Schippers ruziet met psychiaters €499 44 Het lichaam van je zoon zie je niet terug, familie houdt wel een afscheidsdienst BINNENLAND 7 Van 25 Nederlandse jihadisten is gemeld dat ze dood zijn. Bij families is veel verdriet en onzekerheid. L 12S €549 Ambtenaar mag meer verdienen, maar senior kan extra's verliezen Ook koning leest in Westerbork namen voor van vermoorde Joden Peter Langhout Reizen €1479 AMSTERDAM - Soms krijgen de ouders het nieuws via een tele foontje van een jihadist uit Syrië of Irak, die bevriend was met hun zoon. Vaker lezen ze het nieuws van het overlijden van hun zoon, zelf ook jihadganger, op Twitter of Facebook. Daar wordt die dood vaak opgehemeld als een 'prachti ge daad van martelaarschap'. Bij de families is echter vooral het verdriet groot; net als de onzeker heid. 25 Nederlandse jihadisten zijn sinds 2013 omgekomen bij de strijd in Syrië en Irak; vier van hen in de afgelopen week. Al thans: 25 personen zijn op enig moment doodverklaard. Bevesti ging van hun overlijden is er soms een beetje, maar vaker hele maal niet. „Wij zien de berichten voorbijko men op sociale media, maar we kunnen nooit bevestigen dat ie mand daadwerkelijk is overle den", zegt een woordvoerder van de Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding (NCTV). „Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft er geen posten, het is oor logsgebied. We kunnen hooguit zeggen: zijn dood is aannemelijk, want er wordt in het gebied veel gebombardeerd." De vier Nederlanders die afgelo pen week zouden zijn omgeko men, stierven waarschijnlijk bij bombardementen door Ameri kaanse drones boven Raqqa en Ko- bani. Anderen kwamen om bij de strijd tegen het leger van Assad of tijdens gevechten met concurre rende strijdgroepen. Zeker drie Nederlanders pleegden een zelf moordaanslag met explosieven. De ouders van Sultan Berzel (19, uit Maastricht) verkeerden lang in onzekerheid over het lot van hun zoon. De geruchten dat hij zichzelf had opgeblazen bij een politiebureau in Bagdad, werden uiteindelijk onderschreven door een door Sultan zelf ingesproken videotestament dat vanuit Irak op internet was gezet. De vader van Sultan zei na het zien van de vi deo: „Wat moet ik zeggen? Mijn zoon heeft al gesproken. Dank Al lah, mijn zoon is nu in het para dijs." Farid uit Amsterdam, de vader van de jonge jihadist Achraf, hoor de het nieuws vorige week via de vader van een collega-strijder van zijn zoon. Die jongen belde dat Achraf was omgekomen en mail de er foto's van zijn lichaam ach teraan. Farid was vol verdriet. En vol woede over de overheid die hij vaak had gewaarschuwd over de radicalisering van zijn zoon. Doorgaans worden de jonge man nen snel na hun dood in Syrië of Irak begraven. Hun ouders weten vaak niet waar. Ook hun bezittin gen, voor zover die er zijn, blijven daar. „Het lichaam van je zoon zie je niet terug. Meestal houdt de fa milie een soort van afscheids dienst. Familie en kennissen ko men langs om te condoleren", zegt Farid Azarkan van het Sa menwerkingsverband Marokkaan se Nederlanders, dat een hulplijn heeft opgezet voor ouders die wor stelen met radicalisering van hun kind. Wat er na de onheilstijding gebeurt, is 'ingewikkeld'. „Wat doe je bijvoorbeeld met verzeke ringen? De gemeente geeft je geen overlijdensverklaring van je zoon." De gemeente Delft, die te maken heeft gehad met zeker vier overle den jihadisten, meldt contact te onderhouden met hun families. Een woordvoerder wil niet zeg gen wat die contacten inhouden. Instanties houden ook de reacties in de kringen om de overleden strijder in de gaten. Woede tegen het Westen kan worden gevoed doordat een jihadist omgekomen is door bombardementen van de anti-IS-coalitie. Azarkan: „Maar ik heb de indruk dat verdriet over heerst." Soms blijken berichten onjuist. Bij een voetbalclub werd al ge rouwd om een overleden strijder, tot de persoon in kwestie hoogst persoonlijk aan de telefoon hing. Daarnaast, zo waarschuwt de NCTV, wordt een overlijden soms in scene gezet om van de radar te verdwijnen. De Britse Syriëgan- ger Imran Khawaja liet zich in mei op internet dood verklaren. Enkele dagen later hield de Britse politie hem bij Dover aan, samen met zijn broer die hem in Bulga rije had opgepikt. Khawaja zit nu vast, op verdenking van het wil len plegen van een aanslag in En geland. De GGZ heeft zich niet aan de af spraken gehouden, beet Schippers de sector deze week toe in de Ka mer. Een aantal belangenclubs keerde zich in december plots te gen de beperking van de vrije art senkeuze, terwijl ze er eerder hun handtekening onder plaatsten. Dat betekent dat het zogenoemde 'bestuursakkoord', waarin ook al lerlei andere afspraken zijn ge maakt, op losse schroeven staat, al dus de minister. Het gaat dan bij voorbeeld ook over de financie ring van de GGZ. De psychologen en psychiaters zijn geschrokken van de reactie van de minister. Vooral omdat zij juist menen dat de minister zich GGZ heeft zich niet aan af spraken gehouden, zegt mi nister. Belangenclubs moe ten op het matje komen DEN HAAG - Na vier jaar nullijn gunt de regering haar ambtena ren iets meer salaris. Het cao-over leg staat wel meteen op scherp