4 SPECTRUM Onlangs stond mi nister van Infra structuur en Mi lieu Melanie Schultz (WD) aan de oever van de IJssel. Het wa ter stond zo hoog dat alleen de top pen van bomen nog te zien waren. Een indrukwekkend beeld, vindt de minister. „Het laat zien hoe dreigend water kan zijn." Dat zijn we inmiddels vergeten „Het hoogwater van t995 ligt niet meer vers in het geheugen. Dijkgra ven zeggen weieens: 'Geef ons heden ons dagelijks brood en af en toe een watersnood'. Nee, zonder grapjes, ze ker in de Randstad zijn maar weinig mensen met de dreiging van water be zig. Voor de mensen die in het rivie rengebied wonen is dat anders. Ze le ven letterlijk naast het water. Tijdens elk werkbezoek, komen verhalen los. Over hoe spannend het twintig jaar geleden was, de evacuatie, de zandzak ken." Geen boze boeren meer? „Nee de hooivorken zijn neergelegd. Natuurlijk was het moeilijk om uit te leggen dat mensen hun huizen en be drijven moesten verlaten, omdat we de rivier wilden verbreden. Voor het programma Ruimte voor de Rivier moesten 125 gezinnen verhuizen. Maar de nieuwe generaties snappen het wel, ze weten dat het nodig is voor de veiligheid en hebben vaak van de nood een deugd gemaakt. Ze zijn op een nieuwe plek een veebe drijf begonnen met twee keer zo veel dieren, of een zorgboerderij in plaats van een agrarisch bedrijf." Dus het is nu allemaal geregeld. Waar om investeert u dan de komende jaren nog miljarden „We hebben de preventie tegen over stromingen goed op de rit. We zullen niet snel zo verrast worden als in 1995. De dijken zijn niet alleen ver hoogd, maar ook versterkt. En we heb ben gebieden aangewezen die we kun nen laten onderlopen als het nodig is om de druk van de ketel te halen. De kustwering is verhoogd. Maar klaar zijn we nooit. Denk aan het IJssel- meer, maar ook het rivierengebied." Moeten we bang zijn7 „Nee, maar wel realistisch. We leven in een bijzonder land, 60 procent is overstromingsgevoelig. Onze polders zijn droog, omdat we er op sommige plekken dagelijks 24 zwembaden vol uitpompen. We zorgen dat de kans dat je overlijdt aan de gevolgen van een overstroming nooit hoger is dan 1 op 100.000. Maar dat je ermee te ma ken krijgt, is echt niet uitgesloten, 100 procent veilig is het nooit. Het is goed dat mensen weten wat het voor hen betekent en wat ze kunnen doen als het gebeurt. Hoe? door Francine Wildenborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60