Irak wint spectaculaire wedstrijd tegen Iran Booij deelt haar ervaring in tophockey met de KNVB 66 Deze Flying Phantom is zo'n beetje een Formule 1-wagen voor op het water 66 Het is eigenlijk net schaken, je moet altijd een paar zetten vooruitdenken 66 Team New Zealand vaart al een tijdje rond, straks komt daar Team Zeeland bij SPORT 51 aan. „Je hebt te maken met tegen standers die je in de gaten moet houden. Dan heb je nog de wind en de golven, waarmee je reke ning moet houden. Het is eigen lijk net schaken, je moet altijd een paar zetten vooruitdenken." „Je krijgt in de Phantom ook een heel ander concentratieverhaal", neemt Kerstens weer over. De spraakwaterval is aan boord de stuurman. „Bij het zeilen doe je veel op gevoel. Zo kan ik nooit iets op mijn hoofd verdragen, ik moet de wind voelen. Dat ge bruik je om beslissingen te ne men. Maar op deze boot ga je vrij snel net zo hard als de wind. Dan voel je helemaal geen wind meer. En dat terwijl door de grote snel heden foutjes ook dubbelhard af gestraft worden. Dus nu dragen we netjes een helm en gebruiken we ook beschermende kleding." Gezien het intensieve karakter van het zeilen op de Flying Phan tom moeten de mannen het trai ningsschema aanpassen. Straaken broek: „Ik heb een hele sport school thuis staan. Dus daar kan ik aan de bak. Ik ben nogal aan de lichte kant, dus er mogen wel een paar kilootjes bij." „Bij mij mag er juist wat af', meldt Kerstens. „Die biertjes zijn ook veel te lekker. Ik ben nu on der begeleiding van mijn fysiothe rapeut, Peter van der Anker, aan het trainen." Het duo wil in april wedstrijden gaan varen. Met de nieuwe boot komen ze straks uit in de gemeng de klasse, waarin ze strijden met andere open sportcatamarans. Ker stens: „Daar word je ingedeeld naar handicap. Een catamaran met grotere afmetingen (langere romp, meer zeil, breder) krijgt een hoge re handicap. Via een formule wordt dan de uitslag bepaald." Maar de klasse waar de blije man nen het meest naar uitkijken is de one design-klasse. „Daar race je te gen allemaal dezelfde boten", legt Straakenbroek uit. „Dat zijn inter nationale wedstrijden, een soort Europa Cup. Die worden gehou den in Frankrijk, Italië, Duitsland en Zwitserland. Daar is de eerste die over de finish komt gewoon de winnaar." De mannen zijn extra trots omdat zij de eerste zijn met een Flying Phantom in Nederland. „Er zijn er nog drie verkocht aan Nederlan ders, maar die worden pas tegen de zomer geleverd. In totaal zijn er 66 exemplaren verkocht wereld wijd. Ook grote namen als Team Oracle en Artemis hebben ze aan geschaft. Net als Red Bull, die een aantal boten gaat gebruiken als op leidingsschip", aldus Kerstens. Het duo heeft er ontzettend veel zin in. Ook over de naam is al na gedacht. Straakenbroek: „Team New Zealand bestond al, straks komt daar Team Zeeland bij." de eerste productie-catamaran die stabiel kan foilen. Daardoor kun je snelheden halen die twee tot tweeënhalf keer hoger liggen dan de windsnelheid waarin gezeild wordt. Zo haal je snelheden van ruim dertig knopen, puur op windenergie." Kort voor de kerst van vorig jaar reisde het zeilduo af naar Frank rijk voor een proefVaart. „Jaap en ik mochten om de beurt met één van de fabriekstesters mee op de boot. Dat was geweldig!" Met de catamaran op de trailer achter de auto keerden de zeilpartners te vreden huiswaarts. Daarna was het voor de mannen een kwestie van wachten tot ze met z'n twee- ën erop uit konden. „Begin janua ri was het weer geschikt. Op het Haringvliet hebben we toen voor het eerst met z'n tweeën geva ren." Kerstens geeft aan dat het in win terse omstandigheden nog een heel geregel is om op het water te komen. „Je moet aan allerlei eisen voldoen in verband met de veilig heid. Het is niet zomaar een kwes tie van hup, boot in het water en zeilen maar. Er moet bijvoorbeeld ook een motorboot mee als bege leiding." Het varen met de nieuwe cat bleek een heel verschil met de re guliere dubbelromper. „Het is heel actief zeilen, veel intensiever dan we