Mensen willen hun eigen tijd indelen, maar ook zich zelf ontwikkelen en nieuwe uitdagingen aangaan. Q De Ondernemer Zeeland 2 3 Group in Goes. Ook personeel wil steeds flexibeler zijn, zegt hij. "Twintig, dertig jaar bij hetzelfde bedrijf zal minder vaak voorko men. We merken dat mensen meer behoefte aan vrijheid hebben. Ze willen hun eigen tijd indelen, maar ook zichzelf ontwikkelen en nieuwe uitdagingen aangaan waardoor jobhoppen norma ler wordt. Ik verwacht wel dat de flexibele schil rondom de arbeids markt alsmaar groter wordt, onze omzet groeit in elk geval." Outsourcen van flexwerkers heeft nog meer voordelen. "Zo kunnen wij in plaats van de verkorte ter mijn van twee jaar per 1 juli 2015 een ketenperiode van vijf en een half jaar aanbieden." Detache- rings- en uitzendbureaus hebben veel kennis in huis. Van de ar beidsmarkt en van bedrijfsstrate- gieën. Daarnaast beschikken ze over een uitgebreid netwerk. Ook trainen ze zelf personeel. Hospi tality Support merkt bijvoorbeeld dat veel klanten moeite hebben om uit het doolhof van de nieuwe wet en regelgeving te komen en staat daarom klanten bij met advies en overzichtelijke documentatie met betrekking tot de consequenties die rondom de nieuwe regelgeving. Een andere ontwikkeling op de Zeeuwse arbeidsmarkt is de da ling van de beroepsbevolking. Uit de Economische Atlas Zeeland 2014 van Scoop blijkt dat in de periode 2011 - 2014 de Zeeuwse beroepsbevolking met zo'n 900 personen is afgenomen. De prog nose is dat de komende tien jaar nog eens een daling van in totaal 15.600 personen is te verwachten. Senior onderzoeker bij Scoop, Dick van der Wouw: "Dat heeft alles met de bevolkingsprognose te maken. Mensen blijven langer doorwerken, maar de Zeeuwse beroepsbevolking is sterk ver grijsd en een groot deel gaat de komende jaren met pensioen. Aan de andere kant zie je steeds meer Zeeuwse jongeren de pro vincie verlaten. We moeten meer investeren in onze stedelijke aan trekkelijkheid om jongeren te be houden en te kunnen innoveren." Hoe groter de beroepsbevolking, hoe meer groei je kunt realiseren. Als het aanbod arbeidskrachten op de vraag achter gaat lopen, dan gaat de Zeeuwse economie stag neren. Zo'n situatie zie je al lan gere tijd met technische functies die moeilijk zijn in te vullen, zegt Van der Wouw. Of anders gezegd, als je techniek gaat studeren, dan zijn je perspectieven op de ar beidsmarkt erg goed. HEEFT YOUP GELIJK? De horeca is een lichtpuntje als het gaat om werk. Het is de enige bedrijfstak in Zeeland waar de werkgelegenheid namelijk toeneemt. Nog meer voordelen Daling van de beroepsbevolking Als je als beroepsgroep wordt genoemd in de Oudejaarscon ference van Youp van 't Hek, dan is er echt wat aan de hand geweest in het voorbije jaar. Youp sprak over de accountan cy en dat is veelzeggend. Hij typeerde de accountant als de 'gereformeerde pennenlikker' van vroeger die evolueerde tot een 'consultant'. Heeft hij gelijk? Laat ik eerst constateren dat het nieuws in 2014 meer over de cultuur binnen accountancyorganisaties ging, dan over de kwesties die aanleiding waren om die cultuur aan de kaak te stellen. Dat is terecht, want in die cultuur ligt de oorzaak. Wat het extra lastig maakt, is als een onderdeel van die cultuur een soort van superioriteitsgevoel is, waarin geen ruimte is voor kritiek, laat staan voor zelfkritiek. Het tij keren is geen sinecure, maar is wel noodzakelijk. Want de essentie van het beroep van accountant is betrouwbaarheid. Als die ter discussie staat, staat de kern van ons bestaansrecht ter discussie. Logisch dat er veel over te doen is. Dan het beroep van 'consultant'. Ik weet niet hoe u het in terpreteert, maar bij mij roept het een beeld op van iemand die voor een hoog tarief komt vertellen hoe je iets zou moe ten doen, en er vandoor is voordat de oplossing in gang is gezet, laat staan is gerealiseerd. Toch klopt de constatering van Youp wel. Veel accountantskantoren, ook wij, hebben achter hun naam staan: accountants en adviseurs. We laten ons erop voorstaan dat we dat in toenemende mate zijn. Ook wij doen dat. Wel altijd vanuit het besef dat we niet op de stoel van de ondernemer mogen zitten. We kunnen informatie voorleggen op basis waarvan de ondernemer een goed onderbouwde beslissing kan nemen; het besluit nemen is aan de ondernemer. Die ondernemer heeft in een steeds complexere, snellere en meer geautomatiseerde wereld steeds meer behoefte aan goede informatie. De kwaliteit van die informatie, en dus jouw meerwaarde als adviseur, hangt af van de mate waarin je je kunt inleven in de situatie, de beschikbare informatie kunt analyseren en op relevantie kunt selecteren en duiden. Daarmee kom ik ook weer op het aspect betrouwbaarheid. Heb je de juiste kennis en mindset in huis om altijd een hoge kwaliteit van informatie te kunnen garanderen? Weet je voldoende van de ondernemer en zijn/haar situatie om risico's goed te kunnen inschatten? Om de juiste gegevens aan te reiken? Sluit die kennis aan bij wat een onderne mer nodig heeft? Als dat zo is, dan ben je iemand die de ondernemer graag 'consulteert'. Dat de rol van 'de accountant' verandert is een goede zaak, want de behoefte van de ondernemer verandert. Maar wel met de nadrukkelijke voorwaarde dat de betrouwbaarheid van onze dienstverlening als een paal boven water staat. Dat is geen status quo, maar voor iedereen elke dag hard werken, ook aan de minder concrete aspecten van je bedrijfsvoering, zoals cultuur. aDRV Manfred Zurhorst is voorzitter van de Raad van Bestuur van DRV Accountants Adviseurs. E-mail m.zurhorst@drv.nl Tel. 0113-200900 DRV Accountants Adviseurs is met een team van ruim 400 medewerkers en 11 vestigingen in Zuidwest-Nederland een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 91