Montessorischool onder intensief toezicht op een rij Yara wil tijdelijk meer Ane ZeeUwse projecten ureumstof uitstoten Verbijstering WD Goes na motie over cao sociale werkvoorziening SALE 32 BEVELANDEN en THOLEN KERN MET PIT Negen Zeeuwse initiatieven doen mee aan provinciale finale van leefbaarheidsproject Kern met Pit. op de gehele wintercollectie De inspectie, die de school in sep tember bezocht, heeft De Kraal het predikaat 'zwak' gegeven. Met de directie is afgesproken dat de kwaliteit van het onderwijs in september van dit jaar weer op or de moet zijn. Er wordt dan een nieuw onderzoek uitgevoerd. Tot die fabriek eind 2017 in ge bruik is, kan het bedrijf niet vol doen aan de huidige vergunde uit stootnormen. Of Yara moet de productie terugschroeven, met grote economische gevolgen. De hogere uitstoot heeft te ma ken met een verhoging van de productiecapaciteit in 2011 en met afspraken - onder meer met de provincie - over beperking van ammoniaktransporten vanaf Yara. Er wordt nu meer ammoniak in het eigen bedrijf verwerkt, met als neveneffect de hogere uit- De inspectie is overigens positief over de inzet van het team en de directeur van de basisschool om de kwaliteit te verbeteren. „Ze hebben daar hard aan gewerkt", staat in het rapport. „Hoewel dit nog niet zichtbaar is in de resulta ten aan het einde van de basis schoolperiode, hebben de resulta ten op tussentijdse momenten in middels een flinke sprong om hoog gemaakt." De inspectie benadrukt dat het re flecterend vermogen van de leer krachten groot is. Ze hebben ge leerd van eerdere tekortkomingen en zijn serieus aan de slag gegaan met aangedragen oplossingen. stoot. Die zal 'tijdelijk' zijn, om dat Yara de komende jaren 140 miljoen euro zal investeren in een fabriek voor de productie van kunstmestkorrels. Tjeu van Mierlo, directeur van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf), zegt daar begrip voor te hebben. „Maar dat moet dan wel netjes in een vergunning vastgelegd zijn. Nu is er sprake van een illegale si tuatie." Gedeputeerde Ben de Reu wil half februari een beslissing ne men. De landelijke Inspectie voor Leefomgeving en Transport is te gen. De provincie wil een ver ruimde vergunning toch afgeven, omdat er zicht is op een forse ver mindering van de uitstoot binnen een redelijke termijn. De Reu: „En het staat vast dat de volksge zondheid niet in het geding is." KAMPERLAND - De plannen lopen uiteen: van een fitnessplein tot een praathuisje, van de restaura tie van een smederij tot een ont- dekpad door het riet. Maar de ini tiatieven hebben één ding ge meen: ze zijn goed voor de leef baarheid. Negen ideeën strijden zaterdag om de provinciale titel 'Kern met Pit'. De meeste initiatieven ko men van Walcheren (4), en dan De volgende projecten maken kans op de provinciale titel Kern met Pit. In de zomermaanden worden in Westkapelle evenementen voor toeristen en inwoners van het dorp georganiseerd. In Middelburg-Zuid is een vlon der aangelegd waar activiteiten kunnen plaatsvinden die mensen verbinden. In Nieuw-Middelburg zijn fitness toestellen geplaatst om bewoners te laten bewegen en elkaar te la ten ontmoeten. In Speelhof Hoogerzael is een loopsteiger aangelegd om kinde ren in de zomer bij het water te la ten spelen. nog specifiek uit Middelburg (3). Ook uit Zeeuws-Vlaanderen ko men drie kanshebbers, uit Zuid- Beveland één en van Tholen één. Schouwen-Duiveland ontbreekt dit jaar op de provinciale finale. 