Lot Japanse gijzelaars blijft ongewis Coulibaly begraven 12 BUITENLAND Indonesië pakt drugsproblematiek keihard aan: de doodstraf voor handelaren, celstraf voor verslaafden. JAKARTA - In de overvolle gevange nis Pondok Bambu vertelt drugs verslaafde Edo Nasution dat hij al acht keer eerder is veroordeeld we gens drugsgebruik. Hij vreest dat zijn straf van twee jaar en negen maanden opnieuw weinig uit haalt. Hij gebruikt nog steeds. „Het is gemakkelijker om in de ge vangenis aan drugs dan aan scho ne naalden te komen", biecht Edo op. Samen met gearresteerde drugshandelaren in de cel en met corrupte politiemensen als toele veranciers zetten cipiers een lucra tieve handel op in de Indonesi sche gevangenissen. Het is al lang geen geheim meer dat narcotica-agenten geconfis queerde drugs doorverkopen. Ook militairen en zelfs vooraan staande zakenmensen, zoals de vi- ce-voorzittervan de Kamer van Koophandel die onlangs werd ge arresteerd, zijn betrokken bij de handel in verdovende middelen. Deze week nog werd een politie man met xtc-pillen ter waarde van 300.000 euro opgepakt. „Met meer dan vier miljoen drugs verslaafden is Indonesië voor zo wel nationale als internationale drugssyndicaten uitgegroeid tot de grootste markt van Azië", zegt woordvoerder Sumirat Dwiyanto van het Nationale Instituut voor Narcoticabestrijding (BNN). President Joko Widodo denkt met zijn shocktherapie, door uit geprocedeerde drugskoeriers voor het vuurpeloton te zetten, de drugsmaffia af te schrikken. Afge lopen weekeinde werd het eerste groepje van zes uitgeprocedeerde 'drugscriminelen', onder wie de Nederlander Ang Kiem Soei, geëxecuteerd. Politiek analist Pitan Daslani noemt Widodo's beleid uiterst kortzichtig. „Drugshandelaren be staan omdat er een enorme vraag is naar verdovende middelen. Dus moet je eerst die vraag elimine ren. Er bestaat in dit land geen be- den'. Het Nationale Instituut voor de Narcoticabestrijding opende 133 rehabilitatiecentra in het hele land. Maar die centra staan tot nu toe leeg. Drugsverslaafden willen er niet heen, omdat ze niet weten wat hen daar te wachten staat. „Drugs en afkicken zijn nieuwe maatschappelijke verschijnselen in Indonesië", vertelt psycholoog David Gordon. „Er bestaan in het Indonesisch zelfs nog geen woor den voor." De psycholoog zette enkele jaren geleden in het groen buiten Jakarta een 'herstelcen trum voor drugsverslaafden' op. Daar vertelt ex-drugsdealer Alaim tijdens het tuinieren dat hij ge bruikte omdat zijn vader het ook deed. Met dealen verdiende hij ruim 8000 euro per maand. Hij le verde zelfs aan beroemde popster ren. Hij schreef zichzelf vrijwillig in bij dit afkickcentrum. Na ge sprekken met psychologen en het volgen van een beroepsopleiding is hij nu twee maanden clean. Alaim hoopt dat meer verslaafden zijn voorbeeld volgen. RUIM 4 MILJOEN VERSLAAFDEN leid om die miljoenen drugsge bruikers van hun verslaving af te helpen. Het enkel executeren van 54 drugskoeriers heeft totaal geen effect." Indonesië weet zich duidelijk geen raad met het groeiende drugsprobleem. Een verslaafde komt eenvoudig aan verdovende middelen. Student Sugianto (18) vertelt op zijn vaste 'hangplek' er gens in een achterafstraatje in Zuid-Jakarta dat handelaren zelfs gratis xtc-pillen uitdelen. In disco theken en cafés dealen drugsge bruikers om hun verslaving te be kostigen. Voorlichting op scholen is er nauwelijks. En ouders hou den te weinig toezicht op hun kin deren. Een op de tien Indonesi sche gezinnen kampt met een drugsverslaafde. Elke dag sterven er vijftig junkies. Yola (32) verkocht jarenlang heroï ne om haar eigen verslaving te kunnen betalen. In de gevangenis Pondok Bambu vertelt ze dat ze wil afkicken. „Mijn hele leven is kapot." Gevangenisdirecteur Taufiquar Rakhman geeft toe dat Yola niet in de gevangenis maar in