Het levensverhaal van B.B. King 23 KIJKTIP zondag 21.25 uur ncanvas De platte grappen rondom het naaiprogramma Door het oog van de naald zijn ui teraard niet van de lucht. Fashiondeskundige Maik de Boer - 'Ik ben héél goed in naaien, ja' - lacht er zelf het hardst om. Maar verwacht nu ook weer niet dat hij, net als in zijn reporta ges in RTL Boulevard, bij het pro gramma rondloopt voor het pure entertainment. Als jury lid die de tien deelnemen de koppels op hun hand- werkvaardigheden moet be oordelen, is hij bloedse rieus, zo vertelt hij in de oude meelfabriek in Lei den, waar de opmerkelijke naaiwedstrijd wordt opgeno men. „Mensen kennen mij van de lol en de jolijt, maar ik zit hier toch echt vanwege mijn expertise, heb 25 jaar erva ring als deskundige. Ik kijk naar wat de ver vaardigde kledingstukken uitstralen, wat ze doén voor iemand. Kleur gebruik, stoffengebruik, pas vorm; het moet goed staan." Samen met presentatrice Nicolette van Dam en me de-jurylid Nelleke Rim- melzwaan, couturespecia- liste, bereidt hij zich in in dustriële sfeer voor op de wedstrijd. In de enorme, oude fabriekshal is een po dium opgesteld waar straks elke aflevering de afsluitende modeshow wordt gehouden. Maar voor het zo ver is, moeten de deelne mende duo's steeds twee opdrachten ver vaardigen. Wekelijks valt één koppel af. „De opdrachten gaan alle kanten op. Van een hoodie tot een galajurk, van mantelpak tot gave sweater, aldus Nicolette van Dam. „Het wordt enorm leuk. De deelnemende koppels zijn zo verschillend!" Met het handwerkprogramma haakt RTL in op de trend van knus en gezellig, die door het programma Heel Holland bakt op tv zo'n enorme boost kreeg. Kleding zelf maken, is niet meer iets wat je moeder heel lang geleden weieens deed. Nee, veel jonge mensen zitten vandaag de dag regel matig achter de naaimachine, weet De Boer. „Zij hebben geen centjes voor dure couturekleding, dus ze maken het zelf. Die trend past echt in deze tijd. We hebben weer behoefte aan ouderwetse gezellig heid. Thuiskomen met de geur van verse appeltaart, dat werk. Daarom doet Heel Hol land bakt het ook zo goed. En dat is mooi. Creativiteit, daar weegt niets tegenop." Zelf komt hij wat dat betreft van goede hui ze. Zijn moeder was vroeger een fer vent naaister en oom Pé was nog zo'n kleermaker die, op tafel gezeten, zijn opdrach ten vervaardigde. „Toen hij overleed, kreeg ik zijn spel denkussen voor op de arm: een heel oud, half vergaan vilten kussentje." Zelf schuift De Boer ook re gelmatig achter de machi ne. „Ik ben rete-creatief. Laatst wilde ik nieuwe kus sens op de bank. Dan koop ik stoffen op de Albert Cuyp en rag ik in twee dagen een rits kussenhoezen in el kaar. Stoelen bekleden, kleding maken, ik doe het allemaal. Mijn persoonlijke top stuk? Een door mij nagemaakt jasje van Gaultier van zwart wol met panterprint mouwen. Want no way dat ik een echte kon betalen. Ik fietste er ooit mee door de stad. Toen riep een taxichauffeur me in plat Amsterdams na: gut schat, geen geld voor een hele bontjas?" Nicolette van Dam was als kind naar eigen zeggen meer van de gipsen beeldjes en het kleien, al kreeg ze ook naailes op school. „Mijn moeder, die de modevak school had gedaan, zat vaak achter de naai machine. Ik heb laatst wel een lesje gekre gen in werken met de naaimachine. En ik snapte meteen al die mannen en vrouwen die dat leuk vinden; het is zó rustgevend!" Nelleke Rimmelzwaan kijkt licht gespan nen uit naar haar tv-debuut: „Ik vind het wel een soort van eng hoor." Rimmel zwaan werkte jarenlang voor couturier Mart Visser, voordat ze haar eigen bedrijfje begon. Ze is bovendien al ruim zeven jaar voorzitter van de Branchevereniging Mode Ambachten. Zij gaat vooral letten op de techniek van de deenemende talenten. „Ik Een parttime dragqueen, hipsters, een juf met haar leerling: de kandidaten van Door het oog van de naald zijn heus niet alleen rasechte crea Bea's. „Denk vooral niet: ik doe het even." zit hier om het ambacht te promoten, is zo'n mooi vak! Ik hoop dat dit prograJ ma zorgt voor een herwaardering." De kandidaten kunnen van haar een pitti| oordeel verwachten. Flarden en loshangen de draden zijn not done; de kleding moet secuur in elkaar zijn gezet. „Rechte naden, de schouders op de schouders en niet hal verwege de elleboog. De stukken moeten draagbaar zijn én mooier maken. Kandida ten moeten niet denken: ik doe het even. Een tip? Maak vooraf een plan. Gestructu reerd aan de gang gaan en geen paniek. Mijn motto is altijd: rust zal je redden." ZATERDAG 24 JANUARI 2015 een trend door Monique Brandt Inhaken op Door het oog van de naald. Elke woensdag op RTL 4, 20.30 uur. reageren? Ijr media@depersdienst.nl Nicolette van Dam heeft zin in Door het oog van de naald. „De deelnemende koppels zijn zo verschillend!" Foto's links: Juryleden Maik de Boer en Nelleke Rimmel zwaan. foto's Otto van den Toorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79