i mm mm SPECTRUM 11 SS Ku»^fefeSel Waarom zouden weduwen wel en kinderen geen recht hebben op vergoeding en excuses let je te rollen. Pondaag zoekt tijdens een vakantie in Indonesië de stok oude weduwen van de slachtoffers op en wijst ze op hun recht op schadever goeding. „Ze reageerden verbaasd. Sommigen werden bang en dachten 'Wat gebeurt mij nu nog?' Anderen wilden direct een rechtszaak." Zij machtigen de 'Hollander' namens hen een rechtszaak te voeren. Via via komt hij in contact met men senrechtenadvocaat Liesbeth Zegveld. „Ik sprong niet direct bovenop die zaak. Ik wist niets van die geschiede nis en bovendien was de kwestie ver jaard", blikt de advocaat terug. „Maar Pondaag was vasthoudend en aardig. Dat kan hij goed. Hij bleef doorzeu ren." Zegveld besluit het erin 2008 op te wagen. En met succes. De rechter vindt de verjaring niet terecht, mede omdat Nederland al die tijd achter over had geleund. Negen weduwen krijgen ieder 20.000 euro smartengeld uitgekeerd en de overheid maakt excu ses voor het bloedbad. Het is een glorieus moment voor Pon daag en een aanmoediging om door te gaan. Hij traceert samen met andere leden van het in 2005 opgerichte Co mité Ereschulden Nederland wedu wen op Zuid-Sulawesi. Ook hun man nen waren in koelen bloede doodge schoten door Nederlandse militairen. Zegveld twijfelt over een nieuwe zaak, maar Pondaag weet haar over te halen nogmaals een rechtszaak te be ginnen. Wederom met succes. Daarna komt hij met de vijf kinderen aanzetten. Zegveld: „Zij waren oogge tuigen of in de buurt van de moord partij. Ik twijfelde, maar uiteindelijk zag ik dat we een goede zaak hebben. Waarom zou het voor de weduwen er ger zijn dan voor de kinderen? Sommi ge weduwen waren destijds 16, een van de kinderen was 13." De vrees dat straks hordes kinderen de Nederland se Staat aanklagen, is volgens haar on gegrond. „Het gaat om een beperkte groep van hooguit enkele tientallen." Vorige maand heeft ze Nederland aan geklaagd voor marteling en verkrach ting van twee Indonesiërs, weer een andere zaak. „Mooi wat één mens kan verrichten", zegt ze over Pondaag. En hij is nog lang niet klaar. In augustus vliegt hij naar Indonesië, vanwege de zeventig ste onafhankelijkheidsdag, een feestje dat Nederland nog steeds niet wil meevieren. Hij gaat dan op Java op zoek naar nabestaanden van Neder landse oorlogsmisdaden voor nieuwe rechtszaken in Nederland. „Ik kan zo nog driehonderd oorlogsmisdaden uit de Excessennota halen. Ik zie wel hoe ver we komen." Dan fel: „Van mij hoeft het niet hoor, al die rechtszaken. Laat Nederland al gemene excuses aanbieden voor al het leed dat het de Indonesiërs heeft aan gedaan en erkennen dat Indonesië op 17 augustus 1945 onafhankelijk is ge worden." Maar of dat nog ooit gaat gebeuren? ZATERDAG 24 JANUARI 2015 SBftSw M5HS&35,- Jeffry Pondaag: „Als Nederland niet in Indonesië was geweest, was ik nu niet hier." foto Bas Beentjes/HH Jeffry Pondaag reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67