SALE korting Yara wil tijdelijk meer uitstoten 32 ZEEUWS-VLAANDEREN BAKWEDSTRIJD Talent laat het spoken in Meulengat Bas Goossen (19) uit Kloosterzande mag zich de beste bakker van de wereld noemen. op de gehele wintercollectie Jack Beckers van de parochiekern commissie Sint Jansteen-Heikant waarschuwde dat de bisschop over een maand of twee besluit welke kerken in Oost-Zeeuws- Vlaanderen moeten sluiten. De initiatiefnemers van het plan Kerk(t)rots, Emmy en Martin Pol spoel, willen daar niet op wach ten. Juist omdat in het advies van de bisschop staat dat de kerk in Sint Jansteen - evenals de godshui zen van Graauw, Terhole en Stop peldijk - moet sluiten. Het bestuur van de parochie heeft het plan voor redding van Johan nes de Doper niet met het advies meegestuurd, waarna het echt paar Polspoel het aan de Zeeuwse vicaris Paul Verbeek heeft meege geven. Verbeek verzekerde de Pol- spoels, benadrukte Martin, dat in de kerk van Sint Jansteen ook in de toekomst nog diensten kun nen worden gehouden. Een groot deel van de in de Wa rande aanwezige dorpelingen hoopt dat het echtpaar Polspoel er in slaagt zijn plan te verwezen lijken. Voorzitter Stephan Buijsse van de Raad van Bestuur van Cu- ramus durfde zich nog niet uit te spreken over de haalbaarheid, maar gaf wel aan dat hij kansen ziet voor het gebruik van de kerk door cliënten van de zorginstel ling. Martin Polspoel begrijpt dat er extra geld voor de kerk nodig is. Hij rekende voor dat als 250 Steense gezinnen (nog geen der de) gedurende 2,5 jaar elke maand 5 euro doneren, de onderhouds kosten gedekt zijn. Een aantal aanwezigen had een hard hoofd in de haalbaarheid van dat plan. Maar een zelden de kerk bezoekende inwoner ver wacht dat veel mensen wel een bijdrage willen leveren aan het be houd van de kerk. „Ik kijk vanuit mijn hof op de toren. Ik moet er niet aan denken dat ik dat uit zicht kwijt ben en dat geldt ook voor veel jongeren. In Hoek we ten ze nu wat ze missen als de kerk weg is." Bestuurders van de parochiekern commissie en de parochie Heilige Maria Sterre der Zee haalden het oude adagium 'stenen zijn min der belangrijk dan mensen' aan en benadrukten dat Sint Jansteen met Heikant een 'vitale parochie' moet blijven. Maar penningmees ter Ronny Roctus stelde ook dat het parochiebestuur niet bij voor baat 'ja en amen' tegen het bis dom zegt als dat kerken aan de eredienst wil onttrekken. „We ma ken ons in de eerste plaats sterk voor de wensen van de lokale ge meenschap." Het bisdom juicht het toe als er in een kerk sociale en zorgfuncties worden gehuis vest, weet Martin Polspoel. SLUISKIL - Kinder- en jeugdcabaret Het Talent treedt volgend week end op in Het Meulengat. De 23 jeugdige acteurs, dansers en zangers spelen onder leiding van regisseuse Petra van den Akker za- KLOOSTERZANDE - Bas Goossen is sinds woensdagavond weer in Ne derland. In Italië deed hij met het BoulangerieTeam mee aan de In ternational Bakery Cup. Dit is een prestigieuze bakwedstrijd, die het team namens Nederland ook nog eens won. „En we waren daar echt nog groentjes", zegt hij trots. Bas is vierdejaars student 'Leiding gevende Bakkerij' op Scalda in Middelburg en brood bakken zit hem in het bloed. Bas is namelijk een bakkerszoon. Zijn ouders heb ben al vierentwintig jaar Bakkerij Goossen aan de Groenendijk in Kloosterzande en Bas werkt hier ook in het weekend. Het is er druk na de terugkeer van Bas. Er lopen de hele dag al mensen binnen om hem te felici teren en de klanten krijgen een soesje waar de Nederlandse vlag op is geglazuurd. Bas werd door Hans Som, de coach van het BoulangerieTeam, gevraagd om mee te doen. Samen met Mike Onasse (34) uit Rotter dam, die het patisseriegedeelte voor zijn rekening zou nemen. „Je moet je voorstellen dat het Bou langerieTeam in de bakkerswe reld zoiets als het Nederlands Elf tal is: een team dat Nederland ver tegenwoordigt." Bas moest net als topsporters ook trainen, want naast kwaliteit was de tijd belang rijk. Binnen acht uur moesten er achttien producten gemaakt wor den. Een hele klus. „Ik heb daar om vooraf vier keer met Mike ge traind en we hebben een plan ning gemaakt om binnen de tijd te blijven. Voorafgaand aan de wedstrijd hebben we één dag ge had om voorbereidingen te tref fen." Op de dag zelf werd het nog be hoorlijk spannend of de jongens het zouden redden. „We waren één seconde voor tijd klaar", ver telt Bas. „De Italianen waren een uur over de tijd heen." Bas en terdag 31 januari (vanaf 