\i 'Ontslagprocedure kost straks meer tijd en geld' Debat Statenverkiezing 4ÜP SALE Spoor STUDEREN IN BELGIË 30 ZEELAND op de gehele wintercollectie Veel meer Zeeuwse havo- en vwo- scholieren hebben belangstelling voor een studie in België, nu in Nederland het leenstelsel ingevoerd wordt. Opleidingen zijn er een stuk goedkoper. zaterdag De werkloosheid in Zeeland is nog altijd relatief laag, die in Zeeuws-Vlaanderen zelfs zo'n beetje het laagst in heel Nederland. Toch zijn er zorgen voor de toekomst. Er is weinig innovatie en het investe ringsniveau is laag. Tot op lan delijk niveau zijn we onder werp van gesprek omdat we te maken hebben met bevolkings- krimp en welke maatregelen ge nomen moeten worden. Als dan het Zeeuwse bedrijfsleven moord en brand schreeuwt om nieuwe aansluitingen op het Belgische spoor (voor de haven van Vlissingen naar Antwer pen en voor de Axelse Vlakte naar Zelzate), dan zou je ver wachten dat hier werk van wordt gemaakt. Niet dus. We kunnen 'op onze kinne klop pen' bij minister Schultz. Het bedrijfsleven reageert woest, en terecht. Met argusogen wordt naar Rotterdam gekeken waar een Tweede Maasvlakte uit de grond is gestampt. Het zal koren op de molen voor Bel gische bestuurders zijn, die al jaren roepen dat de havens aan de Schelde, en dus ook die van Vlissingen en Terneuzen, de grootste concurrent van Rotter dam zijn, en dat wij daarom vanuit Den Haag op weinig me dewerking moeten rekenen. De haven van Gent dringt zelfs aan op één grensoverschrijdend ha venbedrijf Zou er dan wel een spoorverbinding komen, zoals België ook grotendeels de nieu we zeesluis betaalt? Wacht eens even, van de op brengst van de Westerschelde- tunnel is de tunnel bij Sluiskil gefinancierd, kunnen we dan niet aan een spoorverbinding beginnen? Ik zie het al voor me dat Zeeuwse studenten straks massaal in de trein naar Gent en Antwerpen zitten. Als er een spoor moet komen, dan ook maar meteen één voor pas sagiersvervoer. Nu bijna alle studenten moeten lenen om te kunnen studeren wordt ver wacht dat veel Nederlanders in België gaan studeren. Dat is stukken goedkoper. Zeeuwse studenten hoeven niet eens op kot. Gewoon een half uurtje met de trein naar 'den uniefAl le ballen op Vlaanderen, dat is het enige juiste spoor. Of ben ik het spoor bijster? Dat stelt de uit Zierikzee afkom stige Vivian bij de Vaate die deze week promoveerde aan de VU in Amsterdam op het onderwerp. „Ik heb onderzoek gedaan naar de praktijk in Duitsland en Italië, waar vergelijkbare wetgeving is. Straks kunnen Nederlanders ook in hoger beroep en cassatie. Dat leidt tot langere onzekerheid." Het doel van de wet was juist om het ontslagrecht te versoepelen en goedkoper te maken. Bij de Vaate verwacht op basis van erva ringen in Duitsland dat werkge vers beëindigingsovereenkomsten met hogere ontslagvergoedingen gaan sluiten om daarmee een langslepend proces met grote risi co's bij voorbaat af te kopen. Im mers, als de cassatierechter vast stelt dat de werknemer toch onte recht is ontslagen, kan de werkge ver verplicht worden de werkne mer weer in dienst te nemen en mogelijk ook alle tussentijds mis gelopen inkomsten te betalen. Dat de WWZ haar doel voorbij gaat schieten, verklaart Bij de Vaate door het feit dat de regering de wet te snel en met oogkleppen op heeft willen invoeren. VLISSINGEN - Het Zeldenrust- Steelantcollege in Terneuzen houdt komende maandag een in formatieavond over studeren in België. „We hebben 130 aanmel dingen van bovenbouwleerlingen en hun ouders", zegt decaan Hans Nanninga. „De interesse groeit enorm." De Belgische hogescholen en uni versiteiten zijn de laatste jaren steeds populairder geworden. Het nieuwe leenstelsel, dat per 1 sep tember in Nederland wordt inge voerd, maakt België nog aantrek kelijker. Nanninga: „Twee jaar ge leden gingen twee havo-leerlin gen naar België, vorig jaar zes en dit jaar zijn er al twintig." Geld speelt een belangrijke rol, weet hij. „Je betaalt veel minder college geld. Met 900 euro ben je klaar en de kamers zijn redelijk geprijsd. Leerlingen weten ook zeker dat ze aan een opleiding kunnen begin nen, omdat Belgische hogescho