Jongste katholieke kerk Bevelanden gaat sluiten BEVELANDEN en THOLEN 33 Laten zien hoe Waarde er vroeger uitzag 'Ik heb genoten van de grote betrokkenheid' WAARDE - Begin jaren negentig werd bij toeval het verdronken land van Valkenisse ontdekt. Door het getij werden overblijfse len van het dorp zichtbaar. Een van de initiatiefnemers, Frans Paalvast, wilde spullen die door archeologen in het gebied waren gevonden graag tentoon stellen in het nieuwe dorpshuis. Na een jaar hard werken staat er nu in het Dorpshuis van Waarde een expositie van allerlei oude ob jecten uit het verdronken land van Valkenisse. „Wij wilden graag aan de jeugd laten zien hoe er vroeger in Valkenisse, en waar schijnlijk ook in Waarde, geleefd werd. Niet alleen schooljeugd vindt het interessant, de oudere inwoners van het dorp vinden het mooi om te zien", vertelt Paal vast. „Het is uniek dat een gebied als dit door de natuur zichtbaar is geworden. We zijn erg trots dat zo'n expositie permanent in ons dorpshuis kan staan." OUD-VOSSEMEER - In Oud-Vosse- meer werd de oude smederij opge knapt en werd een travalje, een overkapping waar vroeger paar den werden beslagen, gemaakt in de stijl van vroeger. Initiatiefnemer Jos Hommel was verbaasd door de grote betrokken heid in het dorp: „Ik had niet ver wacht dat er zoveel mensen mee zouden doen. Iedereen is er ach teraf trots op; ouderen vinden het mooi dat het terug in oude staat is, jongeren vinden het interes sant te zien hoe het ooit was." De betrokkenheid was volgens Hommel te merken tijdens de bouw. Waar de ouderen inspireer den, bouwden middelbare scholie ren van het Goese Lyceum de tra valje in elkaar. Door de onver wachte vondst van de molensteen werd het plan uitgebreid. „Het is uiteindelijk groter geworden dan we hadden verwacht. Dat is mooi maar ik heb vooral van a tot z ge noten van de grote betrokken heid", vertelt Hommel trots. Volgens John Jansen, voorzitter van parochiekern Oost-Zuid-Beve- land, wordt het kerkgebouw al sinds november vorig jaar niet meer gebruikt. Grote boosdoener is het fundament. „De kerk is in 1969 gebouwd op een zandkreek- rug. Dat zand is in de loop der ja ren langzaam maar zeker wegge spoeld", legt Jansen uit. Enkele ja ren geleden begon de vloer al te verzakken. „Door gespecialiseerd onderzoek is gebleken dat op som mige plekken gaten van vijftig centimeter zijn ontstaan." Door de gaten is de heteluchtver- warming onder de vloer volge stroomd met water. „Hierdoor kon de kerk niet meer worden warmgestookt en hebben we een paar maanden geleden besloten de diensten in het naastgelegen verenigingsgebouw De Ark te houden", zegt Jansen. De optie om het kerkgebouw te renoveren is onderzocht, maar is met een geschatte investering van 80.000 euro te duur gebleken voor de 20 a 25 mensen die de we kelijkse diensten bezoeken. „De gemiddelde leeftijd is zeventig jaar. Nieuwe aanwas is er niet." De parochiekerncommissie Ril land gaat een stappenplan maken waarbij voorlopig drie opties openblijven: sloop van de kerk met behoud van De Ark, sloop en verkoop van het hele complex of verkoop van het hele complex met mogelijke herbestemming. Welke kant het opgaat is afhanke lijk van het bisdom (waar het ver zoek om de kerk aan de eredienst te onttrekken al is neergelegd) en de gemeente, die het perceel een nieuwe bestemming kan geven. „We kijken of er