Ook 2015 is weer een jaar van veel veranderingen. Ondernemers krijgen te maken met nogal wat nieuwe en gewijzigde regels. Het is ondoenlijk die allemaal op te sommen, maar een aantal nemen we hieronder even door. de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland Koopkracht In 2015 stijgt de koopkracht gemiddeld naar verwach ting met een half procent. Ongeveer driekwart van alle huishoudens gaat er in koopkracht op vooruit. Dit is het tweede jaar op rij dat de koopkracht stijgt. Toch profiteert niet iedereen van de kabinetsmaatregelen om de koop kracht bij te spijkeren. Alleenverdieners met kinderen en een modaal inkomen en veel gepensioneerden krijgen er volgend jaar niks extra's bij of moeten zelfs inleveren. Dat komt vooral door het afbouwen van de zorgtoeslag. Dat treft modale inkomens. Bij gepensioneerden speelt ook het niet verhogen van de pensioenen een rol. De hogere inkomens (meer dan 350 procent van het minimumloon) gaan er 0,75 procent op vooruit. Deze groep profiteert van een verhoging van de arbeidskorting. Ook alleenstaande ouders met minimumloon kunnen een zeer forse plus tegemoet zien: 10 procent. Binnen de inkomenscatego rieën zijn overigens ook weer grote verschillen zichtbaar. Zo komt de gemiddelde koopkrachtstijging voor ouderen volgend jaar uit op nul. Maar toch gaat 57 procent van de ouderen er ietsje op vooruit. Pensioenen Komend jaar volgen verdere ingrepen in de pensioenop bouw. Het opbouwpercentage wordt verder verlaagd, de pensioenopbouw wordt afgetopt op een ton en er wordt gesleuteld aan de jaarruimte. Voor zzp'ers wordt het makkelijker om een pensioen op te bouwen; zij kunnen deelnemen aan nieuwe fiscaal gunstige initiatieven voor pensioenopbouw. AOW-leeftijd We moeten langer doorwerken. Komend jaar komt er nog een schepje bovenop. De AOW-leeftijd gaat met nog eens een maand omhoog, naar 65 jaar plus drie maanden. Verder wordt vanaf 1 april 2015 ingegrepen in de AOW- partnertoeslag. AOW-gerechtigden kunnen dan geen toeslag meer krijgen voor een partner die nog geen AOW ontvangt. Dit geldt alleen voor nieuwe gevallen. Niet waardevast Komend jaar zullen veel aanvullende pensioenen niet of nauwelijks worden geïndexeerd - dat wil zeggen meestij gen met de lonen of de inflatie - en soms zelfs worden ge kort. Ook worden ouderen niet langer gecompenseerd voor de verhoging van de zorgpremie voor niet-werkenden. Ziektekostenpremie De door de werkgever verschuldigde inkomensafhanke lijke bijdrage Zorgverzekeringswet daalt van 7,50 naar 6,95 procent. Het verplichte eigen risico voor verzekerden stijgt met 15 euro naar 375 euro. Verhoging belastingtarief Het tarief voor de eerste schijf van de inkomstenbelasting bedraagt volgend jaar 36,5 procent. Dat is een verhoging met 0,25 procentpunt. Eerder werd gedacht aan een nog grotere stijging. Werkkostenregeling Het keuzeregime vervalt: de werkkostenregeling is per 1 januari 2015 verplicht van toepassing. Belangrijkste wijziging is dat er drie nieuwe gerichte vrijstellingen voor verstrekkingen én vergoedingen zijn. Voor een gerichte vrijstelling van vergoedingen voor en verstrekkingen van gereedschappen, computers, mobiele communicatiemid delen en dergelijke apparatuur is vereist dat ze noodza kelijk zijn voor een behoorlijke vervulling van de dienst betrekking. De redelijkheid ervan moet worden bepaald door de werkgever. Het wetsvoorstel geeft als voorbeelden van noodzakelijk gereedschap: de kwast van de schilder, de duimstok van de timmerman en de naaimachine van de kledingmaker. Bepaalde voorzieningen die geheel of gedeeltelijk op de werkplek worden gebruikt, worden ook gericht vrijgesteld. Herinvoering van de vrijstelling voor personeelskortingen op branche-eigen producten: ten hoogste 20% van de waarde in het economische verkeer met een maximum van 500 euro per werknemer per jaar. Minimumloon De brutobedragen van het wettelijk minimumloon en het minimumjeugdloon stijgen 1 januari 2015. Het wettelijk brutominimumloon (WML) voor werknemers van 23 jaar en ouder bij een volledig dienstverband wordt per 1 januari 2015: 1.501,80 euro per maand; 346,55 euro per week; 69,31 euro per dag. Zzp'ers Zelfstandigen zonder personeel krijgen komend jaar meer mogelijkheden om fiscaal vriendelijk pensioen op te bou wen. Ook wil staatssecretaris Klijnsma ervoor zorgen dat de pensioenopbouw van zzp'ers niet aangesproken hoeft te worden als ze in de bijstand belanden; bovendien zou de pensioenpot aanspreekbaar moeten zijn in geval van langdurige werkloosheid. Bonussen De invoering van een nieuwe wet die bonussen van bankiers moet inperken komt waarschijnlijk pas in de ko mende maanden. Het ministerie van Financiën wilde per 1 januari een wet in werking laten treden die bankiersbo nussen maximaliseert op 20 procent van het vaste salaris. Maar de Eerste Kamer was in december nog niet klaar met de behandeling. CDA en VVD hebben nog vragen. Tekst Ron Gregoor Illustratie Shutterstock.com En dit zijn de veranderingen in 2015...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 96