waarschuwt Snowden Aan overzijde van de grens heerst nog vogelgriep Meest verkochte Samsung, nu voor de beste prijs! BINNENLAND 9 schept kan worden. Volgens de re gering wordt er na invoering van een nieuwe wet alleen internet verkeer getapt als het niet anders kan, en wordt er nooit meer on derschept dan nodig is. Bovendien moet verantwoorde lijk minister Ronald Plasterk (Bin nenlandse Zaken, PvdA) in veel gevallen persoonlijk toestemming geven en zien de spionnen slechts een fractie van het geheel. Ook wordt het tappen begrensd Volgens regering wordt na invoering nieuwe wet alleen internetverkeer getapt als het niet anders kan in duur en kijkt de toezichthou der of het allemaal rechtmatig is. Kortom: de spionnen kunnen straks meer, maar er komen ook extra stokken achter de deur om de privacy te beschermen. De coalitiepartijen VVD en PvdA zijn in principe voor de moderni sering. In een reactie op Snowden stelt PvdA-Kamerlid Jeroen Recourt dat Plasterk heeft toegezegd dat de diensten het grote hoofdglasve zelnet niet zullen tappen. Oppositiepartijen zijn kritisch. De SP wil geen nieuwe regels zo lang onduidelijk is hoe er precies wordt samengewerkt met buiten landse diensten. D66 wil veel striktere voorwaarden waaraan de diensten moeten voldoen. Nauwelijks drie weken geleden troffen onderzoekers een zieke mantelmeeuw aan in het Duitse Greetsiel, vlakbij de grens, aan de overkant van de Eem bij Delfzijl. De vogel was besmet met het H5N8-virus. Afgelopen week werd in het oosten van Duitsland, in Anklam, nog een zieke kip aan getroffen in een dierenparkje. Eer der dit jaar heerste er al griep in een dierentuin in Rostock. De griep is nog altijd nabij. „Dat is de belangrijkste reden dat de ophokplicht op pluimveebedrij- ven in Nederland nog steeds van kracht is", zegt Ron Fouchier, hoogleraar virologie aan het Eras mus Medisch Centrum. „Pas als er geen geïnfecteerde vogels meer worden gevonden, kan de ophok plicht worden opgeheven." Nog steeds is het niet too procent zeker dat de vogelgriep bij pluim- veebedrijven is veroorzaakt door trekvogels. Na de uitbraken in He kendorp, Zoeterwoude, Ter Aar en Kamperveen zijn in Nederland 2800 monsters van trekvogels of hun poep genomen, vertelt Frouk- je Rienks van onderzoeksinsti tuut NIOO. Slechts bij twee smienten is het virus vastgesteld. Het virus dat men in die smien- tenpoep en op de boerderijen vond - H5N8 - is in 2010 al in Chi na geconstateerd. Het vermoeden is dat het daar is ontstaan bij tam me eenden, op een bedrijf waar de dieren vrije uitloop hadden. Daarna is dat griepvirus nog bij wilde vogels en op pluimveebe- drijven in Zuid-Korea en Japan vastgesteld. Hoewel alle aanwij zingen in de richting van de trek vogels gaan, hebben onderzoekers nog geen hard bewijs gevonden, zegt Rienks. „We hebben puzzel stukjes, maar de puzzel past nog niet in elkaar." Onduidelijk is bij voorbeeld hoe en waar de Europe se trekvogels het virus hebben op gelopen. Onderzoekers vermoe den dat het virus met een griepes- tafette naar Nederland is geko men: vogels die vanuit bijvoor beeld China naar Oost-Siberië trokken, zouden het griepvirus daar hebben kunnen overdragen aan de vogels die daar broedden en op hun beurt weer richting West-Europa zijn gevlogen om te overwinteren. Door het hele land zijn de afgelo pen maanden onderzoeken uitge- VOCELCRIEP voerd, bij een groot aantal soor ten vogels, zegt Rienks. „Knobbel zwanen zijn individueel onder zocht, door monsters te nemen uit de keel en de cloaca - zeg maar de achterkant. Van smien ten hebben we poep verzameld." „In Europa wordt nog steeds naar besmettingen gezocht", vertelt Fouchier. „We willen weten wel ke vogels het virus dragen en hoe vaak het voorkomt." Om uit te vinden hoe het virus in Europa is beland, zijn bloedmon sters nodig van levende vogels. „Daar moet je ze voor vangen", zegt Fouchier. „Dat is lastig. Aan bloed kun je zien of een vogel in het verleden is besmet." De grote vraag is nu of het virus overleeft in wilde vogels. Fouchier: „Het virus is ontstaan in pluimvee, op boerderijen. Als het virus zich kan voortplanten in wilde vogels gaan we het terug zien in bijvoorbeeld Rusland. En dan bestaat ook de kans dat het volgend jaar terugkomt naar Ne derland." hollandsnieuwe.nl/pzc nieuwe. De Samsung Galaxy S4 t.w.v. €399,- En iedere maand VRIJDAG 23 JANUARI 2015 Uniek aanbod je betaalt slechts €23,- per maand! Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers. Adriaan door Nadia Berkelder WACENINCEN - De meeste maatre gelen om de verspreiding van vo gelgriep op bedrijven te voorko men zijn in Nederland opgeheven. Maar de griep is allerminst verdwe nen uit Europa. De vogelgriep heeft volgens LEI, een onderzoeksinstituut in Wage- ningen, 32 tot 39 miljoen euro schade veroorzaakt in de pluim veesector. Vooral de ruimingen op bedrijven en het wegvallen van de export heeft de pluimveesector geld ge kost. Het bedrag is lager dan Gert-Jan Oplaat van de Nederlandse bond voor Pluimveehouders aanvanke lijk voorspelde: die vreesde voor 100 miljoen euro schade. Boeren kunnen in aanmerking ko men voor een schadevergoeding van de rijksoverheid. Er zijn minstens 304.000 kippen en eenden geruimd op bedrijven: omdat er vogelgriep heerste, of preventief om verdere versprei ding van het virus te voorkomen. Daar houden wij van! Bestel snel op: flCllandS 5 inch Full HD scherm Snelle processor 13MP camera 275 MB, belminuten of sms'jes 500 MB extra Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy S4 (t.w.v. €399,-) nu voor maar €23,- per maand! Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever nóg meer MB's erbij? Kies dan voor 1000 MB extra. Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9