nu VVD-minister Stef Blok (Rijks dienst) wil snijden in voordeel tjes voor 55-plussers en slecht functionerende ambtenaren min der loon wil geven. Wie niet goed presteert, zou een salarisschaal teruggezet moeten worden, meent Blok. Ook wil hij af van voordeeltjes voor oudere werknemers. Zo hoeven 55-plus- sers geen nachtdiensten te draaien en krijgen 57-plussers extra verlofdagen. De bonden zijn nog lang niet zo ver. FNV Overheid, het vroegere Abva- kabo, komt nog niet aan de cao-onderhandelingstafel zitten, dreigt zij. Eerst moet Blok over de brug ko men met de al afgesproken 0,8 procent loonsverhoging als gevolg van een besparing op pensioen premies. Ook de CNV houdt vast aan die lijn. Daarnaast zet FNV Overheid in op een loonstijging van minimaal 3 procent. Daar bovenop eist ze een compensatie voor de vier jaar dat de ambtenarensalarissen van wege bezuinigingen waren bevro ren. Het Rijk en zijn personeel lij ken daarmee nog ver van elkaar verwijderd. Naar verluidt ziet het kabinet slechts een loonruimte van 2,3 procent, inclusief de 0,8 procent van de pensioenpremiebe sparing. Blok wil dit percentage niet bevestigen. niet aan de afspraken heeft gehou den, aldus de Nederlandse Vereni ging van Psychiaters (NVvP). „Wij zijn akkoord gegaan met het inperken van de vrije artsenkeu ze, maar alleen als aan een trits aan voorwaarden zou worden vol daan. Die stonden niet voldoende in de wetsvoorstel en dus hebben wij gezegd: tot die tijd geen beper king van de artsenkeuze", aldus een woordvoerder. De NVvP stuurde die boodschap in december al naar de minister, samen met het Landelijk Platform GGZ, het Nederlands Instituut van Psychologen én GGZ Neder land. De belangenclubs stellen dat de positie van de patiënt ster ker moet en het toezicht op verze keraars moet worden verbeterd. De organisaties gaan woensdag naar Den Haag. „Hopelijk komen we eruit: anders staan grote pro jecten, bijvoorbeeld een anti-stig- matiseringsprogramma waar we al volop aan werken, onder druk", aldus de NVvP-woordvoerder. In december klaagde Schippers al dat de PvdA niet 'leverde' door in de senaat tegen te stemmen. Dat verwijt ze nu ook de GGZ. Schip pers wil kost wat het kost de vrije artsenkeuze beperken zodat verze keraars goedkope polissen kun nen bieden met een beperkt aan tal hulpverleners. Dit zou een mil joenenbesparing opleveren. WESTERBORK - Koning Willem- Alexander heeft gistermiddag in Herinneringscentrum Kamp Wes terbork gedurende tien minuten namen voorgelezen van uit Neder land gedeporteerde en vermoorde Joden, Sinti en Roma tijdens de Tweede Wereldoorlog. De koning heeft zich hiermee ge voegd bij de vrijwilligers die sinds donderdagavond 24 uur per dag bezig zijn met het voorlezen van de 102.000 namen. Dat duurt nog tot dinsdagmiddag. Op die dag is het zeventig jaar geleden dat vernietigingskamp Auschwitz in Polen werd bevrijd. Veel vanuit Nederland gedeporteerde slachtof fers van de Holocaust zijn hier omgekomen. Aan de voorleesma- rathon doen bijna zevenhonderd mensen mee. Iedere deelnemer noemt gedurende 10 minuten 150 overledenen en hun leeftijd. Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? B-el: 0118 - 5f 24 1J- AANG^BRUG ZATERDAG 24 JANUARI 2015 Begraven in het kalifaat? door Niki van der Naald en Cyril Rosman 10-daagse busreis Toscane J\ compleet v.a. KI Inclusief Verblijf in hotel Prati o.b.v halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Welkomstdrankje Excursiepakket t.w.v. 55,- o.a. naar een wijnproeverij, San Gimig- nano, Siena, Florence o.l.v. een gids, Cinque Terre o.l.v. een gids, Lucca o.l.v. een gids, Pisa Reiscode: I Vertrek van mei t/m okt. BE40931 Farid Azarkan 8-daagse busreis In het spoor van de bevrijders compleet v.a. 1 Inclusief Verblijf in diverse middenklasse hotels op basis van halfpension Overtocht Calais - Dover v.v. Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar Battle or Britain Memorial Trust, RAF Manston Museum, Memorial Museum in Caen, Sainte-Mère-Eglise, Cherbourg, Honfleur, Amerikaanse kerkhof in Colleville-sur-Mer, militaire kerkhof in La Cambe Reiscode- Vertrek van juni t/m okt. BE41694 door Francine Wildenborg DEN HAAG - Zorgminister Edith Schippers (WD) is op oorlogspad, ledereen die haar Zorgwet aanvalt, krijgt de wind van voren. De PvdA kreeg er al van langs, nu zijn de psychologen en psychiaters aan de beurt. Woensdag moeten ze op het matje komen. pagina 14 en 15: Moed en brutaliteit in Auschwitz www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl Boek een reis van 5 dagen of langer 's j' en ontvang een gratis staatslot! 23-daagse busreis Rondreis Europa compleet v.a. Inclusief Verblijf in diverse middenklasse hotels op basis van halfpension Excursiepakket t.w.v. 175,-o.a. naar Berlijn, Dresden, Praag, Wenen, Opatija, Venetië, Monaco, Blois, Parijs, Florence, Barclona, Antwerpen, Boottocht naar Venetië, de grotten van Postojna, Boottocht over de Seine Reiscode: Vertrek 29 mei en 4 sept. BE39267 J Boek en win uw vakantiegeld terug! Kijk op peterlanghout.nl/acties Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 advertentiecode: WEGENER04

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7