gewend waren. Alles gaat twee keer zo snel, daardoor is het veel dynamischer. En fysiek vergt het ook veel meer van je. Na af loop voelde ik bijvoorbeeld goed m'n borstspieren." „Het zeilen is sowieso een com plexe sport", vult Straakenbroek „Vrouwenvoetbal komt steeds meer onder de aandacht sinds het Nederlands elftal voor het eerst de eindronde van het wereldkam pioenschap heeft bereikt. Het is een van de snelst groeiende spor ten van Nederland en de KNVB heeft mij benaderd om de volgen de stap te zetten." Met het aan staande WK 2015 in Canada en de organisatie van het EK 2017 in ei gen land moet Booij met haar er varing op het hoogste internatio nale hockeyniveau zorgen dat Ne derland organisatorisch en spor tief aansluit bij de wereldtop en daar ook blijft. „Ik heb met het Nederlands team veel ervaring opgedaan in het rea liseren van het hoogste doel. We behoorden tot de subtop en heb ben ons opgewerkt tot de beste ploeg van de wereld", zegt de 227-voudig international. Over de exacte rolverdeling is vol gens Booij nog weinig bekend. „Ik weet nog niet precies hoe mijn functie er uit gaat zien en hoe ik de ervaringen uit mijn ver leden kan gebruiken. Daar zal in samenspraak met technisch ma nager Jelle Goes meer duidelijk heid over komen als ik in maart begin. Er staat natuurlijk al een team dat al jarenlang bezig is om vrouwen en meisjes enthousiast te maken voor het voetbal. Ik vind het een eer en een geweldi ge kans om onderdeel te zijn van dit proces." De stand na reguliere speeltijd was 1-1. Beide ploegen scoorden tweemaal in de verlenging (3-3). Irak won de strafschoppenserie met 7-6 en mag het daardoor in de halve eindstrijd opnemen te gen Zuid-Korea. Iran speelde ruim een helft met tien man omdat Mehrdad Pooladi in de 42e minuut met de tweede gele kaart werd bestraft. Iran leid de op dat moment met 1-0, dank zij een treffer van Sardar Azmoun in de 23e minuut. Ahmad Yasin bracht Irak na 55 minuten op gelij ke hoogte. Younis Mahmoud tekende na mens Irak voor de eerste treffer in de verlenging. Iran kwam langszij door een treffer van Morteza Pou- raliganji. Dhurgham leek het duel na rr6 minuten in het voordeel van Irak te beslissen, toen hij een strafschop benutte. Reza Ghoo- channejhad dwong echter na 118 minuten een strafschoppenserie af. Alireza Jahanbakhsh, spelend voor het Nijmeegse NEC, mocht na 63 minuten invallen voor Iran. ZATERDAG 24 JANUARI 2015 een hightech-catamaran Erwin Kerstens Jaap Straakenbroek Jaap Straakenbroek Jaap Straakenbroek (foto boven; rechts) in Frankrijk tijdens de proefvaart met één van de fabriekstesters. De Flying Phantom is de eerste in Neder land. Er komen er nog drie, maar die worden later geleverd. Jaap Straakenbroek (foto links) be gon met zeilen toen hij een jaar of zeventien was. Hij is bemannings lid aan boord van de catamaran. Op zijn 27e kreeg hij zijn eerste boot. Behalve als duo zeilt hij ook solo in de A-cat, een wereldwijde klasse. Eindigde daarin als tweede op het NK in 2013. Daarnaast heeft hij meerdere overwinnigen geboekt, onder meer op het NK Nacra F16 in 2012. Lid van Cat- dub Zeeland (Vrouwenpolder). Erwin Kerstens (foto rechts) is de stuurman aan boord. Zeilt bijna heel z'n leven. Moest op zijn zes tiende kiezen van zijn ouders: een brommer of een zeilboot. Het werd zijn eerste catamaran. Vaart ook in de A-cat. Werd daarin Ne derlands kampioen in 2013. Daar naast veroverde hij meerdere natio nale titels in diverse klassen en één keer de Europees titel in de Hurri cane 5.9. Vroeger lid van Hellecat, nu van Catdub Zeeland. DEN BOSCH - Oud-hockeyster Min- ke Booij gaat vanaf 1 maart aan de slag als manager vrouwenvoetbal bij de KNVB. De 37-jarige oud-aan voerster van het Nederlands team wil de top- en breedtesport meer op de kaart zetten. CANBERRA - Irak heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van de Azië Cup. De formatie won in het Australische Canberra een spec taculair duel met Iran na straf schoppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51