Spion mag straks meer, 44 Als de mensen om me lachen omdat ik zielig ben, dan houd ik er direct mee op 8 BINNENLAND FILM Bassie (79) en Adriaan (72) zijn terug. In een film nemen ze afscheid en wijzen ze hun opvolgers aan. CruiseTravel WMm ALPHEN AAN DEN RIJN - De rode Honda Prelude met gele stippen trekt als vanouds de geelrode cara van. Het kan niet anders, daar ko men clown Bassie en acrobaat Adriaan aan - de beste vrienden, die je maar kunt vinden. Maar wie zit daar achter het stuur? Een frisse meid, met naast haar een jonge man. Het zijn Janouk Kel derman (23) en Job Bovelander (25), alias het nieuwe duo Keet! en Koen. De caravandeur klemt een beetje, maar dan komen ook de broers Bas (Bassie) en Aad (Adriaan) van Toor tevoorschijn. De media-aandacht is overweldi gend op deze donderdag in vogel park Avifauna in Alphen aan den Rijn bij de castpresentatie van Keet! en Koen en de speurtocht naar Bassie en Adriaan. In deze nog op te nemen bioscoopfilm nemen Bassie en Adriaan afscheid van hun publiek en dragen ze het stok je over aan Keet! en Koen. Symbo lisch overhandigen de oude rot ten voor de caravan hun trouwe metgezel Robin de robot aan hun jonge collega's. In 1994 stonden de broers voor het laatst voor de televisiecamera als Bassie en Adriaan - een paar reclamespotjes niet meegerekend. Populair zijn ze nog altijd. Ze ver kopen dvd's en hun Youllibe-ka- naal heeft jaarlijks miljoenen hits. „Ik krijg nog elke dag fanmail, echt waar", zegt Aad. Hij is blij dat hij nu op een leuke manier afscheid kan nemen van zijn rol als acrobaat. In 2003 wil den de twee net aan hun af- scheidstournee beginnen, toen bij hem kanker werd geconstateerd. „We hadden die grote hal naast De Kuip in Rotterdam al zes keer uitverkocht. Zes keer 2800 man. Alle kaartjes moesten we terugbe talen", vertelt Bas. „Maar het was natuurlijk het ergst voor Aad." Die moest een zware operatie on dergaan, waarbij zijn spraakver mogen werd aangetast. „Gelukkig gaat het nu weer een stuk beter", zegt Aad. Alleen het uitspreken van de '1' en de 'r' blijft wat lastig. „Maar we gaan er straks bij de op namen voor 100 procent tegen aan." Van de zeventig minuten die de film duurt, zullen ze tien minuten in beeld zijn. Aad wilde al op zijn 50e stoppen, omdat hij vond dat hij met zijn leeftijd niet meer overtuigend een acrobaat kon neerzetten. Het lijf was niet meer zo lening, de rimpels kwamen. Het liep anders. Bas wilde graag doorgaan en ze hadden veel suc ces. Nu trekt hij binnenkort voor de filmopnamen echt voor de laatste keer zijn blauwe blouse met ruches aan. Meer dan honderd liedjes en tientallen televisieafle veringen hebben ze gemaakt, maar nog nooit een 'echte' film. Dat het daar nu van komt, is me de te danken aan hun manager Sjef Scholte. „Er is behoefte aan nieuw talent, aan opvolgers. Die ruimte is er. Niet een clown en een acrobaat, maar eigentijdse ar tiesten", zegt hij. „Wij zijn een nieuw duo. Zulke iconen kun je niet kopiëren", vindt Bovelander. Zo helpen ze elkaar: de oude ster ren krijgen een mooi vaarwel en zij geven de jongeren een zetje; want de naam 'Bassie en Adriaan' op een affiche doet het nog steeds goed. Bij Bas, dit jaar wordt hij 80, zijn de jaren gaan tellen. „Ik heb twee metalen knieën en een stalen heup. Ik heb de gekste dingen ge daan, maar moet het nu rustiger aan doen." Optreden doet hij nog steeds. Het kleine werk, dat wel. Feestjes en partijen, een winkel openen. Waarom? „Omdat ik het leuk vind." Bassie zegt immers steeds, 'wat er ook gebeurt, altijd blijven lachen'. „Maar als de mensen om me lachen omdat ik zielig ben, dan houd ik er direct mee op." Straks dan het afscheid. „Ben ik eindelijk van hem af', grapt Bas, knikkend naar zijn broer. In september komt de film in de bioscoop. De broers zijn benieuwd hoe het dan verder gaat met Keet! en Koen. „Misschien worden ze be ter dan wij. Het is een frisse com binatie", merkt Bassie op. Aad, la chend: „Dat kun je van ons niet zeggen." (ff) Holland America Line Snowden waarschuwt voor de nieuwe mogelijkheden die de re gering aan de Nederlandse dien sten wil geven. „Het gevaar van de nieuwe bevoegdheden is dat ze ongelimiteerde toegang bie den tot glasvezelkabels. Het is een manier om toegang te krijgen tot alle communicatie: van smart- phonegebruik tot websitebezoe- ken op de pc, van telefoongesprek ken tot e-mails", zei hij gisteren in een interview met De Volks krant. Het kabinet presenteerde de nieu we bevoegdheden in november vorig jaar als noodzakelijke mo dernisering van de verouderde Wet op de inlichtingendiensten. Toen de huidige regels voor de spionnen van de AIVD en MIVD eind jaren '90 opgesteld werden, liep namelijk nog niet 90 procent van alle communicatie via inter- netkabels, zoals nu het geval is. Daarom moeten de bevoegdhe den uitgebreid worden, zodat be halve communicatie uit de ether (mobiele telefonie, satellietver keer), ook kabelgebonden commu nicatie (internetverkeer) onder- Nog één keertje Bassie en door Niek Opten Clown Bas van Toor I Bassie en Adriaan in 1990. foto Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid Aad (I) en Bas van Toor hebben robot Robin meegenomen naar Alphen. foto Joost Hoving/HH Cruisereizen van ANWB A Signature of Excellence Alesund Bergen Honningsvag (Noordkaap) Tromso Noorwegen Trondheim Geiranger Flam Stavanger (Rotterdam Gratis upgrade naar buitenhut 15 dagen Noorse Fjorden en Noordkaap Rotterdam 16 mei 2015 Binnenhut vanaf €1.599 Getoonde prijzen zijn per persoon en gebaseerd op 2-persoons bezetting van de hut. De prijzen zijn exclusief reservingskosten van 25,- en calamiteiten fonds van 2,50. De prijzen kunnen dagelijks variëren en zijn onder voorbehoud van beschikbaarheid en koerswijzigingen. m door Niels Klaassen DEN HAAG - NSA-klokkenluider Edward Snowden vreest dat de Ne derlandse geheime diensten 'ongeli miteerde toegang' krijgen tot com municatie van burgers. De Tweede Kamer is voor verruiming van de bevoegdheden van de AIVD en MIVD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8