'Rabo-fusie was onvermijdelijk' Met de samenvoeging van drie banken werkt Rabobank Zeeuws-Vlaanderen aan een nieuwe toe komst. Als financiële dienstverlener wil de bank nadrukkelijk een bijdrage leveren aan de regionale economie en samenleving. In gesprek met directievoorzitter Johan de Winter. Natuurlijk zijn wij geen filantropische instelling, maar bankieren is toch vooral dienen. de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland In zijn verhaal klinkt meermaals de term 'dichterbij', ook de naam van het Rabo- ledenmagazine. "Als bank staan we open voor initiatieven. Als fusiebank zijn we al druk met een projectie op 2016 en 2017. De digitalisering zal steeds verder uitbreiden. Een hypotheek sluit je straks af via internet; voor de retail zakelijk is het nu al mogelijk financieringen tot een miljoen euro digitaal te regelen. Als je als bank geloof en vertrou wen hebt in een ondernemer en zijn plan, dan is financiering een afgeleide. Populair gezegd gaat het om de vent en zijn tent." De Winter heeft alle vertrouwen in de (eco nomische) potentie van Zeeuws-Vlaande- ren. De economisch brede structuur met een mix van industrie, logistiek, landbouw, toerisme en midden- en kleinbedrijf be schouwt hij als een kracht. Hij stoort zich niet aan de verhalen over krimp en ont groening. "Het gaat uiteindelijk om kwali teit, niet om kwantiteit." Hij ziet met name zuidelijk kansen voor verdere ontwikkeling van de regio. In Vlaanderen dus. "Zeeuws- Vlaanderen is weliswaar een afgesloten gebied, maar de moderne economie stoort zich niet aan grenzen. Met Belgisch-Vlaan- deren vormen we toch een economische eenheid. Ondernemers moeten kansen zien en die ook benutten. De grens mag daarvoor geen blokkade vormen, we moe ten zorgen dat fiscale en wettelijke belem meringen worden weggenomen. Er zijn in Zeeuws-Vlaanderen veel plannen; focus je vooral ook op uitvoering. Pak de mogelijk heden. Het stoplicht bij de grensovergang Kapellebrug is tenslotte ook verdwenen." Het is met goede reden dat Rabo bank Zeeuws-Vlaanderen zich met een meerjarig contract als hoofdsponsor heeft gecom mitteerd aan de grootste zake lijke netwerkbijeenkomst van de regio. Het B2B-event B02 van Junior Kamer Zeeuws- Vlaanderen past inhoudelijk in de visie van directievoorzitter Johan de Winter. Vertaald is dat: van en voor Zeeuws-Vlaan deren. De verbintenis drukt de betrokken heid en empathie uit van de bank bij het wel en wee van de regio, legt De Winter uit. Met bankencrisis, Libor-affaire en interne reorganisatie heeft Rabo turbulente jaren achter de rug, niettemin wil De Winter als regionale bank nadrukkelijk onderdeel zijn en blijven van de samenleving - met beide benen in de klei. De Winter beseft dat de nieuwe bankor- ganisatie in- en extern tijd nodig heeft om zich te zetten. Maar dat komt helemaal in orde, is hij overtuigd. Dat de fusie de drie culturen binnen Zeeuws-Vlaanderen - die van het Land van Axel, het Land van Hulst en het Land van Cadzand - onder een dak heeft gebracht verontrust hem niet. "Ie der werkgebied heeft een eigen werkwijze. Prima. De kunst is om het dna-profiel van de drie oorspronkelijke banken te stroom lijnen. Werken vanuit gezamenlijke kern competenties: samenwerking, onderne merschap, ontwikkeling, vertrouwen. Met als vertrekpunt: afspraak is afspraak, we doen wat we zeggen." Bankieren is nadrukkelijk dienstverlenend, zegt De Winter. Dat betekent: dichtbij de klant, goed luisteren, gedegen en vooral ook eerlijk adviseren, ook als de boodschap in houdt dat een ondernemer zijn bedrijf beter zou kunnen sluiten. "De afgelopen jaren is de bankensector structureel hervormd, maar de essentie is niet veranderd. Natuur lijk zijn wij geen filantropische instelling, maar bankieren is toch vooral dienen. De klant centraal, bekendheid met wensen en problemen, samen zoeken naar mogelijke oplossingen. Maar als bank hebben we voor ons werkgebied ook een verantwoordelijk heid. Dat hopen we waar te maken." Tekst Peter Oggel Foto Mark Neelemans Met beide benen in de klei TERNEUZEN De fusie van de drie Zeeuws-Vlaamse Ra- bobanken moet resulteren in een krachtige en toekomst gerichte organisatie. Dat zegt directievoorzitter Johan de Winter. Rabo Zeeuws-Vlaanderen bedient 68.000 klanten, omgerekend zijn dat twee op drie Zeeuws-Vlamingen. De portefeuille telt 6500 zakelijke klanten. Van oudsher is de land- en tuinbouw een belangrijke sector; 90 procent van de Zeeuws-Vlaamse agrariërs bankiert bij Rabo. Ook het midden- en kleinbedrijf en handel, industrie en dienstverlening zijn sterk vertegenwoordigd. Het balans totaal bedraagt 2,8 miljard. De samenvoeging per oktober vorig jaar past in de landelijke trend binnen Rabo Nederland om het aantal lokale banken te reduceren. In 2016 bestaan er naar verwachting nog zo'n 100 lokale banken. In Zeeland resteren drie Rabobanken: Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren-Noord-Beveland en Ooster- schelderegio. Volgens De Winter was fusie onvermijdelijk. Hij verwijst in dit verband naar de schaalgrootte en de finan ciële positie van de drie partners (Hulst, Terneuzen-Sas van Gent, West-Zeeuws-Vlaanderen) afzonderlijk, het verande rend klantgedrag (digitalisering, internetbankieren) en naar de hervorming van de financiële sector als uitvloeisel van de bankencrisis. "Zonder fusie zou er in Zeeuws-Vlaanderen uiteindelijk geen Rabobank meer mogelijk zijn", zegt hij. De samenvoeging heeft ruwweg vijftien procent van de oor spronkelijke 300 banen gevergd. Inmiddels is de personele invulling achter de rug. De nieuwe organisatie heeft een vierhoofdige directie. Naast directievoorzitter De Winter be staat die uit Caro Dehulsters (directeur particulieren), Adri van der Laar (bedrijven) en Roel Vreeman (bedrijfsmanage ment). De nieuwe voorzitter van de Raad van Commissaris sen is Hulstenaar Michel Van Bremen. De nieuwe ledenraad telt dertig leden, dat waren er voorheen negentig. De nieuwe raad is inmiddels al bijeen geweest. Rabo houdt kantoor in Hulst, Terneuzen, Oostburg, Sluis en Breskens. In de aanloop naar de fusie zijn enkele bijkantoren in dorpen gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 106