Huizenveiling blijft voor deskundigen met eigen geld Jaarlijkse bodyscan stelt gerust als er niks loos is geld en goed 2 22 WERKEN Een huis kopen op een exe cutieveiling is eenvoudiger geworden voor particulie ren. Maar zonder kennis van zaken is het risico op een kat in de zak nog steeds groot. Het principe van een executievei ling is simpel: wie het hoogste biedt, mag het huis kopen. Dat op bieden leidt niet tot hoge prijzen; de opbrengst ligt gemiddeld meer dan 30 procent lager dan bij vrije verkoop. Dat is slecht nieuws: de geldverstrekker lijdt verlies en de huiseigenaar blijft vaak met een torenhoge restschuld achter. De nieuwe regels moeten het be sloten wereldje van de executie veilingen openbreken en de op brengst opkrikken. Een belangrij ke verandering is dat de eigenaar van een huis verplicht is mee te werken aan bezichtiging. „De ko per heeft recht op bezichtiging en kan de politie er bijhalen als hij niet in het pand wordt toegelaten. Voorheen was dan een bezoek aan de rechter nodig. Ook heeft de bank meer rechten om iemand eruit te zetten als hij niet mee werkt aan bezichtiging", zegt no taris Adriaan Heimig uit Haarlem. Ook in het voordeel van onerva ren particuliere kopers is dat de verantwoordelijkheid voor het pand tot aan de betaling bij de ver koper blijft liggen. „Voorheen ge beurde het wel dat een eigenaar na de veiling nog snel even de keuken uit zijn woning sloopte en verkocht. Nu moet de bank die kosten aan de koper vergoeden." Ook moet de executieveiling nu minimaal dertig dagen - in plaats van acht - van te voren de veiling- voorwaarden publiceren. Alle kos ten moeten vooraf bekend zijn, zo dat een koper niet voor vervelen de verrassingen komt te staan. „Wij zijn blij dat huizenveilingen toegankelijker zijn geworden, maar voor het bieden op een vei ling is specifieke kennis nodig. Weet waar je aan begint", waar schuwt Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. Bieden op huizenveilingen is een vak apart. Het begint met een vei ling bij opbod, waarbij de veiling meester een openingsbod vraagt. Geïnteresseerden kunnen daarna meer bieden. De veilingmeester telt een bedrag op bij het hoogste bod en telt terug totdat iemand zegt: 'mijn'. Dit wordt ook afmij nen genoemd. Zeg je mijn, dan ben je de koper van het huis. Als er niet wordt afgemijnd, krijgt de hoogste bieder de woning. Niet iedereen is opgewassen te gen het biedgeweld van de door gewinterde luidruchtige hande laren. Het is ook mogelijk live mee te bieden via internet. Dat kan al een tijd via veilingwebsites als Veilingbiljet. „De wet is zo aan- Henny Huisman maakte naam als bedenker en presentator van De play- backshow en De sound- mixshow. Hij was gastheer van het muziekprogramma Korenslag en keerde afgelopen jaar terug met Surprise Surprise bij SBS6. Henny Huisman woont met zijn vrouw in Bakkum. Hun kinderen en kleinkinderen zijn hun buren. Waarop zou je nooit bezuinigen? „Op mijn jaarlijkse bodyscan. Bij zo'n check onderzoeken artsen je lijf op onregelmatigheden. Bloed druk, hartslag, ademhaling, alles. Zo'n keuring kost een paar cen ten, maar het stelt me gerust als ik zeker weet dat alles in orde is. Ik snap niet dat anderen te zuinig zijn om hier geld aan uit te geven, terwijl ze auto en caravan wél elk jaar voor flinke bedragen laten keuren. Je gezondheid gaat toch boven alles?" Waarop kan je bezuinigen „Op elektriciteit. We hebben thuis overal spaarlampen, maar als je die te vaak laat branden, schiet het natuurlijk niet erg op met de energiebesparing. Mijn kinderen en kleinkinderen zijn nogal makkelijk, zie je. En ik wil er ook niet iedere keer opnieuw over beginnen." Wat was je beste aankoop? „Een oude schuur in het land ach ter ons huis. Toen ik die vijftien jaar geleden kocht, was-ie eigen lijk veel te duur. Toch hapte ik toe, omdat die ruimte me wel han dig leek. De halve familie gebruik te hem als opslag. De één wilde een oude auto kwijt, de ander zocht tijdelijk een plek voor een kast of een bankstel. En een be vriende band gebruikte de schuur weer als oefenruimte. Inmiddels heeft het Noord-Hollands Landschap de schuur opge kocht en kreeg ik er een vervan gende ruimte voor terug in het dorp. Daarmee is het achteraf een geweldige investering ge weest." Wat was je slechtste