Marinewerf Damen maakt winst "'Ondernemer Studeren? wij gaan wel naar Vals geld VERNIEUWD! 70 jaar bevrijding Auschwitz 14en 15 Snoeihard rapport ombudsman over vaak ondoorzichtige nota's van ziekenhuis. Bas bakt het beste brood Studeren in België is gunstig. Het is veel dichterbij en financieel voordeliger Bewolkt en regen ZATERDAG 24 januari 2015 DEN HAAG - De nota's na een zie kenhuisbehandeling zijn voor pa tiënten vaak abracadabra. En wie met vragen of een klacht bij de zorgverzekeraar of het ziekenhuis aanklopt, wordt met een kluitje in het riet gestuurd. Dat concludeert de Nationale Om budsman in een zeer kritisch rap port getiteld Ziekenhuisnota's, op weg naar transparantie. De om budsman baseert zijn harde con clusies op honderden klachten over ziekenhuisrekeningen. In de beschrijving van een behan deling en in onderdelen van de nota herkent de patiënt vaak niets van de zorg die hij heeft ge kregen. Dat hangt samen met het systeem van diagnose-behandel- combinatie, waarop de rekenin gen zijn gebaseerd. Daarin zijn tal van verrichtingen opgenomen die voor een gemiddelde ingreep van toepassing zijn, maar die niet bij alle patiënten noodzakelijk zijn. Eenvoudige behandelingen kun nen leiden tot rekeningen die niet in verhouding staan tot de gelever de zorg. Door het eigen risico voelt de burger dat direct in zijn portemonnee. Als voorbeelden noemt de ombudsman een vrouw die na een consult van tien minu ten bij de gynaecoloog een reke ning kreeg van 1190 euro en een man, die met een hoofdwond op de afdeling spoedeisende hulp te rechtkwam, waar een pleister werd geplakt. Gevolg: een nota van 600 euro. Beide patiënten vroegen aan hun zorgverzekeraar en het ziekenhuis om nadere uit leg, maar kregen die niet. Geeft het ziekenhuis wel uitleg, dan staat er vaak op de nota dat voor elke ingreep een deel van de alge hele kosten van het ziekenhuis in rekening worden gebracht, zoals personeelskosten van een afde ling, stookkosten, of - bij een labo ratoriumonderzoek - de kosten van de apparatuur. De ombudsman noemt zulke no ta's niet transparant: „Burgers krij gen zo het gevoel dat ze belazerd worden en dat is van invloed op hun vertrouwen in het zorgstelsel en de overheid." De ombudsman vindt dat minis ter Edith Schippers van Volksge zondheid ervoor moet zorgen dat ziekenhuisnota's helder zijn voor de patiënt. Vragen of klachten moeten serieus worden genomen. Minister Schippers zegt in een reactie belang te hechten aan transparantie van zorgkosten. Directeur Hein van Ameijden voorziet voor 2015 een minder po sitief resultaat. Dat komt doordat weinig schepen zullen worden af geleverd. „Wel staan er meer pot jes op het vuur dan ooit." Ondanks het verwachte lagere re sultaat is ingrijpen niet nodig. In 2013 moest het bedrijf nog 50 mensen ontslaan. „Dat was wat mij betreft de laatste reorganisa tie." Bij productie en engineering werken nu zo'n 300 mensen. „Die heb ik nodig om wereldwijd sche pen te kunnen bouwen." De trend dat (delen van) schepen in het buitenland worden ge bouwd zet door. Dat is niet alleen om de kostprijs te drukken, zegt Van Ameijden. „Landen in op komst willen graag dat we de loka le werf het vak leren. Natuurlijk met het doel om op termijn zelf schepen te kunnen bouwen. Daar mee helpen we inderdaad de con currentie in het zadel. Dat is on vermijdelijk. Je kunt het ook niet doen, maar dan verdien je ook niets. Als je iets langer dan een minuut nadenkt zie je dat je die trend beter kunt omarmen. Pro beer altijd met de stroom mee te zwemmen en niet er tegenin. Dat is een stuk minder vermoeiend." FRANKFURT - In de tweede helft van vorig jaar zijn beduidend meer valse eurobiljetten onder schept dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat maakte de Eu ropese Centrale Bank (ECB) vrij dag bekend. In totaal werden er in de laatste zes maanden van vorig jaar 507.000 valse biljetten uit om loop genomen. Dat waren een jaar eerder nog 353.000 biljetten. In de eerste helft van 2014 wer den 331.000 valse bankbiljetten onderschept. Met name briefjes van 20 en 50 euro bleken populair onder vervalsers. 26% 74% Voor ondernemend werkend Zeeland BIJ DEZE KRANT DE ONDERNEMER. De havo-scholieren Catovan Fraeijenhoven (links) en Maaike van de Haar overwegen na hun examen in Vlaanderen te gaan studeren. België lonkt voor steeds meer Zeeuwse scholieren, nu in Nederland het leenstelsel ingevoerd wordt. Pagina 30 en 31 -Scholieren zoeken studie over de grens - Commentaar Editie: Walcheren Het is dinsdag precies zeventig jaar geleden dat vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau werd bevrijd. Overlevenden vertellen... 257e jaargang nr. 20 Los nummer 2,70 Abonneeprijs 1,07 Kritiek op vage nota's ziekenhuis door Paulus Smits door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Marinewerf Damen Schelde Naval Shipbuilding in Vlis- singen heeft in 2014 flinke winst gemaakt. Hoe hoog die precies is, maakt het bedrijf niet bekend. pagina 36 en 37: Made in Flushing Zealand DE STELLING Reageer op pzc.nl Provincie moet de meevaller gebruiken voor lager tunneltarief zie pagina 29 UW MENING 388 reacties Michiel de Ruyter is een held EENS ONEENS 15e Jaargang nummer 1 Januari 2015 foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1