Tweedeling 18 GEZOND HUISARTS Jos van Bemmel Econoom Thomas Piketty stelt dat rijken alleen maar rijker worden omdat het rendement op vermogen groter is dan de economische groei. Als de politiek niet ingrijpt, door bijvoorbeeld meer belasting op vermogen te heffen, wordt de kloof tussen rijk en arm steeds groter, meent hij. Hoewel rechtse politieke partijen zijn conclusies aanvechten, lijkt op zijn duidelijke betoog weinig af te dingen. Ik zie het om me heen. Niet alleen in derdewereld landen waar de groei van sloppen wijken en aanschaf van Mercedes- sen gelijke tred houden, maar ook in Nederland. Ik zie het in de spreekkamer. Goede gezondheids zorg zal de komende jaren steeds meer voorbehouden zijn aan de genen met kennis en geld. Als je weinig te makken hebt, neem je een goedkope zorgverzekering met een hoog eigen risico en hoop je niet ziek te worden. Word je wel ziek, dan stel je een bezoek aan het ziekenhuis uit of je gaat helemaal niet. Zo zag vorige week een van mijn patiënten af van een gastroscopie die ik haar aanraadde om een vroeg stadium van maagkanker al dan niet aan te tonen. Minder wel- gestelden zien vaker af van fysio therapie na bijvoorbeeld een heupoperatie, waardoor het her stel langer duurt. Laaggeschool den doen wel mee aan het gratis landelijk darmkankeronderzoek, maar spreken het eigen risico niet aan voor het belangrijke ver volgonderzoek, de coloscopie. Op soa's laten testen, kost eigen risi co. Seksueel risico is gratis. Laaggeschoolden zijn qua gezond heidsconsumptie duurder voor de maatschappij door onder ande re slechtere voeding (overge wicht en diabetes) en rookge drag. Dus ofschoon ze - onder an dere vanwege gebrek aan gezond heidsinzicht en financiële midde len - meer en betere zorg nodig hebben, zullen ze minder en later tweedelijnszorg krijgen. Pas als ze al te ziek zijn en nader onder zoek of behandeling niet meer realiseerbaar is binnen de gratis eerstelijnszorg van de huisarts, kloppen ze aan bij het zieken huis. Dan zullen ze behandeld worden als de ziekte al is voortge schreden. Ik vrees dat kanker bij hen vaker in een later stadium ge diagnosticeerd zal worden, waar door de behandeling moeilijker en duurder zal zijn. Ook vrees ik dat ze minder vaak dan hoogopge leiden aanspraak zullen maken op langdurige zorg. Nu die zorg geregeld is via de gemeente wor den procedures ingewikkelder. Dit alles zal leiden tot een twee deling binnen onze gezondheids maatschappij. Het zal de kloof tus sen arm en rijk vergroten en voe ding geven aan discriminatie en criminaliteit. En over een paar jaar, als de zorg- kosten nog verder zijn toegeno men, koersen we gewoon weer naar links, naar een sociaal bestel op basis van solidariteit. Hopelijk duurt die kentering niet te lang. Politici ga hier snel mee aan de slag. Tegen de collectieve gezond heidswinst voortkomend uit soli dariteit, kan geen pil, dokter en zeker geen zorgverzekeraar op. Ook al is het inmiddels twintig jaar geleden, ex-violist van het Gelders Orkest Ron Sandrin (61) weet het zich feilloos te herinneren. Op 16 mei 1994, tijdens de repetitie van Schuberts Negende symfonie, kan hij de strijkstok niet meer met gelijke intervallen over de snaren bewegen. „In plaats van mee te bewegen op de cadans was ik nu een keertje te vroeg, een andere keer te laat. Ik kon mijn bewegingen niet meer stu ren." Sandrin realiseert zich geenszins dat hij te maken heeft met de eerste symptomen van de ziekte van Parkinson. „Ik dacht: mis schien ben ik vannacht te laat naar bed ge gaan of ben ik nerveus." Maar al snel doe men andere klachten op, zoals transpireren na een lichte inspanning, veel dromen tij dens de nacht en pijnlijke, stijve armen en benen. Niemand koppelt zijn klachten aan parkinson. De dan veertiger voldoet niet aan het stereotiepe beeld van een parkin- sonpatiënt: een oude man met voortdu rend trillende bewegingen. In zijn directe omgeving ondervindt Sandrin nauwelijks begrip. „Ik werd er juist van beschuldigd Parkinson - na alzheimer de meest voorkomende cognitieve slijtageziekte - is steeds meer ook een aandoening van jonge, actieve mensen. Violist Ron Sandrin kon zijn klachten totaal niet plaatsen. „Opeens kon ik bewegingen niet meer sturen." door Dora Rovers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18