19.30 uur) en zondag 1 februari (vanaf 14.00 uur) de voorstelling Het spookt in het Meulengat. Toegangskaarten kosten 5 euro en zijn onder meer te koop bij de leden. Mike kenden elkaar niet en moes ten plots intensief samenwerken. „We hebben elkaar echt leren ken nen in zo'n korte tijd en het klik te goed. Met de 2000 euro die we gewonnen hebben, gaan we een snoepreisje maken naar de bakke rij van de voorzitter van de wed strijd, die in Genève zit." Er was een lijst met 'verplicht' brood dat Bas moest bakken maar hij mocht zelf ook creatief zijn. „Ik heb een brood gebakken met kaas van Kaasboerderij Schellach uit Middelburg", vertelt Bas. „Dat had ik speciaal meegenomen uit Nederland. De Italianen vonden de kaas heerlijk en wilden alle maal weten waar ik die had ge kocht." Ook maakte hij cranber- ry-vijgenbrood, ciabatta's, wor stenbrood, biobrood en zuurde sembrood. Bas mag dan wel gewonnen heb ben, hij is nog lang niet uitge leerd. „Ooit wil ik een eigen zaak maar eerst wil stage lopen. Ook in het buitenland." Nu doet hij dat bij Van Meijel in Clinge. Zusjes Indra (17) en Nina (13) zijn enorm trots op hun broer. „We stonden op Schiphol te wachten op Bas met bloemen, champagne en een vlag waar 'Bas Bolus je bent de beste' op stond", vertelt Indra lachend. „Bas Bolus is name lijk zijn bijnaam." Vader Stanny en moeder Beppie Goossen zijn trots op hun zoon. „Op zaterdag maakt Bas zijn speciale desem brood met olijven en kaas voor in de winkel", vertelt moeder Bep pie. „Misschien worden er nu wel meer van verkocht." Bas blijft rus tig en nuchter onder de aandacht. „Hij staat stevig met zijn voeten in het deeg", zegt zijn moeder. De Italianen waren gek op mijn kaasbrood met Zeeuwse kaas van boerderij Schellach 'ZC K'jk voor 'aatste nieuws ook op: www.pzc.nl zo 25 jan koopzondag in vlissingen en terneuzen Yara heeft daarom al eind 2012 de provincie gevraagd, tot de inge bruikname van de nieuwe fabriek maximaal twee keer zoveel te mo gen uitstoten als in 2009 is ver gund. „Niet dat wij altijd zoveel zullen uitstoten", geeft woord voerder Gijsbrecht Gunter aan, „maar we willen voldoende rek hebben om pieken op te vangen." Gunter benadrukt dat onderzoe ken zijn gedaan naar de schadelijk heid van ureumstof voor de volks gezondheid. Die zijn er niet. De hogere uitstoot van Yara heeft te maken met een verhoging van de productiecapaciteit in 2011 en met afspraken die zijn gemaakt - onder meer met de provincie - over beperking van ammoniak- transporten vanaf Yara. Ammoni- akvervoer stond te boek als groot ste risicofactor voor de zeevaart op de Westerschelde. Gunter: „Wij verwerken nu meer ammo niak in het eigen bedrijf, met als neveneffect de hogere uitstoot." Die zal 'tijdelijk' zijn, omdat Yara de komende jaren 140 miljoen eu ro zal investeren in een fabriek voor de productie van kunstmest- korrels. Tjeu van Mierlo, directeur van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf), zegt daar begrip voor te hebben. „Maar dat moet dan wel netjes in een vergunning vastge legd zijn. Nu is er sprake van een illegale situatie." Gedeputeerde Ben de Reu heeft gisteren weten dat de provincie half februari een beslissing wil ne men. De landelijke Inspectie voor Leefomgeving en Transport is te gen. De provincie wil een ver ruimde vergunning toch afgeven, omdat er zicht is op een forse ver mindering van de uitstoot binnen een redelijke termijn. Hoop voor kerk Steen HggI d6 W6rc1 d door René Hoonhorst SINT JANSTEEN - Inwoners van Sint Jansteen hebben zich nog niet neer gelegd bij de sluiting van de Heili ge Johannes de Doperkerk. Hoewel er al een advies voor sluiting van de kerk bij de bisschop in Breda ligt, zien dorpelingen nog mogelijk heden voor (her)gebruik van de kerk, bleek donderdagavond tij dens een informatie- en discussie avond in de Warande. door Sophie Stockman Bas Goossen, coach Hans Som en Mike Onasse (v.l.n.r.) worden toege juicht en krijgen de cheque van 2000 euro overhandigd. Bas Goossen (19) 40 door Harmen van der Werf SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost is van plan een nieuwe fabriek te bouwen om de productie van ureum (basisstof voor kunstmest) te moderniseren en zo de uitstoot van ureumstof fors te beperken. Tot die fabriek eind 2017 in gebruik wordt geno men, kan het bedrijf niet voldoen aan de uitstootnormen. Of Yara moet de productie terugschroeven, met grote economische gevolgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 138