in liefdevolle herinnering ZEELAND 41 Susan rouwt om haar moeder, die ze nooit heeft gekend. In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. Heiltje Sparrius ïo januari 1933 - 25 december 1964 Moeder Heiltje overleed vijf tig jaar geleden op eerste kerstdag, toen Susan twee was. Dan heb je als doch ter, uiteraard, geen herinne ringen aan je moeder. Toch wil Susan ver tellen. Over geboortemoeder, over tweede moeder en over rouw. Susan is Susan van der Beek. Ze is 52 jaar, getrouwd, heeft een zoon en twee dochters en woont in een verbouwde boerderij in Kleverskerke. Daar coacht ze stiefouders. Tien jaar geleden kwam ze vanuit Dor drecht naar Zeeland, waar ze als sector- hoofd bij het Zeeuwse sociaal-cultureel kenniscentrum SCOOP ging werken. Dat deed ze tot 2010, daarna was ze actief als zelfstandig tekstschrijver. Susan werd geboren in Krimpen aan den IJssel. Haar vader werkte daar bij de ge meente. Het gezin - haar anderhalfjaar oudere broer Han en 4,5 jaar jongere half zus Dorine - volgde zijn carrière en ver huisde mee naar de gemeente Ooststelling werf in Friesland en vervolgens naar Oos terhout in Noord-Brabant, waar hij ge meentesecretaris werd. Haar moeder was Heiltje Sparrius. Een aan tal maanden na de geboorte van Susan werd er bij Heiltje borstkanker geconsta teerd. Ze werd geopereerd, maar de kanker cellen waren uitgezaaid, ze overleed op 25 december 1964. Susan: „Ik noem Heiltje mijn geboortemoe der. Eigenlijk heb ik geen herinneringen aan haar. Toch is ze altijd aanwezig ge weest in ons gezin. Door een foto, die in een zilveren lijstje in de woonkamer stond. En ze kreeg ook altijd een plaats in de ver halen die werden verteld. Door mijn werk weet ik hoe belangrijk dat is." Zelf maakte ze als kind mee dat de komst van een stiefmoeder ook goed kan gaan. In het voorjaar van 1965 kwam eerst Janke in huis, de zus van Heiltje. Ze was maatschap pelijk werkster in Den Haag en had een jaar vrij kunnen krijgen van haar werkge ver. Susan: „Tante Janke levert mij een eer ste herinnering op. Zij lakte de tafel en zei toen ze even weg moest tegen mijn broer en mij: niet aanzitten. Natuurlijk deden we dat wel. Toen ze terugkwam zag je alle maal kinderhandjes in de lak staan." Door tante Janke ontmoette Susans vader zijn tweede vrouw. Een vriendin van Janke kwam op visite, die nam haar jongere zusje mee. Dat jongere zusje was Janine Veer man. „Hoewel mijn vaders familie het best snel vond", vertelt Susan, „trouwden ze in het voorjaar van 1966. Daar heb ik ook een herinnering aan: een mooie jurk en lakschoentjes. Na enige tijd stelde ik mijn broer voor om tante Janine maar 'mama' te noemen. Ik weet niet meer of hij dat met een deed, want hij had wel herinneringen aan Heiltje. Toch heeft mijn stiefmoeder zich op een goede manier in het gezin ge past. Als je namelijk als tweede vrouw de Dan realiseer je je: mijn vroegste vroeger is weg. Dat kon ik met niemand delen plaats in wilt nemen van de eerste, gaan er dingen mis." Janine werd dus 'mama', voor Heiltje werd de naam 'geboortemoeder' gereserveerd. Rond haar twintigste ging Susan zich vra gen stellen. Ze realiseerde zich dat ze be paalde karaktertrekken niet van haar vader had. Een zekere vurigheid, levenslust, soms koppigheid: dat was Heiltje. Susan: „In die tijd was ik onbestemd verdrietig. Ik identificeerde me met Heiltje en dacht dat ik met dezelfde genen ook wel borstkanker zou krijgen. Dus, dacht ik, als ik een lief krijg moeten we maar geen kinderen ne men. Mijn trouwdag in 1992 was weer een ervaring, waarop ik zo'n gevoel van diep missen had. Mijn vader Andries van der Beek en Janine Veerman zaten er bij. Bij die gelegenheid worden de namen van je ouders genoemd: Andries van der Beek en Heiltje Sparrius. Dan realiseer je je: mijn vroegste vroeger is weg. Dat kon ik met nie mand delen. Ook bij de geboorte van mijn eerste kind. Dat is een soort oergevoel. Je wil vragen: mama, hoe was dat bij jou toen ik kwam." Zoon Helmer en dochter Bregje kwamen vrij snel na elkaar. Dochter Kerewin liet ruim twee jaar op zich wachten. „Na haar geboorte wist ik even niet hoe het verder moest. Een burn-out of een post-natale de pressie, zo noem ik het nu. In Dordrecht ben ik naar een praktijk voor rouwbegelei ding gegaan. Ik wist dat ik iets met het ver haal van Heiltje moest doen. Als een soort ritueel heb ik mijn kinderen toen al eens meegenomen naar haar graf. Maar het brak niet door: het deurtje naar het grote ver driet bleef dicht." De omslag kwam in 2010, toen Susan een opleiding professionele communicatie ging volgen. Daar leerde ze over familiesyste men, waar zowel de levenden als de doden een plaats hebben. „Op de eerste cursusdag was het meteen raak. Van wie ben je een dochter, werd er gevraagd. En hoe ben je ooit welkom geheten? Bij mij speelde een zekere loyaliteit naar Janine. Zij had het zo goed gedaan, dat verdriet om Heiltje niet op zijn plaats was. We moesten ook ons le vensverhaal opschrijven. Zo voelde ik pas de impact die het overlijden van Heiltje had gehad. Bijna vijftig jaar later ga je dan alsnog een diep rouwproces aan. Pas toen kon ik tot me laten doordringen, wie mijn overleden moeder voor me geweest is. En wat ze me gegeven heeft. Ik weet dat ze goed orgel kon spelen. Na een opleidings dag hoorde ik in de auto de orgelversie van 'Don't you worry child' van Swedish Hou se Mafia. Thuis heb ik opgezocht wat voor muziek dat was. Het bleek een uitvoering te zijn van Jelle de Jong. Prachtig. Toen dacht ik: dankjewel mama." Een mooie afronding - Susan beaamt het - van een proces, dat bijna een halve eeuw in beslag heeft genomen. Ze zegt: „Ik voel nu een ongelooflijk krach tige liefde voor haar. Het graf in Krimpen aan den IJssel is er nog. Jarenlang had ik het niet bezocht. We hebben het nu hele maal laten restaureren. Vorige maand ben ik er op de dag voor kerst met mijn man en oudste dochter naar toe geweest. We heb ben een soort kerstkrans met rozen en een kaars op haar steen gelegd. Het was voor het eerst dat ik me niet meer zo verdrietig voelde. Vreugde overheerste. Vreugde dat zij er geweest is en dat ik haar dochter ben. En dat het leven nu verder gaat. De lijn van moeder naar dochter is hersteld, dat is het grootste cadeau wat ik mezelf kan geven. Voor mijn kinderen is dat ook heel erg be langrijk. Wordt de band niet hersteld, dan nemen zij dat onbewust weer mee. Nu is de familielijn geheeld." ZATERDAG 24 JANUARI 2015 Heiltj e was er altij d door Jan van Damme Heiltje Sparrius met dochter Susan, 1962. Susan van der Beek Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003 ofchefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41