Over tien jaar hebben we allemaal een 3D-printer in huis. „Als je een bord stukgooit, print je even een nieuw uit." Aldus Alexander Bol, aanstormend indus trieel ontwerper uit Yerseke. 66 38 ZEELAND ALEXANDER BOL, INDUSTRIEEL ONTWERPER Of hij zelf een 3D-printer heeft? Jazeker. Alexander Bol spreidt zijn armen uit. Zo groot, ongeveer, is het apparaat. Hij print er onder meer heften van paeremes- sen mee uit, in de oester- loods in Yerseke. Daar is de werkplaats van zijn ontwerpbureau Emergo Designs. Momen teel in ontwikkeling: een ontwerp voor de Hema. „Maar daar mag ik nog niet over pra ten. Kom in mei maar terug." Alexander Bol beweegt zich in een wereld van goedbewaar- de geheimen, van concurrenten die elkaar de loef proberen af te steken en bedrijfsspionage. Hij mag dan opgegroeid zijn tussen de oester putten, zijn toekomst ligt niet in het familiebe drijf H. Bol Zoon. Nog een jaartje of tien: dan is hij industrieel ontwerper bij een inte ressant bedrijf. Liefst een marktleider met ge noeg geld om te blijven investeren in vernieu wende producten. Maar eerst nog even afstu deren, bij Philips in Eindhoven. Wat hij daar gaat doen? „Mag ik niet vertellen. Advanced re search, dat is het enige wat ik erover kan zeg gen. Ik heb een geheimhoudingsplicht." Waarom die geheimzinnigheid? „Weet je wat het is: ik zit in productontwerp. Wij, de industrieel ontwerpers, zijn de men sen die leuke nieuwe dingen ontwikkelen. Gadgets en andere verrassende ontwerpen, waar geld aan te verdienen valt. Zoals de ta blet, de smartphone en de smartwatches. Zo dra concurrenten lucht krijgen van wat jij gaat uitbrengen, zullen ze proberen het eerder op de markt te brengen. Vandaar. Zelfs mijn vriendin mag niet weten wat ik precies in Eindhoven ga doen." Waarover mag je wél praten? „Over mijn handgemaakte oestermessen en mijn 3D-paeremessen mag je alles weten. Als een product eenmaal op de markt is, geen pro bleem." Eerst de oestermessen dan maar. „Ik heb een halfjaar gewerkt aan een zeer ex clusief oestermes, in een limited edition van vijftig stuks. Dat was in het kader van de mi nor Ondernemerschap van mijn opleiding en gineering aan de Hogeschool Zeeland. Het oes termes moest er superstrak uitzien, goed afge werkt zijn, en uitmuntend van kwaliteit. Dat is gelukt. Desgewenst pas ik het ontwerp zo aan, dat het perfect in jouw hand ligt. Er is een klant waarvoor ik dat gedaan heb. Ik denk dat mijn oestermes het meest exclusieve ter wereld is." Heeft Sergio Herman al aangebeld? „Dat heb ik al meer gehoord, dat hij er wel in teresse in zou hebben. Maar nee, nog niet. Wel heb ik er vijf verkocht aan liefhebbers: ho teleigenaren, oesterhandelaren, restauranthou ders. De messen kosten 225 euro per stuk." Handgemaakt, maar toch: 225 euro? „Het lijkt veel, maar eigenlijk zou de prijs nog hoger moeten zijn. Kijk: voor het staal van een standaard oestermes betaal je 37 cent. Voor het mijne 10 euro per mes, maar dat is dan wel RWL34. Het perfecte staal voor dit ontwerp. Het handvat is van Indonesisch hard hout gemaakt, van padoekhout. De heftpin is een ornament in de vorm van een Zeeuwse knop, uit messing en alpacazilver." Je gaat niet over één nacht ijs. „Voor ik mijn eerste verkocht, heb ik acht ont werpen gemaakt. Elke keer wat mooier dan de vorige, steeds strakker. Bovendien, steeds be ter. Robuuster, effectiever. Afgelopen week heeft een van mijn kopers driehonderd oes ters gestoken op de autosalon in Brussel. Ge wone oestermessen steek je op sommige oes ters kapot. Maar die van mij blijven heel. Daar heb ik heel erg op ge-engineerd. Mocht het breken: dan herstel ik het. Op mijn oestermes zit garantie, levenslang." „Het probleem van studeren en ondernemen tegelijk is dat je niet zo makkelijk op stap kunt om je doelgroep op te zoeken. Ik heb ge luk dat iemand me de mogelijkheid heeft ge boden om mijn oestermes te pitchen tijdens de opening van het nationale oesterseizoen." Hoe heb je je stempel als ontwerper gedrukt op het Zeeuwse paeremes? „De mesheften zijn met een 3D-printer ge maakt. Het voordeel is dat je het ontwerp heel makkelijk kunt aanpassen. In mijn eigen mes heb ik de strijd tegen het water centraal ge