Vlaams voelspriet en aanspreekpunt Of het komt omdat ze nazaat schijnt te zijn van het ver maarde bouwmeestersgeslacht Keldermans? Hoogstwaar schijnlijk niet. Toch mag de 26-jarige Rozemarijn Dam, afgestudeerd architect uit Oud-Vossemeer, de renovatie van het Binnenhof in Den Haag doen. Niet bepaald een alle daagse klus. Zeker als je nog maar net je studie in Delft hebt afgerond. "Ik ben met mijn neus in de boter gevallen." de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland De ene rechtsgeleerde is 'verruild' voor de andere: mr. Jan Boeken is mr. Philippe Leroy opgevolgd als honorair consul-generaal van het Koninkrijk der Nederlanden in België. Het consulaat verschaft aan Nederlandse ondernemers informatie over het economische reilen en zeilen bij onze zuiderburen. Het is het juiste adres voor vragen als: is er een mogelijkheid om ook een vestiging in België te starten en kan de Nederlandse ondernemer een Belgisch bedrijf overnemen? e ontmoeten elkaar in de binnentuin van het prachtig verbouwde Ministerie van Finan ciën aan het Haagse Korte Voorhout. We derom een bestaand gebouw dat is aange past aan de moderne tijd, maar met behoud van bij voorbeeld de constructie en oude gevelelementen. Dam groeide op in Oud-Vossemeer op een door haar ouders gerestaureerde monumentale oude pastorie. Dat verklaart wellicht haar voorliefde voor de archi tectuur. Via haar afstudeeropdracht en haar net werk is de Zeeuwse op haar huidige functie terecht gekomen. "Het is belangrijk om een goed netwerk te hebben", zegt Dam. "Zonder deze contacten en so cial media is het heel moeilijk voor afgestudeerden om aan een baan te komen. Dat zie ik ook in mijn omgeving. Ik heb geluk gehad dat ik na mijn afstude ren in juli vorig jaar, sinds november aan de slag ben met deze opdracht." Tijdens haar afstudeeropdracht komt ze in contact met het Rijksvastgoedbedrijf (voorheen Rijksge bouwendienst). Ze doet onderzoek naar leegstand en mogelijke herbestemming van rijksgebouwen in Den Haag. "Mijn onderzoek spitste zich toe op de Prinses Juliana Kazerne en de Seyss-Inquart Bunker. Het ging hierbij om renovatie en mogelijk nieuwe be stemming van deze gebouwen." Veel architecten in Nederland doen iets met oude gebouwen, het aan passen van inrichting en functievervulling binnen de huidige en toekomstige tijd. "Ik ben wel iemand die graag puzzelt, recyclet en weer hergebruikt", knikt Dam. Voor de werkgever kun je dat als een positieve ont wikkeling zien, maar ook steeds meer werknemers zijn blij met deze trend. De populariteit van het flexi bel werken neemt toe. Het geeft meer vrijheid in werk en werktijden en er kan gevarieerd worden in werk zaamheden en werkgevers. Het wordt ook steeds ge bruikelijker om naast de reguliere werkzaamheden een andere activiteit als zzp'er uit te voeren. Aanbod en vraag in flexibel werk lijkt zich op een natuurlijke manier te ontwikkelen. De arbeidsmarkt in Zeeland lijkt de komende jaren verder af te vlakken. De groei zal hem vooral zitten in de schil van flexibele ar beidskrachten en een toenemend aantal zzp'ers. Er ligt een inventarisatie naar de kennis en eisen van de mensen, die werken in de gebouwen van de Eerste en Tweede Kamer. Aan Rozemarijn nu de opdracht om die inventarisatie uit te voeren. "We kijken nu Tekst Henk van de Voorde Het consulaat-generaal in Gent is onderdeel van de Nederlandse ambassade in Brussel. Ambassa deur Henne Schuwer was dan ook prominent aanwezig bij de offici ële opvolging. Leroy heeft vijftien jaar lang eervol en onbaatzuchtig (honorair) de Nederlandse belan gen in het ressort Oost- en West- Vlaanderen behartigd. "Het feit dat er twee honorair consuls zijn, geeft aan dat er veel belang wordt gehecht aan goede betrekkingen tussen Oost- en West-Vlaanderen en Nederland", stelt Boeken. "Er zijn enorme economische belangen gemoeid met de uitbouw van de hele kanaalzone Gent-Terneuzen. De verdieping van het kanaal is essentieel voor de stad Gent om grote schepen te kunnen toela ten. Dat vereist de bouw van een nieuwe zeesluis op Nederlands grondgebied." En er is veel meer grensoverschrij dende economische samenwerking te realiseren tussen Vlaanderen en Nederland, stelt de nieuwe hono rair consul-generaal. "Het consu laat ondersteunt bij het zakendoen tussen noord en zuid. Er is niet al leen een natuurlijke scheiding door de Westerschelde, maar ook door Tekst Annelies Wijnen Foto Willem Paterik eeuwenoude gedragsvormen." Boeken refereerde in zijn aanstel lingstoespraak aan de Eerste Wereldoorlog toen Duitse troepen Gent innamen en de stad etap pehoofdstad van het vierde Leger en het logistiek centrum voor de bevoorrading van de Duitse troe pen aan het front werd. "En dat slechts een jaar na de wereldten toonstelling in Gent waar 25 lan den met trots hun cultuur en hun technische kunnen aan de wereld toonden. Die internationale dialoog en samenwerking stopte abrupt door de Eerste Wereldoorlog. Deze gebeurtenissen illustreren ook dat de welvaart en de relatieve stabiliteit die België, Nederland en de Europese Unie de laatste decennia kennen niet definitief zijn verworven, maar dienen te worden gekoesterd en beschermd. Om die reden zie ik het dan ook als een bijzonder voorrecht om, in een weliswaar bescheiden rol, aan die dialoog te mogen deelnemen als aanspreekpunt en voelspriet voor Nederland in West- en Oost-Vlaan- deren en vooral in Gent." Naast de nieuwe honorair consul- generaal blijft Leen Verschraegen op haar post als consul van Ne derland in de provincies Oost- en West-Vlaanderen. Zeeuwse neemt het Binnenhof onderhanden W Flexibel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 98