Verzekeraars mijden chronisch zieke Samen slim besparen DELTA BINNENLAND 7 Psychische klacht vaker behandeld bij huisarts met DELTA Woningadvies Nieuw 'Nieuw bewijs na doodvonnis' De Nederlander Siegfried Mets, die in Indonesië ter dood is veroordeeld, vraagt in februari een herziening van zijn zaak aan. Er is nieuw bewijs dat niet eer der aan de rechter is voorge legd. Dit heeft zijn advocaat, Bart Stapert, gisteren gezegd tegen BNR. Hij ging niet in op de details van het bewijs. Diefstal van lading neemt flink af Het aantal ladingdiefstallen is vorig jaar met 23 procent gedaald in vergelijking met een jaar eerder. Vorig jaar waren het er 185. Het aantal pogingen bleef volgens de politie bijna gelijk: 181. Verla dersorganisatie EVO rea geert blij: „De gezamenlijke aanpak van bedrijven en de overheid helpt." Dat zegt Wynand van de Ven, hoogleraar zorgverzekeringen aan de Erasmus Universiteit: „De cam pagnes van zorgverzekeraars zijn zeker niet gericht op chronisch zieken. Ze adverteren niet met: 'Kom bij ons want wij hebben zo'n goede wijkverpleging'. Dat zou financiële zelfmoord zijn. Ze zijn de chronisch zieken finan cieel gezien liever kwijt dan rijk." Sinds 1 januari maakt wijkverple ging weer deel uit van het basis pakket van de zorgverzekering. De meer dan 300.000 patiënten met thuisverpleging leveren voor de zorgverzekeraar gemiddeld een verlies op van meer dan dui zend euro per jaar. Daardoor heb ben verzekeraars geen prikkel om in te spelen op de behoeften van deze mensen. „Als ik wijkverple ging nodig zou hebben, zou ik er niet gerust op zijn dat mijn verze keraar de beste zorg inkoopt. Daar moet immers geld op toegelegd worden", zegt Van de Ven Zorgverzekeraars krijgen de ver liespost nu nog grotendeels terug van het ministerie, maar aan die compensatie achteraf komt een eind. Al heeft minister Edith Schippers gezegd niet star vast te houden aan afspraken daarover. Dat is maar goed ook, zegt be stuursvoorzitter Norbert Hoogers van Achmea Zorg en Gezondheid. Hij wijst erop dat onvoldoende compensatie voor deze dure polis houders leidt tot scheve concur rentieverhoudingen tussen verze keraars, want een maatschappij met veel chronisch zieken loopt veel meer risico dan een verzeke raar met een kleine groep die lang durige zorg nodig heeft. De inzet van wijkverpleegkundi gen is speerpunt in het bezuini gingsbeleid van minister Edith Schippers (VVD), omdat het lan ger thuis laten blijven wonen van ouderen alleen mogelijk is met goede zorg aan huis. Daarom wor den nu ook extra wijkverpleeg kundigen opgeleid. Maar het pro bleem voor de verzekeraars is dat zij deze zorg moeten gaan vergoe den, terwijl de 'oude' zorg in ver- zorgings- en verpleeghuizen rechtstreeks door de overheid werd bekostigd. Herman Roosa (59) uit Baren- drecht is zo'n dure kostenpost. Hij is bedlegerig door een dwars laesie. Hij heeft pijn, kan nauwe lijks lopen en is naar eigen zeg gen depressief. Hij is geheel afhan kelijk van zorg: 3,5 uur huishoude lijke hulp per week en dagelijks bezoek van een verpleegkundige, die onder meer zijn katheter ver schoont. „Het is nu eigenlijk al te weinig. Minder hulp is geen op tie. Ik heb nauwelijks contact met mensen. En zelf hulp inkopen kan ik niet. Een aanvullende ver zekering krijg ik niet, ik vorm een te groot risico en de premie is on betaalbaar." Voor zijn aangepaste woning be taalt hij 700 euro huur, terwijl zijn maandinkomen duizend eu ro bedraagt. „Daar moet ik al alles van betalen. Er blijft niets over." Ook de premie voor zijn basisver zekering betaalt hij ervan. Voor behandeling van zijn depressie zou hij fors moeten bijbetalen, wat niet lukt. „Voor psychische zorg zal ik het moeten redden met hulp van mijn huisarts. Hij vindt niet dat ik depressief ben en ik krijg dus geen doorverwijzing voor gespecialiseerde ggz-hulp." UTRECHT - Patiënten met psychische problemen zoeken in toenemende mate hulp bij de huis arts. Dat blijkt uit een rapport van onderzoeks- instuut Nivel en uit pei lingen onder honderden huisartsen. Sinds januari vorig jaar valt behandeling van niet-complexe psychi sche problemen onder de huisartsenzorg. Het gaat bijvoorbeeld om stress of relatieproble men. Veel praktijken hebben daarom een prak tijkondersteuner met specifieke kennis van psychiatrie in huis ge haald. In de eerste helft van 2014 groeide het aantal gevallen van psychische of sociale aard bij huis artsen met vijftien pro cent ten opzichte van een jaar eerder. Huisart sen melden dat de psy chische klachten waar mee ze worden gecon fronteerd vaker van com plexere aard zijn. Maar volgens Geert-Jan van Loenen, bestuurder van de Landelijke Huis artsenvereniging, is dat niet erg, omdat de huis arts de vertrouwensarts en poortwachter is, ook voor geestelijke zorg. „Het inschatten van de aard en ernst van psychi sche klachten, behoort tot het vak van de huis arts en wordt niet beïn vloed door de zwaarte van de problemen. We gaan uit van wetenschap pelijk onderbouwde om schrijvingen, zoals die voor angst of depressie. Als patiënt ben je ook met psychische klachten in vertrouwde handen bij de huisarts. De huis arts behandelt zo moge lijk zelf met hulp van de praktijkondersteuner." bij DELTA Spouwmuurisolatie, een nieuwe cv-ketel of toch zonnepanelen? Bij het energiezuiniger maken van uw woning komt veel kijken. DELTA maakt het u makkelijk. Vanaf nu is er DELTA Woningadvies: Online snel en overzichtelijk uw eigen advies-op-maat De meest efficiënte energie-investeringen op een rij Inzicht in terugverdientijd én besparing Direct offertes aanvragen en orders plaatsen Start nu met uw advies op www.DELTA.nl/Woningadvies! VRIJDAG 23 JANUARI 2015 AMSTERDAM foto HH DRIEBERGEN door Paulus Smits ROTTERDAM - De wijkverpleging wordt onbetaalbaar. Zorgverzeke raars staan daarom niet te sprin gen om chronisch zieke patiënten te verzekeren. verbindt LONG VEHICLE DELTA Woningadvies Maak uw woning duurzamer en bespaar direct op uw energiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7