Kabinet deelt memo MH17 niet, Kamer boos 4 IN HET NIEUWS PRIVÉLEVEN MILITAIREN Nieuwe vlam? Militairen moeten de MIVD vragen of de liefde door de beugel kan. Dat zorgt voor problemen. Militairen naar Oost-Oekraïne DEN HAAG - Ben je beroepsmilitair en verliefd? Dan moet je eerst langs de de Militaire Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (MIVD) om toestemming te vragen voor je relatie. Krijg je die niet, dan wordt het kiezen: je baan of je ge liefde. Voor dat dilemma staan nu ruim twintig militairen. Zij hebben een buitenlandse partner die nog geen vijfjaar in Nederland woont. Hen controleren lukt niet, omdat de inlichtingendiensten niet samenwerken met de inlich tingendienst in het thuisland van de partner. Militairen met een partner uit zo'n land komen daardoor in pro blemen. Zij krijgen geen 'Verkla ring van Geen Bezwaar', ook al is hun vriend of vriendin in feite zo betrouwbaar als wat. Zo'n verkla ring is verplicht bij vertrouwens functies, en vrijwel alle militaire functies bij Defensie zijn vertrou wensfuncties. „Ik hou van Defen sie. Alleen... ik hou ook van Meh- met", schetste korporaal Yvette haar situatie in het AD. Mehmet is haar vriend uit Turkije. En dat is één van de zeker 26 landen waar je als militair beter geen partner kunt kiezen, omdat er geen uitwisseling van informatie mogelijk is. Op de lijst die de mili taire vakbond AFMP heeft gepu bliceerd, prijken onder meer Suri name, Rusland, Turkije en Marok ko. Defensie wil de lijst zelf niet openbaar maken en niet toelich ten waarom bepaalde landen erop staan. „Dat geeft te veel weer over het werk van de inlichtingendien sten", zegt een woordvoerder. Partners vormen voor Defensie een potentieel veiligheidsrisico, omdat ze de militair kunnen beïn vloeden. Is de vriend of vriendin ooit veroordeeld of lid geweest van een militante organisatie? Of is de persoon in kwestie kwets baar vanwege drugsgebruik, schul den of leugens? Dezelfde vragen worden gesteld over jou, je fami lie en je vrienden. Sinds novem ber 2013 staat dat officieel in het beleid, maar ook daarvoor werden partners gescreend. „Het is stren ger geworden", denkt Annemarie Snels van AFMP. „Maar het is ook makkelijker om wereldwijd een partner te vinden. De wereld wordt steeds kleiner." Dat ook Turkije, een Navo-bond- genoot, verboden terrein is in het liefdesleven van soldaten, stuit zelfs de legertop tegen de borst. Luitenant-generaal Mart de Kruif, commandant van de landmacht, noemt het 'onbegrijpelijk' en 'on uitlegbaar' dat Nederland op aller lei terreinen met Turkije samen werkt, maar geen informatie over partners uitwisselt. „Als zelfs de hoogste baas van de landmacht het niet kan uitleggen, wie dan wel?" reageert advocaat Sébas Diekstra. „We stationeren daar wel Patriots en wisselen in formatie uit over jihadisten, maar in dit geval zegt Nederland 'wij vertrouwen Turkije niet'. Onbe grijpelijk." De advocaat vertegen woordigt een aantal militairen die een rechtszaak zijn begonnen, omdat ze zijn geschorst in afwach ting van hun bezwaarprocedure of omdat ze zijn ontslagen. „Ze voelen zich gecriminaliseerd." Defensie worstelt ermee. „Het is heel menselijk om verliefd te wor den", zegt een woordvoerder. „Maar we moeten ook denken aan de veiligheid: ons personeel werkt met wapens en geheime in formatie. We vertrouwen ons per soneel, maar de partner moeten we ook kunnen vertrouwen." Minister Hennis van Defensie heeft beloofd 'maatwerk' te leve ren in de vorm van minder ver trouwelijke functies voor de mili tairen in kwestie. Op 14 juli, drie dagen voor het neerstorten van MH17, is in Kiev een briefing voor diplomaten. Zij worden in de Oekraïense hoofd stad bijgepraat over de dreiging van Rusland. Ook het neerhalen van een Oekraïens militair vlieg tuig op 14 juli wordt besproken. Belangrijk detail: vermoedelijk is de Antonov neergeschoten met zwaar luchtafweergeschut. Ge schut dat overigens eenvoudig vliegtuigen op grotere hoogte zou kunnen neerhalen. Oppositiepartijen CDA en D66 azen op het verslag van de mee ting. De partijen willen weten wat er door Nederlandse autoritei ten ondernomen is. CDA-Kamer- lid Pieter Omtzigt: „Wie wist wat en wat is ermee gedaan? Pas als we die informatie hebben, kun nen we beoordelen of er adequaat gehandeld is." Het kabinet wil niet meer mel den dan dat de Nederlandse diplo maat over de briefing gerappor teerd heeft via de 'gebruikelijke interdepartementale kanalen'. Mi nister-president Mark Rutte stelt dat openbaarmaking van gespreks verslagen het 'normale diploma tieke verkeer' onmogelijk maken. „Dit soort verslagen bevat inter pretatie van de opsteller, citaten van wat anderen hebben gezegd", aldus Rutte gisteren. Zulke gevoe lige informatie moet geheim blij ven, vindt hij. Het memo ligt wel bij de Onderzoeksraad voor Veilig heid en de toezichthouder op de geheime diensten, zodat deze in stanties het kunnen meenemen in hun onderzoek. Het geduld van Omtzigt raakt op. Het argument dat dit soort versla gen geheim moet blijven, gaat hier volgens het CDA-Kamerlid niet op, omdat de Oekraïense re gering destijds direct een persbe richt heeft verspreid over de bij eenkomst. Een aantal Nederlandse militai ren vertrekt eind volgende week naar Charkov om te kijken of er nog bezittingen van MHi7-slacht- offers zijn ingeleverd door de Oe kraïense bevolking. Als de veilig heidssituatie het toelaat gaat een klein team naar de rampplek om stoffelijke resten op te halen. LANDEN WAARUIT EEN MILITAIR BETER GEEN PARTNER KAN KIEZEN Het leger of de liefde door Freke Remmers Burundi Egypte Ghana Kenia Marokko Zambia Moldavië Oekraïne Rusland Servië Wit-Rusland China Georgië Indonesië Jemen Libanon Filipijnen Saoedi-Arabië Turkije Chili Colombia Nicaragua Peru Suriname Venezuela door Niels Klaassen DEN HAAG - De nasleep van de ramp met MH17 begint een plaag te worden voor het kabinet. Oppo sitiepartijen trekken en duwen om te achterhalen wat de regering exact wist over risico's in het Oe kraïense luchtruim. De regering weigert alle ins en outs te geven. Dat wekt argwaan in de Kamer. foto Maarten Hartman/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4