Auschwitz mm 25 DOCU DISCOVERY Veel Griekse eilanden hadden het zwaar tijdens de crisis. Noodzakelijke investeringen bleven achterwege, toeristen bleven weg. Zo niet op Spetses, het Griekse eiland van de rijken waar ook de Oranjes wel voet aan wal zetten. Als de boot aanlegt in het kleine haventje van Spet ses is het meteen duide lijk: hier zit geld. De hui zen aan de kade staan goed in de verf. Niet protserig, maar beschei den, pastelkleurig - haast Italiaans. Ze zijn netjes onderhouden en schoon, net als de weg ervoor. De aankomst van de veerboot veroorzaakt weinig lawaai. Het eiland is vrijwel autovrij, aangezien al leen de bewoners een wagen mogen hebben. Wie weieens een boot naar een Grieks eiland heeft genomen, weet dat het ook anders kan. Met rijen ronkende en toete rende auto's die de veerboot op willen. En daarachter de vergane glorie van ver vallen facades, kapotte stoepen en au to's die vervaarlijk over de weg slinge ren. Keurig geordend en georganiseerd Spet ses (ruim 4.000 inwoners) is altijd een eiland van de rijken geweest. In de acht tiende en negentiende eeuw behoorde het Saronische eiland samen met Hydra en Psara tot de grote handelsmachten van Griekenland. In de periode daarna kochten of bouwden talloze scheeps- magnaten en andere rijke Atheners er een buitenhuis. Nog steeds leggen elke zomerdag kolossale jachten aan in de oude haven van Spetses-stad, met zijn 3.900 inwoners de enige plaats van bete kenis op het eiland. In Spetses-stad vinden regelmatig festi vals voor de bovenklasse plaats, zoals een regatta en een oldtimerrace. De afge zette Griekse koninklijke familie viert af en toe een feestje in het honderd jaar oude hotel Poseidonion, dat aan de Cóte d'Azur niet zou misstaan. Naar verluidt staan ook koning Willem-Alexander en koningin Maxima weieens op de gasten lijst. Erg moeilijk om hier te komen, is het voor hen niet; op een steenworp af stand op het vasteland hebben de Oran jes hun vakantievilla. Al dat geld op een piepklein eilandje heeft een keerzijde. „Ik vind de mensen hier niet echt leuk", zegt verkoopster Maria (23) in een ijssalon aan de kade. Ze studeert in Athene, maar werkt in het toeristenseizoen op Spetses. „Het zijn snobs en ze roddelen te veel." Maria staat niet alleen in haar kritiek. De door snee-Griek kijkt een beetje met scheve ogen naar Spetses, zeker ook omdat de economische crisis geheel aan het ei land voorbij lijkt te gaan. De toeristen die vandaag op het eiland zijn, zal het een worst wezen. Zij genie ten van de statige voormalige kapiteins huizen aan de kade. Even verderop in de oude haven zien ze vissers in de weer met hun netten. En werklui die timme ren aan schepen op de bootwerkplaat- sen. Jazeker; op Spetses zijn ze nog wel in bedrijf, deze werven. De enige wan klank is het geknetter van scooters die over de kade voorbijracen. Bij gebrek aan auto's worden die in groten getale verhuurd, net als quads. Beide blijken perfecte vervoermiddelen om Spetses te verkennen. Buiten het stadje zie je bossen en kleinschalige stranden en baaitjes. In nog geen 25 kilo meter slinger je het hele eiland rond. Soms langs het water, dan weer hoger, zodat je een prachtig uitzicht hebt over de zee en op de Peloponnesos. En op elk punt de geur van naaldbomen. Neem onderweg een afslag en je komt geheid uit bij een kolossale villa met uitzicht op zee. Niet zichtbaar van de weg staan ze stijlvol en eenzaam op de uitkijk. Sommige hebben hun eigen landings plaats voor een helikopter. Als we na een dagje toeren met de quad het strand Agioi Anargiri oprijden, in een van de mooiste baaien van het ei land, begint de ober van de tafel al te dekken. „Kom eten, ik heb verse vis van de gril. De wijn krijg je van mij." Kijk, nu weten we het toch echt zeker: we zijn in Griekenland. WAAR WAT Media Altijd hoogseizoen op Spetses GRIEKENLAND Athene Spetses door Thijs Kettenis De snelste manier om op Spetses te komen, is met de boot vanuit Piraeus, de havenstad van Athene. Hellenic Seaways (www.hellenic- seaways.gr) maakt de overtocht van ruim twee uur dagelijks. KLM en Transavia vliegen vanuit Amsterdam en Eindhoven recht streeks op Athene. In april begint ook Aegean (www.aegeanair.com) een rechtstreekse lijndienst. Een alternatief is in Athene een auto huren en naar Kosta rijden. Na het parkeren van de auto (die mag niet mee) zet een veer je in tien minuten over naar Spetses. Zonder stops duurt de tocht vier uur, maar doorjakkeren is zonde. Onderweg kom je langs tal van historische plaatsen als Korinthe, Mycene, Epidaurus en Nafplion. Het kleurrijke haventje van Spetses, het Griekse eiland dat altijd al 'van de rijken' is geweest, foto's DiscoverGreece.com/Shutterstock Wie op chic gaat, huurt een villa of kamer in hotel Poseidonion (200 euro per nacht). Op boe kingssites staan goedkopere pen sions en hotels. Prijzen zijn hoger dan gemiddeld in Griekenland. In het tweede weekend van sep tember stroomt Spetses vol voor de jaarlijkse Armata. Dan wordt een zege op de Ottomanen in 1822 gevierd door een nage bouwd marineschip met vuur werk te bestoken en in brand te steken. Een waar spektakel. Zie ook www.discovergreece.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73