Cast en crew De Ruyterzeilrace Het duurt zeker nog een jaar of vijf voordat Roel Reiné weer een film maakt die Michiel de Ruyter evenaart. 66 Ik ben zeer 2 interview De circa tweehonderd deelnemers aan de Michiel de Ruyterzeilrace gaan vanochtend rond half acht aan boord in Vlissingen. Vanaf daar varen ze over de Noordzee naar Amsterdam. Het is een race tussen de twee nog bestaande woningen van De Ruyter. Dat zijn de Nieuwstraat 13 in Vlissingen en de Prins Hendrikkade 131 in Amsterdam. In Amsterdam zien de zeilers als eersten in Nederland de film. Op maandag volgt de landelijke premiè re, dinsdag de Zeeuwse. Er hebben zich 26 schepen aange meld. De Koninklijke Marine begeleidt de zeilers met de 51-meter lange mijnenjager Zr. Ms. Urk. De cast en crew van Michiel de Ruyter zijn dinsdag bij de Zeeuwse première in Cine City in Vlissin gen (aanvang 19.30 uur) en Cine City Terneuzen (aanvang 20.00 uur). De film staat bol van intriges, samen zweringen en er zijn spectaculaire zeeslagen tegen de En gelsen gefilmd met De Ruyter als bevelhebber van de Ne derlandse vloot. Halverwege de 17e eeuw was Nederland een toonaangevende zeevarende natie. Regie: Roel Reiné. Cast: Frank hammers, Sanne Langelaar, Charles Dance, Lukas Dijkema, Barry Atsma, Lieke van Lex- mond, Hajo Bruins, Roeland Fernhout, Rutger Hauer, Egbert Jan Weeber, Tygo Gernandt, Derek de Lint, Nils Verkooijen. de Jong die bezig blijkt te zijn met een script voor een Michiel de Ruyterfilm. „Dat was een goed script, er zat veel research in. De geschiede nis klopte. Maar het had geen hart, absoluut geen drama. Toen heb ik hem gezegd dat we Alex van Galen moesten vragen. Ik heb meteen alle jaartallen eruit gehaald en gezegd dat we die laatste dertig jaar van De Ruyters leven moesten stoppen in - pakweg - een jaar. Want je wilt niet naar een film kijken waar een acteur elke tien minuten ouder wordt en andere schmink heeft. Dan kun je daar als kijker niet emotioneel 'in' gaan. Ik ben zeer emotioneel, kan ik je mel den. En dat moest deze film ook worden. Oók belangrijk: we vertellen het verhaal via Anna, de vrouw van De Ruyter. Omdat je daarmee niet al les politiek maakt, maar ook het menselijke, per soonlijke verhaal kunt vertellen." De film kon worden gemaakt dankzij de kennis die Reiné de afgelopen tien jaar heeft opgedaan in Hollywood, waar hij eerder naartoe verhuisde en waar hij inmiddels zo'n zeventien speelfilms heeft gedaan. „Dat vinden ze in Hollywood goed aan mij: dat ik met betrekkelijk weinig geld een film er heel erg goed uit kan laten zien. De film Michiel de Ruyter is een belangrijke film, zegt re gisseur Roel Reiné. Ook voor hem persoonlijk: „Het is een mijlpaal. Alles wat ik de aflopen jaren heb ge leerd, heb ik hierin kunnen stoppen. De techniek, de structuur bedenken, ac teurs goed regisseren, dat kan ik nu. En bij deze film hadden we een goed script én kan ik einde lijk ook emotie tonen. In Hollywood mag dat niet, daar kunnen ze niet mee overweg. Hier wel. Dan kun je de diepte in." Wat ook helpt: Reiné heeft geschiedenis gestu deerd. „Ja, dat is mijn passie, dus daar heb ik me nu eindelijk eens vol op kunnen storten." 'Eigenlijk altijd al' wilde Reiné een film maken over de Gouden Eeuw. Omdat ons landje toen een wereldmacht was, met contacten in alle de len van de wereld waar je als filmer veel mee kunt doen, maar ook omdat er eigenlijk nooit een grote film over die tijdspanne is gemaakt. Het begin? Via-via ontmoet hij producent Klaas emotioneel, kan ik je melden. En dat moest deze film ook worden Regisseur Roel Reiné. Scène uit de film, opgenomen op het Abdijplein in Middelburg. copyright A-film Michiel is een mijlpaal door Rob Schoonen Een still uit de film. De scène is opgeno men in de Nieuwe Kerk in Middelburg. copyright A-film Roel Reiné, regisseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58