REIZEN 21 We zijn nog maar een paar minuten Belfast uit of gids Dee wijst naar een omheinde boom midden in een grasveld, niet ver van af de autoweg. Het is een fairy tree, een heilige elfenboom. „In Ierland geloven we in elfjes", vertelt ze op bloedserieuze toon. „]e ziet ze alleen als je in ze gelooft." En dan met een schalks lach je: „Of als je te veel hebt gedronken." Dee vervolgt met een relaas over banshees; in wit gehulde vrouwen die uit het niets verschijnen en een sterfgeval in de familie aankondigen. Ook andere ronddolende geestverschijningen passeren de revue. Ver makelijke kost voor onderweg. En het moet gezegd: hoe verder we het Noord-Ier se platteland oprijden, hoe begrijpelijker al die verhalen worden. Het landschap oogt als een feeëriek decor waarin een dikke ochtendmist onheilspellend over de groe ne weides hangt en door de hagen van gele brem kruipt. Ruïnes van kloosters en kaste len spreken tot de verbeelding en bomen zijn in de loop van de eeuwen uitgegroeid tot mysterieus kronkelende entiteiten. Onze tocht gaat langs de belangrijkste loca ties van de deels in Noord-Ierland opgeno men televisieserie Game of thrones (Got). De makers waren niet op hun achterhoofd gevallen toen ze het Noord-Ierse landschap kozen als achtergrond voor de fantasy-boe- kenreeks van schrijver George R. R. Mar tin. Om van de omgeving te genieten, hoef je echter niet per se een fan te zijn. Ook zonder de scènes of karakters in je achter hoofd is de natuur adembenemend. Dee, door haar Gof-tours inmiddels gepassio neerd liefhebber, was op z'n zachtst gezegd verrast door de gekozen opnameplekken. „Op een paar bekende trekpleisters na was het merendeel ervan afgelegen en alleen be kend bij de lokale bevolking. Het zal me niets verbazen als dat snel verandert." Na ons vertrek uit Belfast gaat onze reis deels over de Causeway Coastal. Deze kust weg staat bekend als één van de mooiste roadtrips ter wereld. Richting graafschap Antrim nemen we een kortere weg via Lar- ne en Ballygalley naar Glenarm. Dit is geen fdmlocatie; het familiebedrijf Steensons Het decor van de immens populaire boeken- en tv- serie Game of thrones is vooral 'geleend' van de Noord-Ierse natuur. Diehard fans reizen af voor een tour langs de opnamelocaties in deze sp(r)ook(jes)wereld. Jewellers in het dorp is verantwoordelijk voor een deel van de rekwisieten uit de te levisieserie. Wie de smid lief aankijkt, mag reserve-onderdelen van de kettingen en kronen uit Got vasthouden. Het is bijna jammer dat het oer-Ierse weer - grijs en regenachtig - omslaat in een strakblauwe, zonnige lucht als we bij de on heilspellende Dark Hedges in Ballymoney aankomen. De Dark Hedges lijkt niet meer dan een landweg tussen weiden vol scha pen, maar het schouwspel dat zich ont waart zodra je de weg inslaat, is sensatio neel. Een haag van kolossale beuken buigt zich over het asfalt; het is alsof de bomen elkaar verdringen om te zien wie er nadert. In de achttiende eeuw zijn de beuken ge plant als oprijlaan naar het landhuis van een rijke familie. Inmiddels staat datzelfde huis niet meer in proportie tot de uit de klauwen gegroeide reuzen. Voor de scènes waarin hoofdpersoon Arya ontsnapt uit King's Landing werd het donkere gevoel met behulp van digitale effecten versterkt. Zelfs badend in de zonlicht snap je waar om het tussen de bomen schijnt te spoken. We eten soep in Ballintoy, dat dienst deed als de fictieve Iron Islands in Got. In het schilderachtige vissersdorpje staat voorals nog het enige tastbare aandenken aan de opnames van de televisieserie: een bord met hoofdpersoon Theon Greyjoy erop. Aan de oevers van de rivier Quoile liggen de ruïnes van Inch Abbey. Op deze afgele gen plek in graafschap Down zijn scènes uit het eerste seizoen van Got opgenomen: die van The Twins en The Crossing. Inch Abbey is een idyllische oase. Het uitzicht reikt tot kerktorens ver achter glooiende, groene heuvels. Serener dan dit groene stukje Ierland wordt het niet. Het enige wat je hoort, is gekras van kraaien die nes telen in de uit 1180 stammende, vervallen kerkmuren. Het lijkt alsof de tijd er stil is blijven staan. Mourne Mountains doemen in de verte op als we de reis voorzetten richting landgoed Castle Ward. Op de 332 hectare rondom het kasteel zijn talloze Gof-scènes opgeno men. Fanatieke fans herkennen de robuus te, zeventiende-eeuwse boerderij vlak bij Castle Ward als Winterfell. Diezelfde lief hebbers kunnen zich hier ter plekke verkle den als hun favoriete Got-personages en de filmlocaties in de omgeving bezoeken. Tollymore Forrest Park aan de voet van Mourne Mountains is de grande finale van onze reis. Aan weerskanten van de oprij laan van dit woud staan eeuwenoude, mo numentale ceders. Een wandeltocht leidt ons langs de oevers van de rivier Shimna, langs verlaten grotten en onder en over lie felijke poortjes en bruggetjes die in de Efte- ling niet zouden misstaan. Voor de ken ners: aan deze rivier werd de scène ge draaid waarin het wolvennest in seizoen één wordt gevonden. Wie de natuurschatten van graafschappen Antrim en Down nog in - relatieve - rust wil ontdekken, kan er beter snel bij zijn. Te levisienetwerk HBO heeft ook het vijfde seizoen van Got (deels) opgenomen in de nu nog onbezoedelde fantasiewereld. CAME OF THRONES WAAR EN WAT IERLAND Bord met opname-informatie voor Got-fans. Het rustieke Ballintoy deed dienst als de fictieve Iron Islands in Came of thrones, foto's Cintha Rood ZATERDAG 24 JANUARI 2015 door Cintha Rood Steensons Jewellers in Glenarm heeft een zelfgemaakte collectie Got-schatten. Easyjet vliegt als enige luchtvaart maatschappij in ruim uur recht streeks van Schiphol naar Belfast. Tours worden georganiseerd via www.gameofthronestours.com. Er zijn ter plekke minder kostbare 'hop on, hop off-bussen of het openbaar vervoer. Op eigen gele genheid met een (gehuurde) auto het platteland intrekken, is echter een aanrader. Info: www.discovernorthernire- land.com. Via www.walkni.com plan je een persoonlijke wandel tocht, inclusief faciliteiten. Meer info over Game of thrones in Noord-Ierland op www.ier- land.nl/gameofthrones of www.hbo.com/game-of-thrones. Uitvalsbasis voor de Came ofthrones- productie is Titanic Studios in Belfast. In deze voormalige haven werd een eeuw geleden het beroemde cruise schip gebouwd. Behalve in die studio en de Noord-Ierse natuur werd voor eerdere Got-seizoenen bovendien in Kroatië, Malta, IJsland, Marokko, de VS en Spanje gefilmd. In de VS start in april de uitzending van serie vijf. Ballintoy Glenarm Ballymoney® Ballygalley Antrim®-" Larne NOORD-IERLAND Belfast Inch Abbey MOURNE MOUNTAINS^ Castle Ward 'Gtou Iranme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77