Herdenkingen Ramp Eis: zeven maanden voor klap met fles Winnend project Kern met Pit wordt vandaag bekend Waterwijk wordt afgebouwd 32 SCHOUWEN-DUIVELAND TV'SSiR»^1- De schelpdiersector was de afgelopen twee dagen bijeen op Neeltje lans om te praten over de toekomst. WONINGBOUW ja öt V, AA S 4 jSR.i 4'4^.-: -»M Het college van B en W zal een krans leggen en burgemeester Ge rard Rabelink en kinderburge meester Floris Hoogenboom zul len spreken. Na het blazen van de taptoe wordt een minuut stilte in acht genomen, gevolgd door het zingen van de coupletten t en 6 van het Wilhelmus. Oosterlands fanfare verzorgt de muziek. Na afloop is er koffie in het Wa tersnoodmuseum. In Serooskerke is de herdenking ook op februari om 14.00 uur. De herdenking vindt plaats bij het monument bij de kerk. In Nieuwerkerk wordt de herden king op zaterdag 31 januari gehou den. De start is om 11.00 uur op de begraafplaats aan de burge meester Van Veenstraat. In Sirjansland wordt de herden king maandag 2 februari gehou den. De start is om 9.00 uur op de begraafplaats. Of de herdenking van de Waters noodramp in Oosterland dit jaar door kan gaan is nog onzeker door gebrek aan mankracht voor de organisatie. NEELTJE JANS - Ga meer samenwer ken - ook met minder voor de hand liggende partners - en ga in noveren zodat het rendement ho ger wordt. Twee belangrijke bood schappen die de deelnemers aan een tweedaagse conferentie over de schelpdiersector meekregen. Lage rendementen (90 tot 95 pro cent van alle gezaaide mosselzaad jes halen de eindstreep niet) en verkoopprijzen die onder druk staan door de rol van de super markten dwingen de sector tot na denken. Hoe kan de productie om hoog met behoud van kwaliteit en hoe houdt de mossel een goe- De Arnhemmer hoorde daarvoor een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie voorwaar delijk, tegen zich eisen. De Vlis- singer liep door die klap een slag aderlijke bloeding op en moest de verkoopprijs. Kortweg gezegd kan dat onder meer door nieuwe kweektechnieken te ontwikkelen en toe te passen; door de schelp dieren weer een exclusiever pro duct te laten zijn en door een uit gekiende marketing. De rijksoverheid heeft in een be leidsplan voor de komende jaren aangegeven, hier op in zetten. Het wil ook stimuleren dat de sector meer gaat samenwerken. Niet al leen onderling, maar ook met an dere sectoren, om van elkaar te kunnen leren. Ook vanuit de we tenschap wordt gewerkt aan een betere overdracht van kennis. Pro ducenten en wetenschappers moe ten de kennis met elkaar delen. Aquacultuur staat ook in de be- een nacht ter observatie in het zie kenhuis blijven. De vriendin van O. vertoefde des tijds op het strand voor de Vlis- singse Boulevard en werd daar las tiggevallen door het latere slacht offer. Omdat deze bleef klieren waarschuwde zij haar vriend O. Toen de Arnhemmer het slachtof fer op de zonnetrap zag zitten, liep hij naar hem toe, zei 'Hé vie ze rat' en deelde een vuiststoot uit. O. zei dat hij wel een bierfles in zijn andere hand had gehad, maar dat die was gevallen. 'Het was een flinke stomp met m'n vuist', betoogde hij. Voor officier van justitie maakte het weinig uit langstelling van de Europese Unie en dat maakt dat een aardig potje met geld beschikbaar is voor inno vatie. Bij elkaar opgeteld 26,5 mil joen euro, maar daarvan gaat wel een aanzienlijk deel naar andere sectoren binnen de visserij. Het geld is beschikbaar voor ver nieuwende en duurzame projec ten, onder meer voor rendements verbetering. Bijvoorbeeld door een andere manier van zaaien van mosselzaad. Wetenschappelijk on derzoek heeft aangetoond dat een andere manier van zaaien een be ter rendement geeft. Juist vlak na het zaaien gaan veel mosseltjes verloren. Het klinkt als een eenvoudige, snel toe te passen methode, maar al te groot enthousiasme werd ge lijk de kop ingedrukt door de mos selkwekers zelf: bij de nieuwe ma nier van zaaien zijn meer vierkan te meters mosselpercelen nodig en daar ontbreekt het aan, was de boodschap richting het ministe rie. of het met een fles of met de blo te vuist was gebeurd. 