Einde Russische boycot dichterbij Test de online vindbaarheid van uw bedrijf. r-f fd tg J O ECONOMIE 17 Chinezen handelen als Holle Bolle Gijs: ze kopen ADO, drogisterijen en misschien ook verzekeraar Reaal. UTRECHT - Pas nog lippenstift of tandpasta gekocht bij het Kruid vat? Bedankt namens Li Ka-Shing uit Hongkong. Met uw aankoop is de 86-jarige Li (vermogen 30 mil jard euro) weer ietsje rijker gewor den. Li is eigenaar van Kruidvat, Trekpleister, ICI Paris en sinds twee dagen ook van de Nederland se drogisterijketen Dirx. En van containerbedrijf ECT uit Rotter dam en óók van afvalverwerker AVR. Naar verluidt aast het Chi nese verzekeringsbedrijf Anbang op de Nederlandse verzekeraar Re aal, nu nog eigendom van de staat. Anbang wil binnen tien jaar bij de grootste verzekeraars ter we reld horen. Zijn de Chinezen bezig Neder land op te kopen? „Nee hoor, Ne derland loopt qua overnames be hoorlijk achter. Chinezen investe ren veel meer in landen als Frank rijk en het Verenigd Koninkrijk", zegt Boudewijn Poldermans, be stuurslid van de vereniging Neder land-China en al 38 jaar actief met Chinese handelscontacten. De precieze omvang van de Chi nese investeringen hier is niet pre cies bekend. Veel transacties ha len de krant niet. Vorig jaar was het volgens de China Global Investment Tracker een kleine 1,5 miljard dollar van de 150 miljard dollar die Chinezen aan buiten landse investeringen spenderen. Maar het lijstje Nederlandse be drijven onder Chinese vlag is wel gestaag gegroeid. Burg Industries uit Pijnacker, producent van op leggers en opslagtanks is Chinees, net als bijvoorbeeld Inalfa uit Ven- ray (producent van schuifdaken voor auto's), Ginaf Trucks, wind- turbinebedrijf Darwind en zonne panelenfabrikant Scheuten Solar. Poldermans: „Chinezen zoeken vooral kennis en ervaring op bui tenlandse markten." Niet alleen omdat investeren in eigen land, door groeiende concurrentie, lasti ger wordt. Chinese industriegi ganten lijden ook onder geringe merkbekendheid, en zien met le de ogen aan hoe Apple, Nike en Toyota meer vertrouwen genieten bij Westerse consumenten. „Dat is hun grote frustratie", weet Pol dermans. „Daarom willen ze alles weten van Westerse management technieken en innovaties en zoe ken ze nieuwe afzetkanalen." De Chinese interesse voor Reaal snapt Poldermans wel. „Levens verzekeringen zijn vrij nieuw in China, waar men gewend is flink te sparen. Hun interesse is niet puur vanwege de productkennis, maar ook omdat ze willen weten hoe de Europese verzekerings- markt werkt, want daar is ook nog ruimte." Om begrijpelijke re den is ook afvalverwerker AVR in gelijfd: „China loopt achter met de technologie van recycling en vuilverbranding. Die kennis is hard nodig, door de enorme lucht vervuiling daar." Niet elke Chinese overnamepo ging in Nederland slaagt. In 2011 ketste de overname van het Twentse kabelbedrijf Draka af, on danks dat het Chinese Xinmao de concurrentie overbood. Daar ging een waarschuwing aan vooraf van de toenmalige eurocommissaris voor industrie, Tajani: het staats- gesteunde Chinese bedrijf zou louter uit zijn op de kennis van Draka en wilde die aanwenden om de dominante positie op de GROTE NEDERLANDSE BEDRIJVEN DIE DOOR CHINEZEN ZIJN OVERGENOMEN De versoepeling is een gevolg van de problemen in Rusland. „Dage lijkse voedselproducten zijn er erg duur geworden en het is de Russische autoriteiten een lief ding waard om de bevolking te vreden te houden", zegt Maat. Volgens hem bracht een omvang rijke Russische delegatie afgelo pen dagen een bezoek aan de Grüne Woche in Berlijn. „Daar zijn de contacten tussen Rusland en Europa weer uit het politieke domein gehaald." Eerder deze week werd al bekend dat Rusland slachtbijproducten en buikvet wil importeren uit sommige landen van de Europese Unie, waaronder Nederland. Die producten vallen niet onder de boycot die op 6 augustus van kracht werd. Varkensvlees uit de Europese Unie wordt sinds janua ri 2014 geweerd vanwege de uit braken van Afrikaanse varkens pest in Polen en Litouwen. 