steld en de stormvloedkering afgebeeld. Ook de kleur kun je aanpassen; ik heb er een in pa relmoer. De lemmets zijn dezelfde die van oudsher al gebruikt worden, gemaakt door So lingen. Die blend van modern en traditioneel spreekt me erg aan." Wat moet zo'n paeremes kosten? Nog meer dan de gebruikelijke vier, vijfhonderd euro? „Juist niet. Mesheften van paeremessen zijn heel bewerkelijk. Ze zijn duur vanwege al het houtsnijwerk en de tijd die daarin gaat zitten. Ik wilde een filmpje maken over hoe zo'n mes gemaakt worden, toen ik een brainwave kreeg. Ik dacht: ik heb mijn eigen ontwerpbureau, een eigen 3D-printer. Als ik dat mesheft nu print, kun je die messen heel makkelijk perso- naliseren én nog goedkoper aanbieden ook. Voor 65 euro, omdat de productiefactor tijd enorm veel kleiner wordt. Ze zouden nog veel goedkoper kunnen, als ik de lemmets recht streeks in Duitsland zou inkopen. Maar dan moet ik er wel zestig tegelijk afnemen. Dat Ik heb een geheimhou dingsplicht. Zelfs mijn vriendin mag niet weten wat ik precies in Eindhoven ga doen wordt pas interessant als toeristische winkels zich zouden melden om ze te gaan verkopen." Je paart creativiteit aan zakelijk inzicht. „Dat komt door mijn opleiding. In deze oplei ding leer je naar het totaalplaatje te kijken. Maar er zijn ook dingen die ik puur voor mijn plezier maak, zonder dat het economische aspect een rol speelt. Ik wil heel graag meubi lair maken, een ligstoel bijvoorbeeld. En een kano." Waar ligt je toekomst? In Zeeland? „Niet in ons familiebedrijf, maar wel in Zee land, als het aan mij ligt. Ik ben opgegroeid tussen de oesterputten van mijn vader. Jaren lang heb ik aan de sorteerband gestaan, jaren lang heb ik inde vakanties meegevaren. Ik heb bijna alles wel gezien. Werken in de oesters is mooi. Het is een prachtig product. Maar je doet wel elk jaar hetzelfde. Dat spreekt me minder aan, ik wil uitgedaagd blijven wor den." Heb je je uitdaging gevonden? „Ik houd van de uitdaging van grote series, van massaproductie. En van de mens-product- interactie. Dat wil zeggen dat je als mens iets met een product doet, en dat product doet weer iets voor jou als mens. Een voorbeeld is de smartphone. Daar zit heel veel mens-pro- ductinteractie in. Als hij op trilstand staat, voel je dat er een berichtje binnenkomt, dat is interactie. Dat je foto's naar elkaar kunt sturen is interactie. Twee jaar geleden kreeg ik een smartphone. Als je me toen gezegd had dat ik nu net zoveel foto's als berichten zou sturen, zou ik het niet geloofd hebben. Met mijn me destudenten heb ik een Whatsapp-groep. Heb ik een leuk idee, dan gooi ik het in de groep. Vervolgens krijg ik van de hele groep feed back. Dat soort dingen bedoel ik met interac tie." Wel iets anders dan een paeremes. „Het is wat ik bij Philips ga doen. Werken met mens-productinteractie, helemaal vanuit het beginstadium. Google Glass was ook zo'n pro duct: dat werd als test op de markt gezet. Men sen gebruikte het, daar kwam heel veel feed back op, daarna is het van de markt gehaald. Nu weet Google wat ze moeten doen om het góed te maken, om het verder te ontwikkelen tot iets wat mensen graag willen gebruiken." Denk je dat een carrière in Zeeland mogelijk is, in jouw vakgebied? „Zeeland heeft machinebouw en procestech nologie, maar in de massaproductie gebeurt hier vrij weinig. Het zou anders kunnen. Zee land heeft veel meer potentie." „Op de Kenniswerf, waar de HZ zit, gebeuren goede dingen. De Kenniswerf is een geweldig initatief, maar er is te weinig bekend over wat Mij n mes is het meest exclusieve ter wereld door Ondine van der Vleuten Alexander Bol werd op 10 au gustus 1991 ge boren in Yerse ke. Op het Ostrea Lyceum in Goes rondde hij zijn oplei ding vwo-bèta af. Een carrière binnen het fami liebedrijf H. Bol Zoon (oes terkweker) trok hem niet. In plaats daarvan koos hij voor de gloednieuwe opleiding tot in dustrieel ont werper (engi neering) aan de HZ University of Applied Sciences in Vlis- singen, waarvan de eerste lich ting nu afstu deert. Zijn pro- paedeuse sloot hij cum laude af. In 2014 be gon Bol ont werpbureau Emergo De signs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38