mm Het is dinsdag 70 jaar geleden dat Auschwitz-Birkenau werd bevrijd. Een van de meest opmerkelijke verhalen uit het vernietigingskamp. 14 VERDIEPING 70 JAAR BEVRIJDING AUSCHWITZ Jacek Nadolny (77) Jadwiga Bogucka (89) Janina Reklajtis (80) Op 14 augustus 1941 stierf de Poolse Fran ciscaner priester Maximilian Kolbe in de hongerbunker van Auschwitz. Die ondergrondse do dencel bevindt zich in blok 11, de kamp gevangenis, waar SS-beulen hun ver schrikkelijke martelingen uitvoerden, vaak met de dood tot gevolg. Hier kwijnde Kolbe weg, samen met nog ne gen andere gevangenen, naakt, zonder eten of drinken en temidden van hun eigen uitwerpselen. De mannen waren door Lagerführer Karl Fritzsch geselecteerd, nadat een dag eerder een gevangene uit hun blok 14a uit Auschwitz was gevlucht. De hele dag, vanaf vier uur 's ochtends, hadden de gevangenen uit het blok hun lot afgewacht, staand op de appel plaats in de brandende zon. Sommigen vielen flauw van hitte, honger en dorst en werden door bewakers doodgeknup peld. De gevluchte gevangene wordt, on danks de massale inzet van mensen en materieel, niet gevonden. „Als straf zul len tien van jullie de hongerdood ster ven", kondigt Fritzsch aan. Karl Fritzsch was afkomstig uit Nassen- grub, een gehucht in West-Bohemen. Voordat hij zich in 1930 aanmeldde bij Hitlers NSDAP en de SS, had hij jaren lang als vrachtschipper op de Donau ge varen. Fritzsch, die wegens zijn agressie ve karakter ook onder mede-SS'ers niet veel vrienden had, had maar weinig schoolopleiding genoten. Hij had wel ambitie en in de zomer van 1941 had hij al een gevreesde reputatie opge bouwd als een van de ergste sadisten in de nazi-kampen. Fritzsch was een alter Kampfer, een van die Duitsers die al voor de machtsovername door Hitler in 1933 lid waren van NSDAP. Hij werd als lid van de SS Totenkopfverbande ge traind in Dachau bij München: het na- tionaal-socialistische 'modelkamp' waar alle latere kampcommandanten hun leerschool doorliepen. De Dachau- er Schule werd die opleiding in wreed heid, zelfopoffering en trouw aan de Führer genoemd, ontwikkeld door SS-generaal Theodor Eicke. Vanaf 1933 was Fritzsch, die wegens zijn geringe lengte (1.72 meter) de bijnaam Staubchen (pluisje) had, gestationeerd in Dachau. In november 1940 werd hij overgeplaatst naar Auschwitz, waar hij als Schutzhaftlagerführer, onder kamp commandant Rudolf Höss, een schrik bewind voerde over de gevangenen. De blonde SS'er genoot van dit soort op tredens. Voormalige kampgevangenen overleefde Auschwitz nadat hij op 7-jarige leeftijd met zijn familie was opgepakt en afgevoerd. Ook hij werd op het eind van de oorlog overgeplaatst naar een werkkamp bij Berlijn, waar de Russen hem bevrijdden. moest, nadat zij eerst in een ander kamp gevangen had gezeten, op 19-jarige leeftijd met haar moeder in augustus 1944 op transport naar Auschwitz. Daar werd zij op 27 januari 1945 door het Rode Leger bevrijd. zat met moeder in vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau. In januari 1945 afgevoerd naar Berlijns werkkamp en bevrijd door Russische leger. Poseert hier, 70 jaar later, met andere overlevenden voor fotograaf Kacper Pempel. door onze correspondent Wierd Duk - v 4L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14