'Ge woon' varkensvlees valt overigens wel onder de augustusboycot. De verkoop van vet en bijproduc ten (40 procent van het varken) is van grote waarde voor de varkens sector, omdat naar die goedkope producten maar in een beperkt aantal landen vraag is. „Dit is goed nieuws voor een sector die het al langere tijd moeilijk heeft", aldus Maat. Chinese kabelmarkt te verstevi gen. Terechte argwaan als het gaat om Chinese bedrijven waarvan onduidelijk is wie de eigenaren zijn, of waarvan de staat geheel of gedeeltelijk eigenaar is, vindt Hai- co Ebbers, hoogleraar van Nyenro- de Business Universiteit en voor zitter van het daaraan verbonden China Instituut. Nederlanders hebben doorgaans weinig te vre zen van Chinese eigenaren, vindt hij. „Het bedrijf in Nederland neemt de dagelijkse besluiten en strategische beslissingen. Er wor den geen Chinese bazen ingevlo gen. Het gaat er meestal niet an ders aan toe dan wanneer andere aandeelhouders de baas zijn." Dat Chinezen nu ook interesse hebben in Nederlandse voetbal clubs, vindt Poldermans verklaar baar. „Dat is een grote frustratie. Jarenlang hebben ze ingezet op ta feltennis en turnen. Maar inmid dels is voetbal héél populair in China en beseffen ze dat ze achter lopen op dat gebied. Nu willen ze met voetbal óók internationaal meedoen." (Of die van de concurrent) ZATERDAG 24 JANUARI 2015 'Heb geen vrees voor de Chinees' door Chris van Alem Jan 2015: Sportmarketingbedrijf United Vansen koopt voetbalclub ADO Den Haag voor circa 8 miljoen euro. Jan 2015: A.S. Watson, al eigenaar van onder meer Kruidvat-drogisterijen, koopt ook drogisterijketen Dirx. Februari 2014: Chinees staatsbedrijf Cofco neemt belang van 51 procent in Nidera, Rotterdam (omzet 17 miljard dollar), handelsbedrijf in granen en oliehoudende zaden. Augustus 2014: Shanghai Prime Machinery koopt voor 325 miljoen euro het Helmondse bedrijf Nedschroef, producent van bouten en moeren voor de autoindustrie. Oktober 2013: TIP uit Rotterdam, het grootste trailer verhuurbedrijf van Europa, wordt eigendom van de HNA Groep van Chen Feng. Overnamesom onbekend. Juni 2013: Cheng Kong koopt voor circa 1 miljard euro afvalverwerkingsbedrijf AVT. 2002: A.S. Watson koopt voor 1,3 miljard euro drogisterijketens Kruidvat, Trekpleister en ICI Paris. 2001: Huntchinson Whampao koopt containerbedrijf ECT uit Rotterdam. door Wiiko Voordouw DEN HAAG - Rusland wil binnenkort weer een beperkt aantal vlees-, en zuivelproducten, alsmede (poot-) aardappelen importeren uit de Eu ropese Unie. „Het betekent nog niet het einde van de boycot, maar we gaan wel weer naar wat norma lere handelsbetrekkingen toe", al dus voorzitter Albert Jan Maat van LTO Nederland. In de Efteling staat al jaren een Chinese versie van Holle Bolle Gijs. foto Sabine Joosten/HH facebook Go g^ FOURSQUARE I - de telefoongids VJl gouden gids Uw klanten zoeken op meerdere websites als ze op zoek zijn naar een bedrijf. U wilt natuurlijk dat uw gegevens overal kloppen. En dat u minstens zo goed vermeld staat als uw concurrenten. Met de gratis Profielcheck van DTG weet u direct of u goed vindbaar bent op verschillende relevante sites. Ga naar dtg.nl/profielcheck en doe de test! Goed gevonden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17