Wint woede of angst in Athene? Pegida wil zondag de straat op BUITENLAND 13 299 499 529 599 749 699 Kras.nl/busreizen of bel 0900-9697i5cpm DRESDEN - De anti-islambeweging Pegida wil zondagmiddag in Dres den de straat op. Dat heeft een woordvoerster van het gemeente bestuur gisteren gezegd. Pegida heeft de gemeente in het oosten van Duitsland laten weten dat ze 25.000 deelnemers verwacht. Het is de vraag of er werkelijk zo veel komen. De oprichter en lei der van de beweging, Lutz Bach- mann, trad woensdag terug, na dat ophef was ontstaan over een foto die hij op zijn Facebookpagi- na had gezet. Daarop was hij te zien met Hitlerkapsel en -snorre tje. Veel deelnemers aan eerdere demonstraties lieten weten niet meer voor de beweging de straat op te gaan. Tot nu toe ging Pegida elke maandagavond de straat op. Afgelopen maandag ging de de monstratie niet door, omdat er met aanslagen was gedreigd. Pegida wil niet zeggen hoe de ko mende manifestatie er precies uit komt te zien, maar het wordt niet zoals eerder een 'avondwande ling'. Op zijn Facebookpagina schrijft Pegida dat de demonstran ten niet moeten rekenen op een gratis concert. Dat is een verwij zing naar het concert 'Open en bont - Dresden voor iedereen', waarop artiesten als Herbert Grönemeyer en de band Keimzeit komende maandagavond tegen de ideeën van Pegida protesteren. Volgens alle peilingen moet het wel heel vreemd lopen wil an- ti-bezuinigingspartij Syriza niet de grootste worden. Dat is veront rustend nieuws voor Europa, dat zijn adem inhoudt. „Deze regering moet weg. Pre mier Samaras heeft uitsluitend slechte dingen gedaan", briest Ar temis Drazinou. De 6o-jarige ar- chitecte bladert op een campagne bijeenkomst in Athene door een folder van Syriza. Dat Samaras al leen maar buitenlandse orders volgt en niet doet wat nodig is om het land draaiende te houden, is een veelgehoorde aanklacht te gen de zittende Griekse premier. Het Griekse volk lijdt, terwijl de gehate trojka - de Europese Com missie, de Europese Centrale Bank en het Internationaal Mone tair Fonds - de lakens uitdeelt. In ruil voor verregaande bezuinigin gen houdt de trojka Griekenland met 240 miljard euro aan noodle- ningen op de been. Voor architec- te Drazinou leidde dat alles tot 'nul opdrachten'. De banken le nen niet meer uit, dus er wordt niet meer gebouwd, foetert zij. „Ik leef van mijn spaargeld, maar de bodem komt in zicht. Ik ben al leen maar bezig met overleven." Drazinou stemt op Alexis Tsipras, de leider van Syriza. Diens belofte het minimumloon te verhogen en de 300.000 armste gezinnen gra tis eten en stroom te geven, spre ken haar het meest aan. Door be lastingontduiking harder aan te pakken, wil Syriza het benodigde geld ophalen. Ook wil de partij Syriza-voorman Alexis Tsipras wil de 300.000 armste gezinnen gratis eten en elektriciteit geven dat de trojka een deel van de Griekse schulden kwijtscheldt. Daarover kan onderhandeld wor den als Griekenland verlenging van het huidige hulpprogramma aanvraagt. Dat de andere EU-lan- den dat nooit zullen pikken en Griekenland dan wel eens in gro te problemen kan komen, gelooft Drazinou niet. „Ik ben niet bang. De EU verandert ook. Kijk maar naar wat er gebeurt in Italië, Span je, Frankrijk en zelfs Ierland. Euro pa gaat niet alleen over bezuini gingen." De architecte verwoordt een alge meen gevoel. In de laatste peilin gen ligt Syriza zo'n 3 tot 5 procent voor op Nieuwe Democratie van premier Samaras. Diens troef kaart is dat hij Griekenland na ja ren van noodzakelijke bezuinigin gen er weer bovenop helpt. Er is weer economische groei en de pre mier stelt belastingverlagingen in het vooruitzicht, maar dan op een wijze die de trojka niet de stui pen op het lijf jaagt. „Ik stem op Samaras. Niet met mijn hart, maar er is geen goed al