800 jaar Middelburg in niet te dik boek De Vroone steunt noodlijdende verenigingen Rien Huige nieuw Organisatoren zoeken duizenden raadslid CDA Borsele euro's voor viering Vlissingen 700 BEVELANDEN en THOLEN 35 k kri „Zonder nieuwe leden zal een aantal verenigingen het wellicht nog een jaar uitzingen, maar dan is het echt einde oefening. Dat zou toch eeuwig zonde zijn", zegt Jelle Hopstaken (21), samen met zijn moeder José van Rijsbergen beheerder van De Vroone. Het cultureel centrum, José spreekt liever van het dorpshuis als de huiskamer van Kapelle, wordt gebruikt door 24 verenigin gen. Variërend van een biljartvere niging en boetseerclub tot een houtsnijdersclub, schildersclub en ouderenkoor. De gemeente stopte begin 2014 met de subsidies aan al die club jes. Ze waren genoodzaakt een ei gen vereniging op te richten en zelf de zaalhuur te gaan betalen. „Voor velen is dat een lastig ver haal. Het gaat toch vaak om wat oudere mensen. Daarom hebben we besloten samen met de vereni gingen op 7 februari de open dag te houden in de hoop dat zich meer leden aanmelden. Dan is er een stabielere basis voor het Ka- pelse verenigingsleven." Hopstaken zou het ontzettend jammer vinden als verenigingen om financiële redenen het loodje zouden leggen. „Voor veel men sen heeft hun club een grote socia le functie. Zij vinden het fijn el kaar te ontmoeten en met elkaar hun hobby uit te oefenen in een gastvrije en vertrouwde omge ving." Voor veel Kapellenaren is De Vroone een tweede thuis, vult José van Rijsbergen aan. Jelle Hopstaken en zijn moeder namen De Vroone in 2009 over Voor veel inwoners van Kapelle is dorpshuis De Vroone hun tweede thuis van de vorige beheerders. Jelle, in 'zijn vorige leven' automonteur en verkoper, heeft zijn draai in middels gevonden in het dorps huis. „Er zijn zo veel mensen die tegen me vertellen dat ze zich hier thuis voelen." De Vroone timmert zelf ook aan de weg. De jaarlijkse concerten van Ronnie Tober zijn inmiddels een begrip en er wordt gestart met 'Proathuus' als alternatief voor het sociaal café dat door ini tiatiefnemer Cederhof is ge schrapt vanwege te weinig belang stelling. 'Proathuus' doet bingo's en spelletjes, maar begint ook met een tablet- en laptopcursus. De open dag is zaterdag 7 februari tussen 10.00 en 16.00 uur. Vereni gingen presenteren zich onder meer met optredens en work shops. Sijnke onthulde dat gistermiddag aan het einde van een sympo sium over de wijze waarop een stadsgeschiedenis geschreven zou kunnen worden. Daar gaven diver se deskundigen hun mening, on der wie Peter van Druenen, die op 2 april zijn stadsgeschiedenis over 700 jaar Vlissingen publi ceert. Sijnke dankte hen voor de 'nuttige tips'. Het Zeeuws Archief heeft twee jaar geleden al bij het gemeentebe stuur aangeklopt met de sugges tie van een boek over de 800-jari- ge geschiedenis van Middelburg, dat in 1217 stadsrechten kreeg. „We hebben lang weinig gehoord, tot het eind vorig jaar in een stroomversnelling kwam. Inmid dels is er subsidie van de gemeen te beschikbaar, maar er moet nog wel het een en ander aan geld bij komen", stelde Sijnke. Volgens zijn directeur, Hannie Kool-Blokland, stelt de gemeente 20.000 euro beschikbaar voor het schrijven van een stadsgeschiede nis. Daarom zullen nu fondsen worden geworven. Binnen enkele maanden moet er een definitief besluit vallen. Sijnke wees erop dat al is gesproken over een synop sis (kort overzicht van waar het boek over gaat) en dat al met een uitgever is overlegd. „En het wordt in elk geval geen eenmans zaak. Het boek zal geschreven worden door meerdere auteurs, met hun eigen specialismen, met daarboven een redactie." In plaats van een uitputtend, chro nologisch en wetenschappelijk verantwoord