Jan Smink (26) kookt zich naar de top van culinair Nederland. En liefst verder: al twee jaar staat zijn leven in het teken van de kookwedstrijd Bocuse d'Or, woensdag in Lyon. SPECTRUM 15 iets pas twee of drie keer hebt ge maakt." Wel at hij vorig jaar in het Spaanse San Sebastian, het mekka van de haute cuisine, iets overheerlijks. „Varkensoren! Eerst gegaard, daarna aan één kant even gebakken en afge lakt. Megakrokant. Echt super", ver zucht hij, nog nagenietend. Op dit moment heeft Smink zo veel gewerkt bij De Librije dat hij in janua ri vrijaf heeft. Niet dat hij dan op zijn lauweren gaat rusten overigens. Sa men met zijn driekoppige team traint hij dagelijks voor de prestigieuze kook- finale. Wedstrijdkoken is topsport. Vorige week blesseerde zijn 'commis' (assis tent chef-kok) Lars Aukema (22) tij dens de training zijn hand zodanig, dat hij in het gips zit. „Enorm balen natuurlijk! Hij is letterlijk mijn rech terhand. We kunnen blind op elkaar vertrouwen. Nu komt Rogier Peeters me helpen, leerling-kok bij De Li brije. Lars werkt hem in." Verder wordt Smink in Lyon onder steund door chef de cuisine Leendert Klaassens, voor wie hij het eerste jaar in Lauswolt werkte. „Leendert is mijn coach tijdens de wedstrijd. Ik hoef hem maar aan te kijken en ik weet hoe we ervoor staan." In Lyon kookt het Nederlandse team voor alle grote sterrenchefs van de we reld, met 1.800 man op de tribune. De finale van de Bocuse d'Or bezorgt de winnaar, maar ook de andere deelne mers, aanzien en prestige. Voor Smink kan zijn deelname de start zijn van internationale bekendheid en een prachtige professionele carrière. ZATERDAG 24 JANUARI 2015 Prij skoken reageren? spectrum@depersdienst.nl Jan Smink met een parelhoen. foto Henk Riswick/Bocuse d'Or De Bocuse d'Or bestaat sinds 1987 en is vernoemd naar chef Paul Bocuse (1926), de legendarische kok die aan de basis stond van de 'nouvelle cuisine'. De wedstrijd is om het jaar in Lyon. Er zijn nationale voor rondes; de winnaars daarvan kunnen zich via continentale competities kwalificeren voor de eindstrijd in Frankrijk. De eerste prijs bestaat, naast de eer, uit een gouden beeld van Bocuse. Nederland deed voor het laatst mee in 2011 (Marco Polder vaart). Jan Smink was toen zijn commis. In 2013 werd Smink eerste in de Nederlandse finale; tijdens de Europese finale in 2014 werden Smink en zijn team 11e, genoeg voor een finaleplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71