SPECTRUM 7 Zj :'T. gen op de loer. Ietwat sikkeneurig zijn, is dan wel het minste probleem voor jou en je omgeving. Een beetje slaaptekort kunnen we over het algemeen, wanneer er geen medische of psychische oorzaken aan ten grondslag liggen, zelf vaak wel op lossen. „Slaap is in essentie een auto matisch proces dat je niet kunt af dwingen", aldus dr. Ingrid Verbeek, somnoloog (slaapdeskundige) bij het Centrum voor Slaapgeneeskunde Kempenhaeghe. „Bij slapeloosheid is het raadzaam regelmatige bedtijden aan te houden, je dag af te bouwen en op het tijdstip te gaan slapen dat past bij je biologische klok. Te lang in bed blijven liggen, is doorgaans uit den bo ze. Daarmee onderhoud je juist de moeheid en dreigt het gevaar dat je in een vicieuze cirkel terecht komt waar door het slaapgebrek chronisch kan worden." Een slechte slaap is echter niet altijd te wijten aan een tekort aan slaap- uren. Ook de kwaliteit van je slaap kan ronduit slecht zijn. Een op de tien mensen met chronische slape loosheid heeft het gevoel een slaapte kort te hebben, terwijl ze vaak vol doende slapen. Zij liggen in hun slaap vaak te woelen, malen en te piekeren. „De wetenschap heeft die mensen ja renlang teleurgesteld", vertelt profes sor dr. Eus van Someren van het Ne derlands Herseninstituut. „EEG's, waarbij de slaapgolven gemeten wor den, suggereren een normale slaap- duur. Maar die vertellen ons vrijwel niets over de ervaren slaapkwaliteit, die begrijpen we nog niet." Hij onderstreept het belang van licht op onze biologische klok: „Ons net vlies is heel gevoelig voor licht, door het blauwe licht van mobieltjes en tabiets denkt de biologische klok dat het nog midden op de dag is. Het is dan lastig om slaperigheid te voelen." Inmiddels zijn er wel apps die het blauwige licht 's avonds uitfilteren. Dus als je echt niet anders kan. We willen gezonder leven, maar de grote winst in de medische weten schap hebben we gehad, zo meent Van Someren. „Het levert nu het meest op te investeren in lifestyle, zo als meer bewegen en minder eten. Maar slaap heeft daar tot nu toe niet zo'n grote rol in gespeeld. Terwijl dat juist heel belangrijk is. Als je moet kie zen, begin met goed slapen." Wan neer je onvoldoende slaapt, blijkt het namelijk lastig om niet te snacken; je geeft eerder toe aan je impulsen. En voor bewegen geldt hetzelfde: na te weinig slaap heb je minder energie en kies je sneller om toch maar met de auto in plaats van met de fiets naar je werk te gaan. Te kort slapen is inmiddels min of meer een welvaartziekte, maar slape loosheid is gedeeltelijk ook genetisch en erfelijk bepaald. Vroeger sliepen mensen ook al slecht maar werd het niet serieus genomen. „Het is aan her senonderzoekers om daar nu aan dacht aan te besteden", aldus Van Someren. „De grondslag van het ge heim van goed slapen ligt in het brein." Intussen is wel voortgang ge boekt in het onderzoek naar slapeloos heid. Er liggen verschillende oorzaken en hersenactiviteiten aan ten grond slag. „Voorheen werd het allemaal op één hoop gegooid. Maar in Nederland lopen wij nu wereldwijd voorop om dat probleem op te lossen." Hij ver wijst naar de informatie en data die de slaaponderzoekers vergaren door middel van het online slaapregister.nl waaraan iedereen kan deelnemen door vragenlijsten over slaap en aan verwante zaken in te vullen. „Er is de laatste tijd een toename van slaapproblemen bij mensen van 25 tot 40 jaar, vooral bij mannen", zo stelt Verbeek. „Het lijkt wel of slapen een slecht imago heeft. Men vindt het een teken van luiheid en mensen die graag slapen, zijn saai. Slapen wordt in ons drukke bestaan ook al snel een sluitpost, waardoor we de onrust van de dag niet afbouwen en mee de nacht in nemen. Vooral ontspanning voor je gaat slapen, is belangrijk om goed in slaap te komen." Dus niet nog even vlak voor je naar bed gaat je mail checken en met vrienden appen. „Je moet respect hebben voor slaap", aldus Verbeek. „Vergeet niet dat slaap een 24-uursgebeuren is, de slaap is een afspiegeling van je dag. Je kunt het niet even afdwingen als jij zin en tijd hebt om te slapen. Ons slaapwaak- ritme is sinds de uitvinding van het kunstlicht op de proef gesteld, zeker nu met al die apparaten, waarvan het 'blauwe' licht de aanmaak van het slaaphormoon melatonine verstoort en onze biologische klok in de war schopt. We zitten aan de grenzen van onze fysiologische mogelijkheden, het gaat allemaal veel te rap." Van Someren benadrukt dat er daar om meer aandacht voor slapeloosheid moet komen. „En dan zitten we niet te wachten op dooddoeners als 'Wan neer ze gewoon eerder naar bed gaan, is het probleem opgelost'. Dat is perti nent niet waar. Slapeloosheid is echt geen pretje." ZATERDAG 24 JANUARI 2015 Info en internettherapie: www.somnio.eu Gratis zelfhulpcursus beter slapen: educatie.ntr.nl/beterslapen/ Slaapcentrum: www.kempenhaeghe.nl Meedoen aan slaaponderzoek: www.slaapregister.nl www.slaapencognitie.nl illustratie Nozzman reageren? spectrum@depersdienst.nl Het tellen van schaapjes is niet de beste manier om in slaap te ko men. Door aan een stromende wa terval te denken, val je zo'n 20 mi nuten sneller in slaap. 17 uur wakker blijven, heeft het zelfde effect op prestaties als wan neer bloed 0.05% alcohol bevat. Tieners hebben ongeveer net zo veel slaap nodig als kleine kinde ren (zo'n 10 uur), terwijl mensen boven de 65 aan ongeveer 6 uur ge noeg hebben. De gemiddelde vol wassene heeft 8 uur nodig. Een vermoeid gevoel went. Uit on derzoek blijkt dat mensen aanvan kelijk last hebben alert te blijven, dat hun stemming verandert en hun fysieke prestatie afneemt. Na een paar dagen was men zich hier niet meer van bewust. Aan geluiden van auto's of treinen tijdens de slaap is niet te wennen. TNO ontdekte dat mensen die al ja ren in de buurt wonen van drukke verkeersplekken onrustiger slapen en zelf ook vinden dat de kwaliteit van de slaap achteruitgaat. bron: slaapregister.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63