WK-kwalificatie in sfeer van een kinderfeestje SPORT 47 Het is vrijdagmiddag tien over vier. Over twintig minuten wor den hier zes startbewijzen voor de 1500 meter op het WK afstan den verdeeld, drie voor de man nen en drie voor de vrouwen. Voor sommige schaatsers het hoogtepunt van het seizoen. Maar Thialf ademt de sfeer uit van een kinderfeestje. Ireen Wüst strikt de veters van haar schaatsen niet op het mid denterrein, zoals gebruikelijk, maar op de stoeltjes aan de buiten kant van de baan. Alsof ze aan een trainingsuurtje begint. Ze is ontspannen, wetend dat hier nooit iets mis kan gaan. Ze is met Marrit Leenstra al het hele sei zoen met grote afstand de beste op de schaatsmijl. En stel ze valt, wat haar nooit gebeurt, dan kan de KNSB niet om haar heen en zal ze door een calamiteitenrege ling worden aangewezen. Het geeft de onzin van deze kwalifica tiewedstrijd aan. Natuurlijk wint Wüst, in 1.56,95. Maar het voelt niet aan als een wedstrijd. Er is geen dweilorkest, daar valt mee te leven. Er klinkt ook geen applaus. Wel hoor je bij iedere slag de schaatsen klappen. De bel voor de laatste ronde is niet bemand maar klinkt elektro nisch via een luidspreker. Het 'kom op Ireen' van één van de tweehonderd fans die de moeite heeft genomen, galmt over de baan. „Dit is voor niemand leuk", is Wüst na afloop eerlijk. Haar moe der heeft de reis vanuit Brabant ondanks alles gewoon gemaakt en knuffelt haar warm. „Ik voel de kou op mijn longen. De om standigheden waren zwaar en het ijs niet best. Dit zijn niet de leukste dagen, maar voor mij was het een kwestie van binnenkop- pen." Ook Leenstra plaatst zich ge woon. „Maar ik vond dit vreselijk moeilijk", bekent ze. Toch haalt ze het met gemak. Marije Joling wordt derde. Een stief kwartiertje later zit ook de mannenwedstrijd er op. Koen Verweij en Kjeld Nuis delen de winst (1.47,41), Wouter Olde Heu vel pakt het derde ticket. Ook hier blijven verrassingen uit. Had schaatsbond KNSB de selectie voor deze WK-tickets niet anders kunnen organiseren, denkt ieder een hardop. „Dit moet volgend jaar anders, dat lijkt me duidelijk. Deze beleving is vrij bijzonder en is niet in verhouding tot wat er op het spel staat", zegt coach Gian ni Romme met gevoel voor under statement. Volgend seizoen wordt alles be ter, verwacht men. Als Stefan Groothuis als laatste van het ijs stapt, is de Friese jeugd op het middenterrein alweer begonnen aan de shorttracktraining. Het be slag en poedersuiker ruik je nog steeds. Groene Ster morst punten in thuisduel De zaalvoetballers van Groe ne Ster hebben gisteravond met 3-3 gelijkgespeeld tegen LZV Kuypers. De Vlissin- gers, die in de Baskensburg aantraden zonder Josimar Pattinama en Salim Ben Sel- lam, kwamen na 28 minuten 1-0 achter. De bezoekers counterden daarna naar 2-0. Groene Ster creëerde veel kansen maar het duurde lang voor de 2-1 op het bord kwam. Drie minuten later scoorde Abdoe Abdenbi de gelijkmaker. Via de 3-2 van André Siereveld werd het in de slotminuten nog 3-3. Twente wint derby tegen Heracles FC Twente heeft zich gister avond hersteld van de neder laag van vorige week tegen Feyenoord. De ploeg won thuis de streekderby tegen Heracles Almelo met 2-0. De Mexicaan Jesus Corona maakte na een uur de 1-0. In de slotfase krulde invaller Bi- lal Ould-Chikh op fraaie wij ze de 2-0 binnen. Twente vindt door de zege aanslui ting met PEC Zwolle en AZ. Ghana verslaat in blessuretijd Algerije Ghana doet weer helemaal mee op het toernooi om de Afrika Cup. De ploeg van de Israëlische bondscoach Avram Grant pakte gisteren in de tweede groepswed strijd, tegen Algerije, in bles suretijd de winst dankzij aanvoerder Asamoah Gyan: 1-0. Senegal hield Zuid-Afrika gisteren op 1-1. Oupa Manyi- sa zette 'Bafana Bafana' kort na rust op voorsprong, maar Kara Mbodji maakte gelijk. NEC wint wel bij hekkensluiter NEC heeft zich gisteren her steld van de nederlaag vori ge week bij FC Eindhoven. De koploper van de Jupiler League won in Waalwijk met 2-0 van RKC, de hekken sluiter die een week eerder met Roda JC nog de num mer twee van de ranglijst verraste. Eindhoven kwam niet ver der dan 1-1 bij Achilles'29 en FC Volendam won met 5-0 bij en tegen Den Bosch. Anish Giri verslaat Loek Van Wely Anish Giri heeft zich giste ren bij de kanshebbers op de eindzege in het schaak toernooi van Wijk aan Zee gevoegd. Dat ging in de elf de ronde ten koste van land genoot Loek van Wely. De Tilburgse grootmeester gaf na de 51e zet van wit op. Zijn zwarte stelling werd toen al enige tijd als onhoud baar beoordeeld. ZATERDAG 24 JANUARI 2015 foto Soenar Chamid/VI Images Kenneth Vermeer keert morgen terug in de Arena, maar nu in het shirt van aartsrivaal Feyenoord. door Rik Spekenbrink HEERENVEEN - Het begint al op het parkeerterrein van Thialf. De im mer vrolijk gestemde stewards met de rode pompeblêden op de muts: nergens te bekennen. Het parkeerterrein waar normaal de straalwagens van de omroepen par keren: helemaal leeg. De persruim te: gesloten. Eenmaal binnen wel wat leven in de brouwerij. Een paar honderd kinderen schaatsen hun rondjes in de onmiskenbare geur van poffertjes, die opstijgt uit een kraam op het middenterrein. „Wil len jullie niet voetballen op het middenterrein", waarschuwt de ge- legenheidsomroepster. In een sfeerloos Thialf strij den de schaatsers en schaatssters voor een ticket naar het WK afstanden. VLISSINGEN ENSCHEDE MONGOMO WAALWIJK WIJK AAN ZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47