aankoop? „Onze paarden. Daar hebben we erg van genoten, maar ze hebben goud geld gekost. In de toptijd hadden we wel veertig dressuurpaarden in de manege bij ons huis. Mijn dochter en mijn schoonzoon hadden het er dagelijks druk mee. Maar inmiddels zijn zij een res taurant begonnen, zodat ze nauwelijks tijd meer hebben voor hun paarden. Nu hebben we er nog maar vier op stal. Die staan daar lekker rustig van hun pensioen te genieten." Wat wil je nog kopen? „In de showroom van architect Piet Boon zag ik een prachtige stoel staan. Heit, heet die. Die zat zó lekker, dat ik er hele maal blij van werd. In gedach ten zie ik me daar thuis lekker in zitten te lezen. Ik denk dat ik die stoel daarom maar voor mijn verjaardag vraag." Welke keuzes moet je maken om een goed belegde boterham te verdienen? Wees een specialist, ga werken bij een groot bedrijf en... doe iets aan je schuldgevoel. en goed salaris is meer dan elk jaar onderhandelen met de baas. Ook andere factoren zijn van invloed op wat je gaat ver dienen. Houd daar rekening mee bij het uitstippelen van je carrière. Pas op voor robots Ben je laag opgeleid, dan loop je de kans dat je wordt vervangen door robots. Minis ter Lodewijk Asscher waarschuwde er al voor: robots 'zijn goedkoop, snel, nooit ziek, werken 24 uur per dag. Ze vragen nooit om loonsverhoging, worden niet ver tegenwoordigd door vakbonden en staken niet.' Dat maakt ze tot aantrekkelijke 'werk nemers', aldus de minister. Wees een specialist Kies dus liever een beroep waarin je een specialist bent. En nóg liever: een vakge bied dat kampt met personeelstekorten. Volgens het UWV vind je die vooral in de techniek (monteurs, verspaners, lassers, te kenaars, constructeurs, calculators). Ook an- dere sectoren hebben behoefte aan vak mensen: programmeurs in de iet, actuaris sen en fiscalisten in de financiële sector, wijkverpleegkundigen en specialisten ouderengeneeskunde in de zorg. In het on derwijs bestaat voor bepaalde vakken een tekort aan leerkrachten. De Keuzegids Mbo 2015 meldt dat de kan sen op werk na een mbo-opleiding de ko mende jaren net wat beter zijn dan die van hbo'ers en universitair afgestudeerden. Het hangt er wel sterk vanaf welke richting je kiest: zorg, een aantal techniekstudies en secretariaatswerk bieden perspectief. Dat geldt vooral voor de langere opleidingen, op niveau 3 en 4. Let wel op: de kwaliteit van de opleidingen verschilt nogal. Word je gelukkig van een topsalaris? Een topsalaris is geen garantie voor geluk. Zo ontdekte onderzoeksbureau Effectory dat de meest tevreden werknemer iemand is die trots is op zijn bedrijf. Beloningson- derzoek van de Vlerick Business School toont aan dat mensen geld minder belang rijk vinden dan uitdagingen in hun werk. Dat lijkt aan te sluiten bij onderzoek van Intermediair en Nyenrode Business Univer siteit, waaruit blijkt dat Nederlandse werk nemers een deel van hun salaris inleveren als zij daarvoor een grotere leaseauto, een beter pensioen of een inhoudelijk interes santere baan terugkrijgen. Meer dan 41 pro cent van de werknemers zou voor die laat ste optie zelfs 4,1 procent van zijn netto sa laris inleveren. Rijk worden van je werk hoeft dus niet je doel te zijn. Wel verdienen we graag ge noeg om zonder schuldgevoel geld te kun nen uitgeven. Uit Brits onderzoek blijkt dat een jaarsalaris van 44.500 euro daar voor genoeg is. De Monitor Arbeid van TNO laat zien dat hoogopgeleiden het meest tevreden zijn over hun salaris (69 procent), gevolgd door middelbaar opgeleiden (65 procent). Van de laagopgeleiden is 64 procent tevreden met zijn salaris. door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl. Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Hoe gaan BN'ers om met hun geld? Elke week snuffelen we in het huis houdboekje van een nationale bekendheid. Vandaag: Henny Huisman door Jan Vriend Beter beleg op de boterham door Jolenta Weijers illustratie Mark Reijntjens 7 In het buitenland verdienen werknemers gemiddeld bijna 7 procent meer dan gelijkgeschool- de collega's bij vergelijkbare Nederlandse bedrijven. Bron: CBS Studeren is lonend. Academici verdienen gemiddeld twee keer zoveel als mbo'ers en anderhalf keer zoveel als hbo'ers. Bron: CBS Henny Huisman reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22