SPECTRUM 5 ii „Via de website overstroomik.nl en de app. Daarop kunnen mensen zien hoe hoog het water komt op de plek waar je woont. Wat de vluchtroutes zijn." Hoe zit dat bij u thuis „Ik woon in de historische binnen stad van Leiden. De oude centra van steden liggen op hoog zand. Vroeger wisten ze namelijk heel goed dat ze re kening moesten houden met hoogwa ter. Pas later zijn ze gaan bouwen op lager gelegen grond. Als de zeekering het niet zou houden door een combi natie van hoogwater én een storm, dan komt het bij mij thuis tussen de 20 en 30 centimeter hoog. Dus kan ik uitwijken naar de eerste verdieping. Maar vergis je niet: als het water bij mij 20 centimeter hoog staat, dan is het elders ook zo. Dus de toevoer van elektriciteit en water stopt snel." En dan? „Zo snel mogelijk de badkuip vol la ten lopen bijvoorbeeld, om een voor raad drinkwater te hebben. Zulke tips staan in de app." U houdt zich al twaalf jaar met hoogwa ter bezig. Bent u zelf weieens bang? „Nee, niet echt. Als staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat (van 2002 tot 2007, red.) had ik nog een rubber bootje op zolder liggen, maar laatst bleek dat inmiddels door de muizen opgegeten. Nee, bang word ik van gro te stormen als tyfoons, die we geluk kig in Nederland niet kennen. Denk echter aan de Verenigde Staten; de ge volgen in New Orleans en New York heb ik zelf gezien en die zijn desas treus. Alles gaat kapot door de kracht waarmee het water de stad over spoelt." Maar door de klimaatverandering kun nen wij best ook te maken krijgen met zulke stormen? „Dat is inderdaad niet uitgesloten. So wieso blijft de zeespiegel stijgen. Ri vieren kunnen het water daardoor minder goed afvoeren en vanuit de zee stroomt het terug. Bij Dordrecht kan het dan flink opstuwen." En dat kunnen we aan? „Ja, in verreweg de meeste gevallen wel. Maar belangrijk is dat we ook we ten hoe we het kunnen oplossen. We weten inmiddels precies wat er ge beurt als een dijk doorbreekt, hoe hoog het water komt en hoelang het duurt voordat het wegloopt. Na de Watersnoodramp in 1953 dachten we vooral aan preventie: hoe hoog moe ten we de dijken maken? Nu kijken we ook naar het 'wat als?'-scenario. Dan moet je precies weten hoeveel mensen in een gebied wonen, welke bedrijven er staan en of er risico's zijn, zoals een kerncentrale. Maar ook: welke wegen liggen in een gebied?" Wegen? „Onder andere om te vluchten. In New Orleans konden mensen maar één kant van de snelweg gebruiken omdat er een vangrail tussen zat. Wij hebben nu gezorgd dat die hier naar beneden kunnen, zodat beide helften open zijn." En dan? Waarheen? „Dat weet je niet van tevoren. Dus moet je op het moment zelf burgers van informatie voorzien. Maar het helpt als mensen zich vooraf informe ren. Bijvoorbeeld als je hier in Den We zorgen dat de kans dat je overlijdt aan de gevolgen van een overstro ming nooit hoger is dan 1 op 100.000 Haag woont: weet dat de A44 en A4 zo laag liggen dat ze onderlopen en je je eigen dood tegemoetrijdt." Dus dan beter het dak op? „Dat kan een optie zijn. Gelukkig bou wen we hier hogere huizen dan in een stad als New Orleans, waar vooral bungalows staan." Ondergelopen snelwegen, het dak op. Heftig... „Als we met een overstroming te ma ken krijgen - let wel: die kans is dus heel klein - dan hebben we een pro bleem. Veel erger dan een paar natte voeten. De Randstad ligt diep. Meest al heb je in zo'n situatie maar 24 uur om je voor te bereiden, want een com binatie van storm en springtij zie je pas kort van tevoren aankomen. Dat betekent dat je bij een dreiging vanuit zee in de Randstad maar zo'n 15 pro cent van alle inwoners kunt evacue ren. Als de rivieren dreigen te over stromen is het anders: dan hebben we veel meer tijd, dat is een kwestie van dagen." U denkt dat burgers zich daarop kunnen voorbereiden? „Ik verwacht echt niet dat ze nu mas saal blikken eten en kaarsen gaan in slaan, dat heb ik zelf ook niet gedaan, maar het is goed om te weten wat er kan gebeuren en waar je aan moet denken. Dat bewustzijn is ook nodig bij de regionale veiligheidsregio's, brandweer, politie en ziekenhuizen moeten zich voorbereiden." Zij lopen achter? „Dat verschilt. Rotterdam bijvoor beeld, als knooppunt van zee en ri vier, is heel ver. Maar sommige ande re regio's nog niet. Zij zijn heel hard bezig nu om rampenplannen aan te scherpen. Maar er worden nog steeds brandweerkazernes op het laagste punt van de stad gepland, dat moet echt niet meer gebeuren. Zij lopen dan als eerste onder en kunnen geen hulp meer verlenen. We denken bij rampen vaak aan de gevaren van brand, gas en chemische stoffen, maar niet aan water, en juist water legt de maatschappij veel meer lam." Mooi als wij het optimaal regelen, maar buurlanden doen dat niet. „Nee, Duitsland regelt het anders. Zij beschermen zich nog deels met zand zakken. Maar het belangrijkste is dat ze bijvoorbeeld de rivieren niet ver smallen, waardoor ze het water zou den opstuwen en vaart geven. Buur landen mogen waterproblemen niet afwentelen. Dat is inmiddels op mijn initiatief Europees geregeld." reageren? spectrum@depersdienst.nl Omdat het twintig jaar geleden is dat grote delen van het rivierengebied werden geëvacueerd, voert het Rijk met an dere organisaties een campagne om Nederlanders bewus ter te maken van de gevaren van overstromingen. Op de website overstroomik.nl en de gelijknamige app, kan iedereen zien hoe hoog het water kan komen in zijn eigen huis. Er staat een kaart op met de droge plekken in de di recte omgeving. Ook wordt aangegeven hoeveel tijd er is om te evacueren, wat de vluchtroute is en of die niet onder water loopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61