ternatief', zegt de 26-jarige jurist Giorgos in een café. Hij wil niet met zijn achternaam in de krant omdat, zo weet hij, zijn stem vol gens de Griekse wet geheim moet blijven. Ook Giorgos was aanvan kelijk fel tegen de afspraken met de trojka. Na vijfjaar afzien is de situatie nu wel een klein beetje beter. „Dat moeten we niet op het spel zetten." Giorgos begeleidt zakelijke trans acties op een advocatenkantoor. Langzaamaan krijgt dat meer op drachten. Ook merkt hij dat be drijven weer zaken willen doen. Collega Labrini stemt ook op Sa maras, maar uit strategische over wegingen. „Liever zou ik op een een kleine liberale partij stem men, maar het is belangrijker te voorkomen dat Syriza wint." De peilingen geven hem weinig kans, of hij strategisch stemt of niet. In de cafés is de vraag al of Syriza de absolute meerderheid haalt: de grootste partij krijgt een bonus van 50 van de 300 parle mentszetels. Intussen benadruk ken Europese leiders dat ook een nieuwe regering zich moet hou den aan de gemaakte afspraken. Ahrdal de Moezel Voordeelreis Praag Pyreneeën Costa Brava Kroatische kust Dubrovnik Cöte d'Azur 12 dagen v.a. 12 dagen v.a. De wereld is Kras Compleet verzorgd 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a. ZATERDAG 24 JANUARI 2015 Alexis Tsipras van de links-radicale partij Syriza wil opnieuw onderhande len over de Griekse schuldenlast, foto Thanassis Stavrakis/HH door onze correspondent Thijs Kettenis ATHENE - Met welk gevoel gaan de Grieken morgen naar de stembus? Woede over het keiharde bezuini gingsbeleid van de afgelopen jaren, of vrees voor slaande ruzie met Eu ropa als een nieuwe regering die bezuinigingen terugdraait? Busreizen 4 dagen v.a. Geniet net over de grens met Duitsland van een groen heuvelland en wijnen in het Ahrdal. We bezoeken o.a. Maria Laach en Cochem. Klantbeoordeling 8,3 Hotel Zur Post**** 1/ Oók 3 lunches inclusief Zie: Kras.nl/39472 5 dagen v.a. Weekend ertussenuit naar de Gouden Stad, boordevol culturele highlights en gezellige bierkelders. Tip: excursies met NL'se gids al vanaf €10 p.p. Klantbeoordeling 8,4 Goed 3-sterren hotel Zie: Kras.nl/39475 Zuid-Engeland Wight Zuid-Engeland doet bijna subtropisch aan! Beleef kleurrijke tuinen, kastelen, oude vissersdorpen, het eiland Wight en Stonehenge. Klantbeoordeling 8,1 The Wessex Hotel*** nabij het strand Zie: Kras.nl/39351 8 dagen v.a. Venetiaanse Rivièra De ideale vakantie voor wie dagen aan de kust wil afwisselen met leuke excursies. Met o.a. Venetië, Triëst i en optioneel Padua. Klantbeoordeling 8,0 4-sterren hotel aan het strand van Bibione Zie: Kras.nl/39400 9 dagen v.a. Veelzijdige, nieuwe reis met o.a. de bergreuzen en valleien van Andorra, de stranden van de Costa Brava, Barcelona en optioneel Gerona. 1/ Hotel St. Gothard*** en Tropic Pare**** Zie: Kras.nl/39498 Beleef een droomvakantie aan de Franse zuidkust met stranden, lavendelvelden, wijngaarden en chique badplaatsen als St. Tropez, Nice, Cannes en Monaco. Klantbeoordeling 8,1 Hotel*** met zwembad Zie: Kras.nl/39350 Gekleurde havenstadjes, talloze groene eilanden, natuurparken en volop cultuur. Excursies naar o.a. Park Plitvice, Split, Opatija, eiland Krken Dubrovnik. Klantbeoordeling 8,6 Hotels*** aan de kust Zie: Kras.nl/39396 12 dagen v.a. Hoogtepunten Noorwegen Nieuwe reis door de spectaculaire natuur van Noorwegen. Met o.a. boottocht door de Geirangerfjord (incl!), de Rauma-spoorlijn, de stad Bergen en Nationaal I ParkJotunheimen. Klantbeoordeling 8,3 [>1 Zie: Kras.nl/39488 IBh TM Daarom boekt u een busreis bij Kras: Reis per comfortabele touringcar Opstapplaatsen door heel Nederland Verblijf in goede hotels, veelal incl. ontbijt en diner Fantastische excursies Voordelige voorovernachting mogelijk Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13