'In beide ge vallen is het poging tot zware mis handeling', zo hield hij O. voor. De raadsman van O. laakte vooral het politie-onderzoek. Zo was er geen onderzoek naar de scherven geweest en waren de getuigenver horen erg summier. Eén getuige was zelfs zo ladderzat dat hij niet eens meer wist óf en wat hij had verklaard. Ook meende hij dat als er met een fles was geslagen, die wond er héél anders zou hebben uitgezien. 'De politie heeft haar werk niet goed gedaan', zo stelde de advocaat van O. vast. Uitspraak op 6 februari. makelaar in huis NEGEN PROJECTEN IN DE RACE VOOR KERN MET PIT Negen ideeën strijden zaterdag om de provinciale titel 'Kern met Pit'. De meeste initiatieven ko men van Walcheren (4), en dan nog specifiek uit Middelburg (3). Ook uit Zeeuws-Vlaanderen ko men drie kanshebbers, uit Zuid- Beveland één en van Tholen één. Schouwen-Duiveland ontbreekt dit jaar op de provinciale finale. 'Kern met Pit' is een initiatief van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij. Die onder steunt in het hele land burgerini tiatieven: met 1000 euro en met tips. De beste ideeën ontvangen het predikaat 'Kern met pit'. Kern met Pit wordt al sinds 1978 georga niseerd. De KNHM heeft 170 advi seurs die op vrijwillige basis be woners begeleiden. Vandaag presenteren alle initia tiefnemers zich tijdens de Zeeuw se finale in Kamperland. De win naar gaat naar de landelijke finale. Landelijk maken daar nu nog 120 projecten kans op. De jury kijkt niet alleen naar het project zelf, maar vooral ook hoe daarmee de leefbaarheid in de omgeving wordt vergroot. De inschrijving voor de editie van 2015 is al geëindigd. De deelne mers aan de wedstrijd voor dit jaar moeten nu hun projecten uit voeren. De winnaars van 2015 worden over exact een jaar bekendge maakt. Samenwerking nodig in sector schelpdieren *jslLj -" V~ ZIERIKZEE - Cisteren is in de Waterwijk het startsein gegeven voor de bouw van tien nieuwe kadewoningen. Daarmee is de laatste fase begonnen van de ontwikkeling van de wijk Poortambacht in Zierikzee. In die laatste fase wordt gebouwd aan kadewoningen, appartementen en geschakelde woningen. De bouw van woningen in de Waterwijk heeft lange tijd stilgelegen door de malaise in de woningmarkt, foto Marieke Mandemaker OUWERKERK - De Watersnoodramp 1953 wordt zondagmiddag 1 fe bruari om 14.00 uur herdacht bij het monument naast de caissons van het Watersnoodmuseum. door Melita Lanting door Ad Roos MIDDELBURG - „Ik heb hem een klap gegeven en gezegd dat-ie van m'n vrouwtje moest afblijven", zei de 44-jarige Arnhemmer Davy O. gisteren tegen de Middelburgse rechters. O. stond terecht omdat hij op 18 juli vorig jaar een Vlissin- ger met een bierfles op het hoofd zou hebben geslagen. 10 JAAR Unieke locatie! Nabij havens en boulevard M2makelaars.nl Simon Stevinstraat 13 Vlissingen Vrijstaand huis Midden in het centrum Drie slaapkamers Kunststof kozijnen HR-ketel uit 2011 Lichte woonkamer Vraagprijs 149.000,- k.k. door Remi Mesu KAMPERLAND - De plannen lopen uiteen: van een fitnessplein tot een praathuisje, van de restauratie van een smederij tot een ontdekpad door het riet. Maar de initiatieven hebben één ding gemeen: ze zijn goed voor de leefbaarheid. Meer informatie over het initiatief, de voorwaarden en de inschrijving is te vinden op www.kernmetpit.nl WESTKAPELLE: In de zomermaanden worden in Westkapelle evenementen voor toeristen en inwoners van het dorp georganiseerd. MIDDELBURG: In Middelburg-Zuid is een vlonder aangelegd waar activiteiten kun nen plaatsvinden die mensen ver bindt. In Nieuw-Middelburg zijn fitness toestellen geplaatst om bewoners te laten bewegen en elkaar te ont moeten. In Speelhof Hoogerzael is een loopsteiger aangelegd om kinde ren in de zomer bij het water te la ten spelen. WAARDE: In het dorpshuis is een expositie opgezet met objecten uit het ver dronken land van Valkenisse. OUD-VOSSEMEER: De oude smederij in het dorp is ge renoveerd en de travalje is in origi nele stijl herbouwd door zowel jong als oud. BIERVLIET: Drie van de zes overgebleven glas-in-loodramen die gemaakt zijn door Cornelis van Barlaer, wor den tentoongesteld in de PKN-kerk. WATERLANDKERKJE: De versleten speeltoestellen in het dorp worden vervangen om kinderen meer speelruimte te geven. HOOFDPLAAT: Op de Westerscheldedijk is een bushokje omgetoverd tot praat huisje waar met uitzicht op de Westerschelde rustig gepraat kan worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 117