Jeffry Pondaag heeft zich vastgebeten in de rechten van slachtoffers van oorlogsgeweld in voormalig Nederlands-Indië. Zolang Nederland geen algemene excuses maakt voor het leed in de voormalige kolonie, vecht hij door. 10 SPECTRUM schadevergoeding 66 m Stel je de aanslag op de re dactie van Charlie Hebdo in Parijs voor. Dat de kinderen van de slacht offers daar ook waren en dus met eigen ogen heb ben gezien hoe hun va ders zijn vermoord, vertelt Jeffry Pon- daag. Dat is wat vijf Indonesische jon gens volgens hem hebben meege maakt in t947. Zij hebben gezien hoe Nederlandse militairen onder com mando van kapitein Raymond Wester ling hun vaders executeerden op Zuid-Sulawesi. De 'zuiveringsacties' moesten het verzet breken tegen de kolonisator. Naar schatting duizenden mannen werden gedood. Gewone bur gers, zonder proces. Pondaag staat de inmiddels bejaarde mannen, die excuses eisen van de Ne derlandse Staat, bij. Een unieke rechts zaak. Komende woensdag volgt de uit spraak. Ze gaan winnen en, net zoals echtgenotes van andere doodgescho ten mannen eerder, excuses en een schadevergoeding van Nederland krij gen. Daarvan is Pondaag overtuigd. „Waarom zouden weduwen wel en kinderen geen recht hebben op scha devergoeding en excuses? De wedu wen hebben hun man moeten mis sen, de kinderen hun vader." Jeffry Pondaag (62) is geen jurist, hij werkt in een cementfabriek. Hij is een bijter, een vechter. Al 45 jaar woont hij in Heemskerk, is getrouwd met een blonde vrouw uit Ooststelling werf en rookt shag. Maar hij heeft een Indonesisch paspoort, geen Neder lands. En daar is hij trots op. Pondaag zit op een wit lederen hoek bank in zijn modern ingerichte woon kamer in een rijtjeshuis. Hij zoekt de confrontatie. Dat is opvallend, want hij wil niets weten van soedah, van 'laat maar zitten', waarmee de mees ten van zijn landgenoten opkomende conflicten in der minne schikken. „Als kind was ik niet zo direct. Jullie hebben mij zo gemaakt", stelt hij. Met 'jullie' bedoelt hij Nederland en de Ne derlanders. Praten met Pondaag is niet altijd even makkelijk. Hij springt vaak van de hak op de tak, is soms lang van stof, heeft zijn stokpaardjes. Maar zijn ver- wondering en woede zijn oprecht. „Hij is er dag en nacht mee bezig. Hij kan niet tegen onrecht", zegt zijn vrouw Ciska. Pondaag laat op zijn tele foon een foto zien van mevrouw Ra- misi, een van de weduwen op Zuid-Sulawesi die 20.000 euro schade vergoeding hebben gekregen, mede dankzij Pondaag. De bejaarde vrouw staat voor haar houten huisje dat tim mermannen aan het opknappen zijn. „Dit is toch geweldig? Daar doen we het voor." Pondaag is woedend over de manier waarop Nederland met Indonesië is omgegaan. Over de Nederlandse oor logsmisdaden tijdens de onafhanke lijkheidsoorlog, een burgeroorlog. Kom bij hem niet aan met termen als 'excessen' of'politionele acties'. Hij is woedend over het niet erkennen van een onafhankelijk Indonesië in 1945, over de 4,5 miljard gulden aan schade vergoeding die de Indonesiërs aan Ne derland moesten betalen bij de soeve reiniteitsoverdracht in 1949. „Maar ik kom ook op voor Nederlanders, voor hen die weigerden als dienstplichtige naar Indonesië te gaan. Die moesten jaren de gevangenis in. Sommigen hebben lange tijd ondergedoken geze ten. Na 2945." Hij windt zich vooral op over de ma nier waarop Nederland nu, zeventig jaar later, nog steeds met dit verleden omgaat. Door er niet te veel woorden aan vuil te maken, door het zelfs weg te stoppen. „Arrogant", vindt Pon daag. Verzwijgen, maar soms toch ook verheerlijken. Want waarom is de Am sterdamse Coentunnel vernoemd naar de VOC-gouverneur-generaal Jan Pieterszoon Coen die in 1621 dui zenden inwoners van de Indonesische Banda-eilanden liet vermoorden, om dat ze handel dreven met de Engel sen? En waarom heeft de Gouden Koets nog steeds een paneel met Java nen? Dat is volgens Pondaag verheer lijking van het koloniale verleden. En dat in een land dat anderen graag de les leest over mensenrechten. 'Belletje blink, kontje stink', zei zijn Indonesi sche tante vaak. Nederland houdt de De kwestie was verjaard, maar Pondaag was vasthoudend en bleef doorzeuren schone schijn op, bedoelde ze daar mee. Al deze kwesties heeft Pondaag me nigmaal per brief, e-mail of in per soonlijke gesprekken aangekaart bij de verantwoordelijke personen en in stanties. Tevergeefs. Hij laat ter illus tratie een brief zien van historicus Cees Fasseur, in 1969 samensteller van de Excessennota waarin misdra gingen van Nederlandse militairen in Indië zijn verzameld. Pondaag had Fas seur in 2009 gevraagd nog eens dieper in te gaan op die nota. 'Ik heb er geen behoefte aan deze oude zaak weer op te ratelen. Je moet ergens een streep onder zetten', schreef de historicus te rug. „Dan voel ik me echt weer even als een domme inlander weggezet. Misschien ben ik daar extra gevoelig voor, dat zou kunnen." Maar hij er vaart dit elke keer, als hij een afwij zing krijgt of als hij een politicus te vergeefs aanspreekt. De boosheid ontwikkelt zich vanaf 2969, als hij met zijn moeder en broer verhuist van Jakarta naar Nederland. Moeder wil terug naar haar familie, nadat ze is gescheiden van Pondaags vader. Die is Indonesiër, zijn moeder Nederlandse. De jonge Jeffry, een r6-jarige puber, wil niet mee, maar hij moet. Sneeuw, blanke mensen, ste nen huizen in rijtjes; de jongen voelt zich in Noord-Holland als Alice in Wonderland. 'Wat kom jij hier doen? Wanneer ga je weer naar je eigen land?', vragen ze in Heemskerk. „Als jullie niet daar waren geweest, was ik nu niet hier", bijt hij van zich af. Hij snapt die Hollanders niet. Waarom zien ze Indonesiërs als terroristen, ter wijl ze volgens hem voor hun vrijheid hebben gevochten tegen kolonisator Nederland. Zoals de Nederlanders eer der tegen de Duitsers hebben gevoch ten. Als hij ouder is, zal hij teruggaan, neemt hij zich voor. Maar hij krijgt na een technische opleiding een baan bij Hoogovens, ontmoet zijn Ciska en krijgt twee dochters. Voor hij het door heeft, is hij stevig verankerd in Nederland. Zijn woede blijft, zonder dat hij er iets mee bereikt. De ommekeer komt in 1995, vooraf gaand aan het staatsbezoek van konin- Ü1 MË aWw 3ÉÉ ¥M gin Beatrix aan Indonesië. RTL 4 zendt een documentaire uit over de massamoord in het dorp Rawagede op West-Java waar Nederlandse mili tairen in 2947 tussen de 250 en 400 mannen vermoordden, toen ze een onafhankelijkheidsstrijder niet kon den vinden. Langzaam begint het bal Indonesische vechtjas door Niek Opten Liesbeth Zegveld, advocaat {SS f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66