Getroffen door parkinson Netvliesloslating 18 19 MEDISCH Je zit thuis rustig op de bank en op eens zie je met een oog allerlei zwe vende deeltjes en lichtflitsjes, net als of het ver weg onweert. Of je het oog nu open hebt of dicht, je blijft die flit sen en irritante dansende vlekjes zien. Dan is het raadzaam om bin nen een paar dagen naar de oogarts te gaan, want het kunnen symptomen zijn voorafgaand aan een netvliesloslating (abla tio retinae). Wanneer je daar niet aan gehol pen wordt, kun je blind worden. Jeroen Kle- vering, oogarts en hoofd van de afdeling oogheelkunde van het Radboudumc in Nij megen en gespecialiseerd in netvliesopera ties, benadrukt dat deze specifieke sympto men lang niet altijd op een netvlieslosla ting hoeven te wijzen. „Maar het is wel een reden om dit door een oogarts te laten na kijken." Wanneer echter een gedeelte van het gezichtsveld uitvalt, meestal in de ran den van het zicht, is er wel netvlieslosla ting. Dan moet je meteen naar de oogarts. Klevering: „Daar zou ik bij wijze van spre ken zelfs geen uur mee wachten. Want hoe groter de loslating hoe slechter de progno se. Zeker wanneer het middelpunt van het netvlies (de macula), het centrum van je zicht waar je scherp mee ziet, los ligt. In het Radboudumc is het zelfs beleid dat we Een gaatje in je netvlies of net vliesloslating, het kan iedereen overkomen. Wie opeens flitsen of vlekjes ziet, moet zeker even naar de huisarts gaan. dan nog meteen dezelfde dag opereren." Een netvliesloslating komt jaarlijks bij on geveer 2 op de ïo.ooo mensen voor. Het kan bij iedereen gebeuren maar vooral ouderen vanaf 55 jaar hebben een ver hoogd risico. Door de vergrijzing zien de oogartsen dan ook een toename van het aantal netvliesloslatingen. Het oog is een bol gevuld met een geleiach tig glasvocht. Aan de voorkant van het oog zit de lens en de iris waardoor het licht naar binnen valt, de achterwand van het oog is bekleed met het netvlies. De infor matie van alles wat je ziet, wordt op dit net vlies opgevangen en van daaruit via de oog- SYMPTOMEN zenuw naar de hersenen gestuurd. Het glas- vocht zit vast aan het netvlies. Wanneer mensen ouder worden, verandert de sa menstelling van het glasvocht. Klevering: „Bij kinderen is dat een nog vrij stevige substantie die in vorm blijft, maar naarma te je ouder wordt, wordt dit glasvocht vor- melozer en vloeibaarder." Het glasvocht krimpt iets en laat los van de achterwand maar kan daarbij gaatjes of scheurtjes trekken in het netvlies. Soms is er alleen maar een gaatje in het netvlies ontstaan. Als er nog geen vocht achter is ge komen, kan het poliklinisch verholpen wor den met een laserbehandeling. Wanneer er wel vocht achter het netvlies zit, is een ope ratie noodzakelijk. Daarbij wordt het vocht weggezogen en het netvlies op zijn plek te ruggeplaatst. Dit is een specialistische ope ratie die door een beperkt aantal oogspecia listen kan worden uitgevoerd. „De slagings- kans om het netvlies weer op zijn plaats te krijgen, is 95 procent", verklaart Klevering geruststellend. „Trouwens, een optie niet te opereren, is er niet.Want dan word je ge woon blind." De Amsterdamse Annie Vrugt (72) zag een paar jaar geleden opeens allemaal flitsen. „Het was nog donker in mijn kamer toen ik de een na de andere flits zag", vertelt zij. „Het was of ze bij de buren de hele tijd aan het fotograferen waren. Ik dacht die heb ben een feestje." Ze had er geen moment bij stilgestaan dat het iets in haar oog zou kunnen zijn. Terwijl ze na een operatie voor een ontsteking in haar oog wel ge waarschuwd was dat haar netvlies zou kun nen loslaten. „Maar ja, ik wist niet waar ik op moest letten en ik merkte er verder niets van, ik had geen pijn. Toevallig moest ik drie dagen later op controle komen bij de oogarts en die zag het meteen. Ik moest in het ziekenhuis blijven en werd meteen geopereerd. Daarna kreeg ik staar aan dat zelfde oog, moest ik weer geopereerd. Maar uiteindelijk is het goed gekomen hoor. Ik zie weer alles." Niet alleen ouderen hebben een vergrote kans op netvliesloslating, ook hoge bij ziendheid, met name vanaf een brilsterkte van min 6, een staaroperatie of een eerdere netvliesloslating aan het andere oog, ver groot de kans op een netvliesloslating. Ook als het probleem in de familie zit, is de kans groter op het krijgen ervan. „Maar het heeft geen zin om al die risicogroepen preventief te testen", aldus de oogarts. „Het is vooral zaak dat men alert is op de verschijnselen. En niet iedere lichtflits is alarmerend. Als je stevig in je ogen wrijft, kun je ook flitsjes zien, dat is normaal." Gezond Gaatje netvlies Hoornvlies (cornea Regenboogvlies (iris Glasachtig lichaam Het vocht in de glasvochtruimte komt via het gaatje onder het netvlies en veroorzaakt zo de netvliesloslating. Flitsen of vlekjes, haast geboden Netvlies door Anne Salomons Waarneming van opeens veel zwevende vlekjes of lichtflitsen Bij uitval van een deel van het gezichtsveld, beginnend aan de randen (spoed geboden) Verhoogd risico netvliesloslating: Ouderen vanaf 55 jaar Als je sterk bijziend bent, vanaf -6 Erfelijkheid reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15