een reha bilitatiecentrum thuishoort. Sinds Indonesië in 2009 een nieu we wet ter bestrijding van drugs aannam en iedere verslaafde na zijn arrestatie standaard gevange nisstraf krijgt - eveneens als shocktherapie bedoelt - puilen de gevangenissen uit. Bijna de helft van de gedetineerden in Pondok Bambu is een drugsdelinquent. Celstraf helpt niemand van zijn probleem af, vindt ook directeur Rakhman. Indonesië heeft wel afkickcentra. Het riep 2014 uit tot 'het jaar waar in we de drugsverslaafden red- TOKIO - De Japanse regering blijft zich inzetten voor de vrijlating van twee Japanners die worden vastgehouden door de terreur groep Islamitische Staat (IS) in het Midden-Oosten. Afgelopen dinsdag is een video verspreid waarop kennelijke leden van IS de Japanners Kenji Goto en Haru- na Yukawa dreigen te vermoor den als niet binnen 72 uur 200 miljoen dollar losgeld is betaald. Die 72 uur verstreken gisteren 06.50 uur onze tijd. Uit het Midden-Oosten is nog niets over het lot van de twee ge gijzelde Japanners vernomen. De moeder van Goto heeft gisteren een emotioneel beroep op de ont voerders gedaan haar zoon vrij te laten. „Mijn zoon Kenji is geen vij and van de mensen van het isla mitische geloof. Ik kan alleen maar bidden als een moeder voor Gisteren liep het ultimatum af dat islamitische Staat aan de Japanse regering had gesteld zijn vrijlating. Als ik mijn leven kon geven om mijn zoon vrij te krijgen, dan zou dat een klein of fer voor mij zijn", zei de vrouw geëmotioneerd tijdens een pers conferentie. De daders stellen dat Japan ook 200 miljoen dollar aan de vijan den van Islamitische Staat heeft gedoneerd. De Japanse premier Shinzo Abe heeft beklemtoond dat zijn land geld geeft voor hu manitaire hulp in het Mid den-Oosten, bijvoorbeeld aan vluchtelingen. Hij zei ook dat Ja pan niet voor terrorisme buigt. PARIJS - De Franse terrorist Ame- dy Coulibaly (32) die op 9 januari in Parijs werd gedood, is gister morgen in het geheim begraven op een begraafplaats in Thiais, een zuidelijke voorstad van Parijs. Coulibaly ligt op het islamitische deel van het kerkhof in een ano niem graf. Hij vermoordde op 8 ja nuari een ongewapende politie agente in opleiding in Parijs en viel de volgende dag een joodse winkel in de stad aan. Bij die actie vielen vijf doden, inclusief Couli baly, die bij de beëindiging van de gijzeling omkwam. Coulibaly's familie uit Mali heeft vergeefs een poging gedaan het lichaam daar te laten begraven. Het land weiger de het lijk toe te laten, omdat hij geen Malinees paspoort had. Volgens de regels zou hij dan be graven moeten worden in zijn woonplaats, maar volgens de ge meente Fontenay-aux-Roses stond de woning waar hij ver bleef, niet op zijn naam, maar op die van zijn voortvluchtige vrien din, Hayat Boumeddiene. Waar om hij in Thiais is begraven, is on bekend. De burgemeester van de gemeente wist nergens van. door onze correspondent Wilma van der Maten Indonesische narcotica-agenten verbranden in Atjeh in beslag genomen marihuana. Indonesië kampt met een groot drugsprobleem, foto Corbis/HH Ruim 4 miljoen Indone siërs zijn volgens cijfers van het Nationale Insti tuut voor de Narcotica- bestrijding (BNN) aan drugs verslaafd. Dat is 2 procent van de Indonesische bevolking. In Nederland lag het per centage vorig jaar onder een half procent. De meeste Indonesische drugsverslaafden zijn volwassen. Een kwart van hen studeert. In Nederland zoekt bijna 20 procent van de verslaafden vrijwillig hulp. In de voormalige kolonie gaat nog geen 0,047 procent van de verslaafden naar een 'herstelcentrum'. De regering van presi dent Joko Widodo over weegt nu als maatregel de gevangenisstraf voor veroordeelde drugsver slaafden om te zetten in een verplichte opsluiting in een afkickcentrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12