'Kern met Pit' is een initiatief van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij. Die onder steunt in het hele land burgerini tiatieven: met 1000 euro en tips. De beste ideeën ontvangen het predikaat 'Kern met pit'. Kern met Pit wordt al sinds 1978 georga- In het dorpshuis is een expositie opgezet met objecten uit het ver dronken land van Valkenisse. niseerd. De KNHM heeft 170 advi seurs die op vrijwillige basis be woners begeleiden. Vandaag presenteren alle initia tiefnemers zich tijdens de Zeeuw se finale in Kamperland. De win naar gaat naar de landelijke finale. Landelijk maken daar nu nog 120 projecten kans op. De jury kijkt niet alleen naar het project zelf, maar vooral ook hoe daarmee de leefbaarheid in de omgeving wordt vergroot. De inschrijving voor de editie van 2015 is geëindigd. De deelnemers aan de wedstrijd voor dit jaar moeten nu hun projecten uitvoe ren. De winnaars van 2015 wor den over exact een jaar bekendge maakt. OUD-VOSSEMEER De oude smederij in het dorp is gerenoveerd en de travalje is in originele stijl herbouwd door zo wel jong als oud. Drie van de zes overgebleven glas-in-loodramen die gemaakt zijn door Cornelis van Barlaer, worden tentoongesteld in de PKN-kerk. WATERLANDKERKJE De versleten speeltoestellen in het dorp worden vervangen om kinderen meer speelruimte te ge ven. Op de Westerscheldedijk is een bushokje omgetoverd tot praat huisje waar met uitzicht op de Westerschelde rustig gepraat kan worden. in hues De cao-onderhandelingen voor de SW-bedrijven in Nederland, waaronder De Betho in Goes, lig gen sinds 30 januari vorig jaar stil. Argument van de werkgevers is dat de Participatiewet het niet meer nodig zou maken een aparte cao voor de sociale werkvoorzie ning af te sluiten; reden voor de niet-collegepartijen in Goes om - in navolging van de gemeente Dongeradeel - gehoor te geven aan het verzoek van de bonden om middels een motie druk uit te oefenen op de werkgevers om het overleg te heropenen. De motie leidde donderdag tij dens de raadsvergadering welis waar tot enige discussie, maar na een kleine aanpassing gaf wethou der André van der Reest (SGP- CU) aan de motie over te nemen. Dat schoot collega-coalitiepartij WD totaal in het verkeerde keel gat. „Discussie over arbeidsvoor waarden van medewerkers wordt niet in de raad gevoerd, maar op een ander niveau. Kortom, de raad gaat er niet over. Dat geldt, wat betreft de WD, nog in sterk ere mate voor de discussie over ar beidsvoorwaarden bij de SW-be- drijven", betoogt fractievoorzitter Dick van der Velde. „Zaken moe ten zuiver blijven, noch de raad, noch het college gaat hier over. We zijn van mening dat de onder handelingen hierover niet aan de politiek zijn, maar aan werkge vers en werknemers. Hoe onscha delijk het signaal dan ook moge zijn, het gaat om het principe 'schoenmaker blijf bij je leest'." il?Z( voor 'aatste nieuws ook op: www.pzc.nl Burgers werken aan fij nere buurt door Rob Paardekam THOLEN - Montessorischool De Kraal in Tholen is door de Onder wijsinspectie onder intensief toe zicht geplaatst, omdat de leerresul taten van leerlingen aan het eind van de schoolperiode al drie jaar op rij tekortkomingen vertonen. SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost is van plan een nieuwe fabriek te bouwen om de productie van ureum (basisstof voor kunstmest) te moderniseren en daarmee de uitstoot van ureum- stof fors te beperken. door Remi Mesu WESTKAPELLE MIDDELBURG Stichting Behoud Monumenten Biervliet presenteert met 'Kijk, Biervlietse glazen' de ontwerpen van de 17e-eeuwse Middelburgse glazenier Cornelis van Barlaer. WAARDE Meer informatie over het initiatief is te vinden op www.kernmetpit.nl BIERVLIET HOOFDPLAAT 10 JAAR makelaar Unieke locatie! Nabij havens en boulevard M2makelaars.nl Simon Stevinstraat 13 Vlissingen Vrijstaand huis Midden in het centrum Drie slaapkamers Kunststof kozijnen HR-ketel uit 2011 Lichte woonkamer llllil'Lfc Vraagprijs 149.000,- k.k. door Luc Oggel GOES - Een door het college overge nomen motie van oppositiepartijen PvdA, Partij voor Goes, SP, D66 en GroenLinks in de Goese gemeente raad over cao-onderhandelingen bij sociale werkvoorzieningen, heeft de WD donderdagavond 'verbijs terd'. 4orina zo 25 jan koopzondag in vlissingen en terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 129