Hoop op herleven van komeetlander A Korting op alle reizen! De allermooiste rondreizen Copycat IN HET NIEUWS 5 419 519 679 699 879 729 2179 Kras.nl/rondreizen of bel 0900-9697, Die verwachting sprak missie-ma nager Fred Jansen gisteren uit tij dens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Nederlandse ruimtevaart sector. Philae landde medio no vember op de komeet na een ze ven uur durende, gerichte vrije val vanaf moederschip Rosetta. Anders dan wetenschappers van de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA hadden gehoopt, boorden de harpoenen van Philae zich niet vast op de uitgekozen landings- plek. Jansen: „Het oppervlak is kei hard, weten we nu. Daardoor had den we problemen om de lander in de bodem vast te schroeven." In plaats daarvan stuiterde Philae enkele malen op de komeet om Dat de harpoenen van Phi lae zich niet vastboorden, komt door het keiharde oppervlakte, weten we nu TOMMY WIERINGA uiteindelijk te belanden op een nog onbekende plek. „We weten nu op to bij 200 meter nauwkeu rig waar hij moet zijn, maar de exacte plek is nog niet gevonden." Omdat komeet 67P de komende maanden de zon steeds dichter na dert, wordt het licht tot zes keer krachtiger als voorheen. En dat is gunstig voor Philae, die net als moederschip Rosetta zijn energie haalt uit zonnepanelen. Deze zon nepanelen zijn van Nederlandse makelij: het bedrijf Airbus Defen ce and Space Netherlands (voor heen Dutch Space) heeft ze ont wikkeld. Deze week publiceerde tijdschrift Science ook diverse artikelen over de Rosetta-missie, compleet met Verse' foto's. Op één daarvan zijn 'rimpels' in het oppervlak van de komeet te zien, die door wind lij ken te zijn ontstaan. „Maar er is daar geen atmosfeer en dus geen wind. Dus dat roept weer nieuwe interessante vragen op", vertelt Jasper Wamsteker van Nether lands Space Office. Wetenschappers hopen door de Rosetta-missie meer te weten te komen over het begin over ons zonnestelsel en dus ook over ons bestaan. Omdat kometen vrij snel na ontstaan van het zonnestelsel naar de randen zijn geslingerd en daar bevroren, worden ze gezien als oorspronkelijk materiaal. Vorig jaar maart werd ik bezocht door een Vlaamse fotografe en haar as sistente. Ik werd voor de foto op een chaise lon gue geposteerd, de zwijgzame assistente nam plaats aan mijn voeteneinde. Ik lag erbij als een stervende keizer, zij zat ge knield als een dienster of een slavin, en zo verscheen die foto in de krant - sommige mensen vroegen zich af wie dat meisje was, en wat die gedienstige po se van haar te betekenen had. Terwijl de fotografe de chaise longue, haar assistente en mij positioneerde, vertelde ze dat ze een beroemde kunstenaar voor de rechter had gedaagd om dat hij een foto van haar had na geschilderd. De naam van de kunstenaar was Luc Tuymans, hij had de kop van een Vlaams politicus nagenoeg zo geschil derd als zij hem eerder had gefo tografeerd. De grens tussen com mentaar en plagiaat was over schreden, vond ze, en omdat hij haar bezwaren arrogant had weggewuifd, had ze hem voor de rechter gesleept. „Wanneer twee mensen hetzelf de doen, is dat niet hetzelfde", zei ik, zonder erbij te zeggen dat ik de blijspeldichter Teren- tius citeerde. (Ik keek wel uit.) Haar verontwaardiging over de vermeende diefstal was echter te groot om nog subtiliteiten te kunnen verdragen. Nu heb ik een beperkt geloof in originali teit, zodat een foto van het hoofd van een politicus me ge meengoed lijkt en niet iets om met kunstenaarsargumenten te verdedigen als uniek en onher haalbaar, maar de fotografe was fel en onbuigzaam. Dit gaf me het vermoeden dat haar kren king dieper zat en niet meer al leen om die foto ging, maar ook te maken had met de wijze waarop Tuymans haar had afge wimpeld. Daarmee was het wel licht een