misschien een kapelletje kan komen, of dat er af en toe bijeenkomsten kunnen worden gehouden op Rilland", zegt Jansen. Tot de zomer worden de diensten in De Ark voortgezet. „Daarna zetten we misschien een lijndienstje op naar Hansweert, al kan ik me voorstellen dat de paro chianen uitwijken naar Brabant." De katholieke Rillanders kerkten tot eind jaren zestig in het Kloos ter. Toen de kloosterorde Rilland verliet, lieten ze ter vervanging de Heilige Josephkerk bouwen. De parochiekern Oost-Zuid-Beve land bestond ooit uit drie kerken. De Sint Annakerk in Yerseke sloot al in 2003 de deuren. TabletCafé in bibliotheek De bibliotheek in Goes houdt maandag van 13.00 uur tot 14.30 uur weer een TabletCafé, een ontmoe tingsplek voor iPad- en ande re tabletbezitters. Het ac cent ligt op de uitwisseling van ervaringen. Tips, trucs, apps en games worden met elkaar gedeeld. Er is deskun dige begeleiding aanwezig. Copycat treedt op in Panta Rhei De Vlissingse coverband Co pycat is morgen te horen in strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen. De band brengt nummers van onder anderen John Mayer, Kings of Leon, Snowpatrol, Queens of the Stone Age, Robbie Williams, Cheap Trick en Simply Red. Het op treden begint om 17.30 uur. Cursus Oriëntatie op vrijwilligerswerk Bij het Vrijwilligerspunt Goes in Goes start vrijdag de training 'oriëntatie op vrijwilligerswerk'. De training bestaat uit vijf dagdelen op vrijdagochtend van 09.30 tot 12.00 uur. Ieder een kan er aan deelnemen. Aanmelden kan via de web site www.vrijwilligerspunt- goes.nl. Dweilbandfestival in De Oranjeboom Café De Oranjeboom houdt vrijdag voor de vierde keer het 'Oranjeboom blêês je wêrm dweilbandfestival'. Vanaf 20.30 treden er twee Bevelandse en twee Zeeuws-Vlaamse dweil bands op. Tijdens het wisse len van de bands, in de pau ze en vanaf middernacht neemt dj Rens het over. Cursus vrouwelijke kunstenaars 'Vrouwelijke kunstenaars in diverse tijden' is de titel van de nieuwe cursus van de Zeeuwse Volksuniversiteit in het Multifunctioneel cen trum in Zierikzee. De cur sus van zes woensdagmidda gen behandelt vrouwelijke kunstenaars door de eeu wen heen. Start is woens dag. Info: 0118 - 634800 Dansen op je eigen wijs Dancepoint start peutercur sus 'Dansen op je eigen wijs' met proeflessen op dinsdag 3 februari (Goes) en woens dag 4 februari (Heinkens- zand). De lessen zijn vervol gens dinsdag van 16.00 tot 16.30 uur in de Ouverture in Goes en woensdag van 13.30 tot 14.00 uur in de Stenge in Heinkenszand. ZATERDAG 24 JANUARI 2015 Frans Paalvast geeft uitleg over de vondsten uit het verdronken land van Valkenisse, die zijn tentoongesteld in het Dorpshuis van Waarde, foto Mechteld Jansen Jos Hommel is trots op de opgeknapte oude smederij, inclusief de travalje; vooral de grote betrokkenheid van oudere én jonge vrijwilligers in Oud-Vossemeer deed hem goed. foto Leo Adriaansen door Joeri Wisse RILLAND - Het jongste katholieke kerkgebouw op de Bevelanden, de Heilige Josephkerk in Rilland, wordt vanwege de verzakte vloer niet meer gebruikt voor diensten. De parochie knapt het gebouw niet meer op, waardoor het einde van de plaatselijke gemeente nabij is. De katholieke kerk aan de Hontestraat in Rilland wordt waarschijnlijk gesloopt. GOES VLISSINGEN GOES 'S HENDRIKSKINDEREN ZIERIKZEE GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 130