Let op antibiotica Vraag Antwoord Verpleegkundig specialist Leestip: Sun Tzu v@fug[io[i GEZOND 17 1 4:00 18:00 goede indruk over de verstoringen." Via een beeldscherm kijkt de dame mee naar het kleurige staafdiagram die de waarden van haar organen weergeeft: „Gewrichtsaandoe ningen hebben bijna altijd met lever en gal blaas te maken", wijst Visser. „Dit apparaat levert de verfijning. Het bevestigt wat ik meestal al denk." Hij weet met welke behan delingen en kruiden hij haar kan helpen. Een whiplash is een ander verhaal. De vlie zen van het ruggenmerg zijn dan zo bescha digd dat het immuunsysteem, dat erdoor heen loopt, littekens vertoont en de energie er niet meer vrijelijk kan stromen: „Het stot tert, hapert", vertelt Visser. „Je krijgt conti nue stagnaties. Er is nog weinig over be kend, het is chronisch en wordt niet altijd vergoed. Als behandelaar moet je oppassen dat je niets forceert; het is een heel kwets baar gebied." Maar ook verwijst hij mensen door. Zoals de vrouw die manisch-depres- sief is en in eerste instantie meer baat heeft bij reguliere medicatie om redelijk stabiel te functioneren: „Ik kan met jou altijd kijken naar een aanvullende behandeling", zegt Visser rustig. „Maar ik ken mijn grenzen: ik geef geen therapie, en niet alles is met Chi nese Geneeskunde te verhelpen." Wanneer hij de dossiers opbergt en de appa ratuur uitschakelt, geeft hij toe: „Het zijn in tensieve dagen. Maar ik krijg er veel energie van als ik de kwaliteit van iemands leven zie toenemen." Ad is een gefingeerde naam. De voedselindustrie is een ramp, vindt Hans Visser: „Aardbeien moet je niet in de winter willen. Net zomin als onrijpe bananen in de winkels laten narij pen. Om maar niet te spreken van plofkippen." Vooral gezond eten. Verse groenten. Voed sel zonder etiket. Uit je eigen omgeving. Het liefst onbe spoten. „En niet te veel anti biotica slikken; ten eerste word je resistent, en ten tweede tast je je eigen darm- flora aan. Het duurt soms twee jaar voor je spijsverte ringsorgaan zich weer heeft hersteld. Laten we onszelf als jeblieft serieus nemen." Een oudere dame schuifelt met een rollator binnen. Ze heeft last van de pezen rond haar knie. Visser weet dat het met de gal blaas te maken heeft, want van daar uit wor den de pezen bevochtigd: „Je voelt ze pas als ze te droog en te schraal worden en niet soepel meebewegen." Hij nodigt haar uit om plaats te nemen voor het bioresonantie- apparaat, haar ontblote voeten op het kope ren plateau. „Het is een methode die ge bruikmaakt van de elektromagnetische tril lingen van uzelf', legt hij haar uit. „Die ont staan door chemische processen in uw cel len. Ik kan ze met behulp van deze koperen staafjes opvangen. Daarmee druk ik voor zichtig langs uw vingertoppen. Met een ka bel zijn ze verbonden met dit apparaat, wor den vervolgens daarin gefilterd of versterkt en weer aan u teruggestuurd, via uw voe ten." „Het lijkt wel science fiction", giechelt de dame. „Het is een vrij nieuwe vinding", zegt Visser. „Veel ziekteprocessen beginnen met verstoorde, disharmonische trillingen. Op deze manier wordt de vaak verborgen oorzaak van de ziekte, of datgene wat een ziekte in stand houdt, opgespoord: een aller gie, virus, bacterie, parasiet. Ik meet met welke frequenties de binnenkomende infor matie resoneert en daarmee krijgen we een Vraag van Lambrecht Nijs- sen, Kapelle: Heeft u er varing met mensen die wil len stoppen met roken? Welk percentage is er daad werkelijk gestopt? Antwoord van Hans Visser: Regelmatig behandel ik ro kers die niet meer willen ro ken. Met acupunctuur be perk je de fysieke afkickver schijnselen tot een mini mum. Meestal is één behan deling voldoende. Bij zware rokers herhalen we de behan deling nog een keer. Maar: de gewoonte om een sigaret of sigaar op te steken gaat niet vanzelf weg. Motivatie en wilskracht zijn hier doorslag gevend. Een slagingspercen tage is daarom moeilijk te ge ven. Het ligt wel hoog: want wie de moeite neemt om een acupuncturist te bezoe ken, is meestal enorm gemo tiveerd. n de Praktijk lopen we vol gende week een dagje mee met Laura Moerland, ver pleegkundig specialist op de locatie eetstoornissen van Emergis in Goes. Zij is ver antwoordelijk voor de lang durende en kortdurende in terne zorg. Heeft u een vraag voor de verpleegkundig specialist? Stuur een brief naar: PZC, Postbus 5046,4380 KA Vlis- singen. Of liever via de mail? Dat kan via: gezond@wegenermail.nl on der vermelding van 'In de praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edi ties van In de praktijk. aan kunt aflezen. Felrood zegt iets over hit te; dan is iemand te hard aan het voortjagen en opbranden. Maar geen beslag en de kleur grauwwit, betekenen dat er weinig vitaliteit beschikbaar is. Verder vind je op de tong de topografie van de organen. Een prachtig beeld levert dat altijd op." Ook voelt hij ie dereen, van jong tot oud, aan de pols: „Daar ervaar je het hart en het zenuwstelsel. Een gespannen pols betekent pijn. Dan kun je verder zoeken." De bestseller: Winnen zonder strijd, Sun Tzu. Uitgeverij: Altamira. (3e druk: 2010). Het is ook wel bekend onder de titel: The Art of War. Volgens de achterflap boekstaafde de legendarische Chinese wijsgeerstrateeg Sun Tzu zijn inzichten, die na meer dan tweeduizend jaar nog altijd de moeite van het bestuderen waard zijn. Niet alleen voor militaire strategen, maar ook voor ma nagers en leidinggevenden. „En voor artsen", vult Hans Visser aan. „Strategisch den ken! Weten waarom je iets doet, is van cruciaal belang in de gezondheidszorg. Het beïnvloedt je keuzes; hoe hard je te werk gaat. Een land veroveren kun je zien als het menselijk lichaam ver kennen. Wanneer je de rijk dom ervan behouden wilt moet je het niet platgooien, maar alle bacteriën en virus sen en allergieën met beleid benaderen, zodat alles zich maar wat graag overgeeft en er zo min mogelijk bescha digd raakt." DINSDAG 27 JANUARI 2015 Chinees geneeskundige Hans Visser foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17