Scherpschutter Chris Kyle, held of lafaard? 24 Maanden 50% korting en de Apple iPhone 4s twv €399.- Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc BUITENLAND 11 A van£4Ü> voor dat het 28 miljoen inwoners tel lende land hervormd moet wor den, maar wel uiterst behoed zaam. Hij zei jaren geleden dat Saudi-Arabië geen democratie kan hebben omdat alle stammen dan een politieke partij vormen en er chaos komt. Onder Salman zal het soenniti sche Saudi-Arabië dan ook de te genpool blijven van het sjiitische Iran. De machtsstrijd tussen de twee landen heeft ertoe geleid dat Riyad zich aan de zijde van de re bellen in Syrië heeft geschaard, want president Bashar al-Assad wordt door Iran gesteund. Ook neemt Riyad deel aan de luchtaan- Advies: Nederlanders moeten Jemen verlaten Nederlanders die in Jemen wo nen of werken is dringend geadvi seerd het land te verlaten. Wie van plan is naar dit land te reizen, kan daar beter van afzien. Dat meldt het ministerie van Buiten landse Zaken op zijn website. In het Arabische land verblijven naar schatting dertig tot veertig landgenoten. De situatie in Jemen is explosief Donderdag trad presi dent Abd-Rabbu Mansour Hadi van het toch al stuurloze Jemen af. Ook de regering nam ontslag. In het land heerst politieke on rust. „Er is een verhoogd risico op aanslagen en ontvoeringen", al dus Buitenlandse Zaken. Man zat bijna 40 jaar onterecht vast In de Verenigde Staten is een man vrijgelaten die bijna veer tig jaar onterecht vastzat voor het doodsteken van een bejaar de vrouw en haar dochter in 1976. De man, Joseph Sledge (70), werd in 1978 veroordeeld, maar nieuw bewijs sluit hem als dader uit. Een speciale on derzoekscommissie heeft on der meer haren opnieuw on derzocht. Die bleken niet van Sledge te zijn. Een voormalige medegevangene die tegen Sled ge had getuigd, trok zijn verkla ring in. Hij zei dat hem strafver mindering was beloofd als hij tegen Sledge zou getuigen. vallen tegen Islamitische Staat (IS). Salman was vanaf 2011 minis ter van Defensie, waardoor hij me de-architect was van de strijd te gen Assad en IS. De eerste uitdaging van Salman is de oplaaiende burgeroorlog in buurland Jemen, waar sjiitische Houthi-rebellen, die worden ge steund door Iran, terrein winnen. Eind 2009 raakten troepen van Saudi-Arabië al eens slaags met de Houthi's. De verwachting is dat de tegenstelling tussen soen nieten en sjiieten in het Mid den-Oosten en de rivaliteit met Iran het beleid van Salman groten deels zullen bepalen American Sniper heeft inmiddels zes Oscar-nominaties op zijn naam staan en bracht afgelopen week een felle discussie tussen het conservatieve en het liberale kamp teweeg. De liberale filmma ker Michael Moore twitterde dat snipers geen helden zijn, integen deel, hij noemde ze zelfs lafaards. De Canadese acteur Seth Rogen deed er nog een schepje bovenop door te schrijven dat de film hem deed denken aan nazi-propagan- da. De Republikeinse Sarah Palin liet op haar beurt van zich horen door te stellen dat men niet de spot mag drijven met de soldaten aan het front. Volgens haar zijn het juist deze mannen en vrou wen die ervoor zorgen dat wij in vrijheid kunnen leven. Palin wordt bijgevallen door haar colle ga-Republikein Newt Gingrich, die twitterde dat Moore een aan tal weken met Islamitische Staat en Boko Haram zou moeten door brengen, zodat hij het werk van de Amerikaanse scherpschutters meer zou gaan waarderen. De film, geregisseerd door Clint Eastwood, is gebaseerd op de in 20t2 verschenen autobiografie van de Amerikaanse Navy SEAL Chris Kyle, gespeeld door Bradley Cooper. Kyle zou in zijn vier uit zendingen naar Irak meer dan 160 Irakezen hebben gedood en is daarmee de meest dodelijke sniper die de Verenigde Staten ooit heeft gekend. In zijn boek beschrijft Ky le hoe hij de vijand niet als mens maar als object zag. Hij geeft toe dat hij geen spijt heeft van het do den van zo veel mensen; het was immers zijn taak om zijn medesol daten te beschermen. Wanneer zijn laatst periode in Irak is afgelo- Conservatieven en liberalen in Amerika voeren een felle discussie over de film American Sniper pen en Kyle terugkeert naar huis, besluit hij andere veteranen te hel pen het normale leven weer op te pakken door ze schietlessen te ge ven. Uiteindelijk wordt dit goedbedoel de initiatief hem fataal; begin 2013 schoot een veteraan met een post traumatische stressstoornis Kyle dood op de schietbaan. De rechtbank in Texas maakt zich zorgen over de ophef die over de film is ontstaan. Zij vraagt zich af of het proces tegen de man die Ky le doodschoot nog onpartijdig kan plaatsvinden nu de media er zoveel aandacht aan besteden. De zaak tegen schutter Eddie Ray Routh staat gepland voor 11 fe bruari. Vanaf 5 maart is American Sniper ook te zien in de Neder landse bioscopen. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant Nu nog verder in prijs verlaagd! p/mnd Vodafone Voordeel Web ZATERDAG 24 JANUARI 2015 DEN HAAG NEW YORK door onze correspondent Maartje van Hoek foto Saudi Press Agency/HH NEW YORK - Is de overleden Ameri kaanse scherpschutter Chris Kyle nu wel of geen held? American Sni per, de film over de meest dodelij ke scherpschutter in de Amerikaan se geschiedenis, leverde deze week ook de nodige kritiek en discussies op in de VS. De ophef kan een ef fect hebben op een lopende rechts zaak in Texas. Scherpschutter Chris Kyle. foto Paul Moseley/HH MIN SMS INTERNET VAN VOOR TOESTEL 180MIN 120SMS 300MB Ê40 €20.- €0.- 240MIN 180SMS 400MB £451- C22.50 €0.- 360MIN 240SMS 400MB jêbs:- £27.50 €0.- Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! Voorvragen en meer informatie bel: 0900-0603 <e 0,45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 31-01-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11