We slapen slecht of te kort en zijn daardoor overdag vaak lusteloos en niet alert. Dat kost de maatschappij miljarden. Tabiets en telefoons zijn onderschatte boosdoeners. 6 SPECTRUM actueel Zes uur aaneengeslo ten slaap per nacht, dat is het minimum om overdag redelijk tot goed te kunnen functioneren. Maar die zes uurtjes slaap haalt een derde van de Nederlandse bevolking niet. Miljoenen mensen gaan steevast te laat naar bed of erger nog, ze liggen uren wakker en kun nen de slaap niet vatten. Oorzaken zijn vaak werkdruk, stress, piekeren en 's avonds te lang met tabiets en mo bieltjes in de weer zijn. Ach, dan ben je gewoon wat minder alert en een beetje sacherijnig over dag, dat is toch niet erg? Dat haal je met een weekendje lekker lang slapen wel weer in. Helaas is dat een flinke onderschatting van een steeds groter wordend probleem. Slaap inhalen is doorgaans niet toereikend en te lang in bed liggen, maakt juist dat je slaap- waakritme verstoord raakt, met chro nische slaapproblemen tot gevolg. Van de volwassenen in Nederland slaapt 10 procent chronisch slecht. Dat is wanneer je gedurende ten min ste drie maanden drie of meer nach ten per week slecht slaapt. Jonge, kers verse ouders kunnen daar van meepra ten, maar bij hen gaat dat vanzelf over wanneer het kindje groter wordt en beter doorslaapt. Vervelender is het wanneer er geen aanwijsbare oorzaak is, zoals bij de 52-jarige Brigitta Heywood uit Oirschot. Jarenlang werd zij steevast na 4 of 5 uurtjes slaap klaarwakker en kon daarna de slaap niet meer vatten. Heywood: „Het sloop er geleidelijk in en het werd steeds erger. Op een gegeven moment brak me dat op. Alle probeer sels, van het verduisteren van de slaap kamer, een andere matras, draaien van het bed tot de gebruikelijke zaken als geen koffie en alcohol 's avonds voor het slapen, hadden allemaal geen effect." Ondertussen voelde zij zich constant moe en prikkelbaar. „De huisarts heeft me gedurende een korte perio de een paar keer slaappillen voorge schreven, maar die werkten uiteinde lijk niet meer. Bovendien, inslapen was het probleem niet, het was juist het veel te vroeg wakker worden." Uit eindelijk volgde Heywood, op advies van de huisarts, bij Slaapcentrum Kempenhaeghe een cognitieve slaap- therapie. Daar leerde zij onder meer de slaapdruk op te bouwen door op vaste tijden naar bed te gaan en op te staan. Lag ze langer dan een half uur wakker, dan moest zij het bed en de slaapkamer uit en bijvoorbeeld een tijdschriftje lezen. Ze mocht pas weer naar bed als ze dacht in slaap te kun nen vallen. „Daardoor ben ik inder daad beter gaan slapen. Nu heb ik veel meer energie en zin om dingen te doen." De nacht is voor slapelozen een mar telgang en het bed soms hun ergste vijand. Bovendien kan hun vermoeid heid door aanhoudend slaapgebrek, waarbij de hersenen dus niet voldoen de kunnen herstellen, ernstige gevol gen hebben; het is bijvoorbeeld een belangrijkere oorzaak van dodelijke verkeersongelukken bij jongeren dan alcohol, het kan leiden tot gewichts toename en grote effecten hebben op je gezondheid. Slaapgebrek kost de maatschappij zo'n 3 tot 4,5 miljard eu ro per jaar, door onder meer ziektever zuim en vermindering van productivi teit. Ook aandoeningen als hart- en vaatziekten, diabetes en depressie lig- als sluimerende vijand door Anne Salomons

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62