werk wordt de stads geschiedenis uitgewerkt aan de hand van thema's, vertelde Sijn ke. „Het moet ook vooral een lees baar boek zijn voor een breed pu bliek. Dat wil de gemeente. Die zich verder overigens niet met de inhoud zal bemoeien." Rien Huige is 47 jaar, getrouwd en vader van vier kinderen. Hij is geboren in de Zak van Zuid-Beve land en na een lange periode van omzwervingen voor studie en werk, met het gezin terug beland op de ouderlijke stek in de buurt van Hoedekenskerke. Huige is opgeleid als jurist en werkt sinds 2011 bij het Neder lands Normalisatie Instituut (NEN) als hoofd van de afdeling Materialen Bouwproducten. Voor 2011 was hij werkzaam bij de rijksoverheid in diverse func ties en vooral bezig met Europese en Internationale dossiers. Hij vindt het belangrijk een steen tje bij te dragen aan zijn directe omgeving. „Met de opkomst van de participatiemaatschappij vind ik het juist nu interessant op lo kaal niveau actief te zijn en wie weet kan ik mijn 'Haagse' erva ring, waar ik ook reeds actief was binnen het CDA, inzetten in Bor sele." Huige houdt zich in de raad onder meer bezig met sport, bou wen en wonen en openbare ruim te. Enkele voorbeelden: Film by the Sea zoekt 50.000 euro voor een bijzondere compositie van film muziek in een uitvoering van het Zeeuws Orkest bij een filmcompi- latie. Colours by the Sea, de Vlissingse Color Run, wil het parcours van het hardloopspektakel op 13 juni ter ere van Vlissingen 700 van vijf naar zeven kilometer uitbreiden en niet vijf, maar de zeven kleu ren rondstrooien. Dat betekent meer geld voor wegafzettingen en verkeersbegeleiders, maar de kleu ren zijn het duurst, meldt de orga nisatie: 15.000 euro per kleur. BuroBK van Leon Riekwell speurt naar 8000 euro voor Stefan Theelens verbeelding van de ge schiedenis van de stad op een ach tergevel van de Naereboutflat aan de Gasthuisstraat; voor 100 euro per vierkante meter van de schil dering van acht bij tien meter worden de patronaten vermeld op een muurplaquette. De Vlissingse documentairema kers Theo Rietveld en Marjan van den Bos hopen via het VSB-fonds 25.000 euro te vinden voor hun productie over het Nollegat. Daar mee is de documentaire over de vorming van de strandbaai dit jaar niet klaar: de aanvraag hoort vier maanden voor de start te zijn gedaan en dan is de première van Film by the Sea in september niet haalbaar. Een voorproef kan wel, zegt Rietveld. Het Scheldemond College zoekt 8000 euro om het theaterstuk De Schat van Michiel de Ruyter in de Machinefabriek op 15, 16 en 17 april te kunnen opvoeren. ZATERDAG 24 JANUARI 2015 door Maurits Sep Beheerder Jelle Hopstaken van De Vroone in Kapelle: „Voor veel mensen heeft hun club een grote sociale functie." foto Mechteld Jansen door Frank van Cooten KAPELLE - Voor een groot aantal Ka- pelse verenigingen is het erop of er onder op zaterdag 7 februari. Op deze dag is een grote leden werfactie in dorpshuis De Vroone in Kapelle. Veel clubs hebben drin gend nieuwe leden nodig om het hoofd boven water te houden. José van Rijsbergen MIDDELBURG - De tijd mag dan kort zijn, Middelburg krijgt over twee jaar een boek waarin de 800-jarige stadsgeschiedenis wordt beschre ven. „Eén, niet al te dik deel, wel mooi geïllustreerd", belooft Peter Sijnke van het Zeeuws Archief. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Rien Huige volgt Björn Boonman op als gemeente raadslid voor het CDA in Borsele. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Vlissingen zoekt meer dan eens zoveel geld voor de fees telijkheden in het jubeljaar 'Vlissin gen 700' dan de ton die gemeente beschikbaar had. Dat is duidelijk na de sponsormarkt afgelopen week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 132