conflict over man-vrouw-verhoudingen ge worden, of had het een hiërar- lk lag erbij als een stervende keizer, zij zat geknield als een dienster of een slavin, en zo verscheen die foto in de krant chische component gekregen: de toch vaak als inferieur be schouwde fotografie die zich verdedigde tegen de superieur geachte schilderkunst. Hoe dan ook, deze week bleek dat de rechter gevoelig is ge weest voor haar argumenten: hij achtte het plagiaat van Tuy mans bewezen en legde hem een dwangsom op voor eventue le reproducties van het werk. Een botte uitspraak, die negeert dat elke kunstenaar steelt van dieven. Beelden en verhalen moeten vrij gebruikt kunnen worden, en zouden niet opgeslo ten mogen zijn in een juridisch lichaam van auteursrecht. Graag verwijs ik naar het leven van virussen, die ons omringen als een onzichtbare wolk. Virus sen zijn niet succesvol omdat ze zichzelf voortdurend kopiëren, maar omdat er soms kopieerfou- ten optreden die nieuwe varian ten opleveren. Niet de volmaak te kopieën zijn gevaarlijk, maar de mutaties ervan. Het schilderij 'A Belgian politi cian' van Luc Tuymans moet niet worden beschouwd als ko pie, maar als mutatie, een vol gende stap in het leven en de vermenigvuldiging van het beeld. Tot 100 korting p.p. kras.nl/kortingsdagen ZATERDAG 24 JANUARI 2015 door Lilian Dominicus noordwijk - Er is goede hoop dat de komeetlander Philae eind april weer tot leven komt. Als de verken ner dan zijn batterijen weer kan op laden, is er in juni voldoende ener gie voor nader onderzoek op het oppervlak van komeet 67P/Chu- ryumov-Gerasimenko. 8 dagen v.a. Betoverend Tunesië Alle hoogtepunten van Tunesië met o.a. Sousse, Tunis, Dougga, Carthago, Kairouan, El Djem en méér. Ontbijten diner Oudheid en oases ✓Verlenging mogelijk Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/35735 Hart van Spanje Afwisselende rondreis met Madrid, Toledo, Avila, Salamanca, El Escorial, Segovia en méér. Koninklijke allure ✓4-sterren hotels ✓Volop Spaanse cultuur I Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/35616 Toscane, Umbrië Rome Ontdek een prachtig stukje Italië met o.a. Bologna, Florence, Arezzo, Cortona, Rome, Assisi en Perugia. Hotel op 100 m van het Trasimeense Meer Ontbijt en 5 x diner Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/38625 Parels van Portugal Talloze hoogtepunten met Porto, Braga, Guimaraes, Fatima, Coimbra, Évora, Sintra, Lissabon en méér. Laatste plaatsen vertrek in maart Inclusief 6 diners Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/35623 8 dagen v.a. 10 dagen v.a. Istrië Dalmatische kust Cultuurschatten Jordanië Prachtige rondreis door het geliefde Kroatië. Met Pula, Opatija, Krk, Split, Dubrovnik, de Plitvice meren, Poreg en méér. Incl. ontbijten diner Ontdek alle highlights Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/38517 Baltische Staten Schitterende drielandenreis met Riga, Tallinn, Vilnius, Nationaal Park Curonian, Spit, Trakai, Kaunas, Sigulda en méér. Cultuur en natuur Nérgens voordeliger Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/35675 8 dagen v.a. 12 dagen v.a. Laat u betoveren! Met o.a. Amman, Jerash, de Dode Zee, Petra en de kleur rijke Wadi Rum woestijn. Inclusief jeeptocht door de woestijn ✓Zéér complete reis Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/35683 Grand Tour IJsland Maak kennis met imposant IJsland. Met o.a. Dettifoss, de Golden Circle, Akureyri en Snaefeltsnes. ✓Zéér complete reis Incl. boottocht gletsjermeer Entree Blue Lagoon Zie: Kras.nl/38886 8 dagen v.a. 11 dagen v.a. Deze Kras-rondreizen zijn inclusief: Vlucht, hotel, ontbijt Nederlandssprekende reisleiding Fantastische excursies Al deze rondreizen worden ook aangeboden met gegarandeerde vertrekdata. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5