len en universiteiten geen loting kennen." De kwaliteit is ook een belangrijke afweging. „België heeft heel degelijk onderwijs." Decaan Gorik Hageman van het Reynaertcollege in Hulst ziet de zelfde ontwikkeling. „Vorig jaar had ik twee havo-leerlingen die in België wilden studeren, dit jaar zijn er nu al zes a zeven geïnteres seerden. Ze willen vaak om finan ciële redenen naar België." Van de vwo-leerlingen kiest zo'n 15 pro cent voor België. Havisten kunnen na hun examen niet in één keer doorstromen naar een Vlaamse hogeschool. Daarom zette Scalda - het Zeeuwse roe - samen met drie Vlaamse hoge scholen twee jaar geleden de zoge heten havo-piste op. Het tussen jaar geeft toegang tot de Hoge school Gent, de Arteveldehoge- school in Gent en de Hogeschool West-Vlaanderen. De havo-piste heeft nu 22 leerlingen en de be langstelling groeit, zegt projectlei der Mirjam van Schoonhoven. „We hebben nu al acht aanmel dingen voor september, terwijl de aanmeldingen vorig jaar pas in maart binnen kwamen." Of de groei iets te maken heeft met het nieuwe leenstelsel, weet Van Schoonhoven niet zeker. Op de havo-piste zitten voorna melijk Zeeuws-Vlaamse scholie ren. „Een deel van hen ziet het niet zitten om op kamers te gaan en wil daarom graag dichtbij stu deren." Veel Nederlandse jongeren moe ten behoorlijk wennen op Vlaam se scholen. Van Schoonhoven: „In België is het onderwijs heel theo retisch. Het is vaak ouderwets 'stampen'. Dat kennen we in Ne derland veel minder. Er is ook meer hiërarchie. We laten de scho lieren daarom kennismaken met het onderwijs. Ze leren hoe ze om moeten gaan met docenten." Hageman, die zelf in België stu deerde, beaamt die verschillen: „In België ligt de focus veel meer op 'blokwerk'. Vwo-leerlingen die hier moeten knokken voor hun diploma passen er goed. Wie het hier makkelijk afgaat, loopt sneller tegen de lamp. Ik hoor van oud-leerlingen dat ze moesten wennen in België, maar dat trekt snel bij. Ze ervaren het studeren in Antwerpen en Gent als heel aangenaam." MIDDELBURG - Omroep Zeeland, de PZC en Scoop/Zeeuwse Biblio theek houden maandag 16 maart een gezamenlijke verkiezingsavond in het gebouw van de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg. Daarvoor worden alle lijsttrekkers van de par tijen die deelnemen aan de Zeeuw se Provinciale Statenverkiezing op 18 maart uitgenodigd. Het programma is verdeeld in een aantal themablokken, waar de lijst trekkers met elkaar en met de zaal over kunnen discussiëren. De aan- VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN wezigen kunnen aan de hand van een aantal stellingen met behulp van een stemkastje steeds een stem uitbrengen. Ieder thema wordt geïl lustreerd met een kort filmpje. En PZC-cartoonist Cor de Jonge maakt per thema een actuele illustratie. Ook op de websites van deze me dia wordt in ruime mate aandacht besteed aan de verkiezing. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Ie dereen die daarbij aanwezig wil zijn, is van harte welkom, maar wordt wel gevraagd zich van te vo ren via e-mail aan te melden bij statendebat@zeeuwsebibliotheek.nl Het debat is dinsdag ook te zien bij Omroep Zeeland. BELGIË IS VOORDELIG zo 25 jan koopzondag in vlissingen en terneuzen Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Joeri Wisse AMSTERDAM - De ontslagprocedure gaat door de nieuwe Wet werk en zekerheid (WWZ) veel langer du ren. Nu is er bij ontslag via de kan tonrechter in twee maanden duide lijkheid. Wanneer in juli dit jaar de WWZ in werking treedt, kan het wel drie jaar duren voordat duide lijkheid over het ontslag bestaat. Scholieren zoeken door Cornelleke Blok Collegegelden studiejaar 2015/2016 België 890 euro Nederland 1951 euro Kamerprijzen België 250 - 450 euro Nederland 300-450 euro (afhankelijk van de stad waar je studeert) In België is het doorgaans makkelijker om een kamer te vinden dan in Nederland. Als je in België studeert, heb je niets aan je Nederlandse OV-studentenkaart. Je kunt daarom via de Dienst Uitvoering Onder wijs aanspraak maken op een vergoeding van 98,11 euro per maand. 4orin9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30