Kunst op canvas is nieuw product Scholiere neergestoken 'émi 6 BINNENLAND TOPPRESTATIES We moeten beter voor talenten zorgen, zegt een expert. 'De macht moet terug naar makers.' Protocollen, managers, regels en inhoudsloze vergaderingen maken talenten kapot Talent, je hebt het of je hebt het niet. Maar of het nu gaat om aan geboren aanleg op sportgebied, in de kunsten, bij het zakendoen of in de wetenschap: als je er niets mee doet, wordt het talent verkwanseld. Klinisch neuropsycholoog Erik Matser hield zich ermee bezig bij een topvoetbalclub als Chelsea, bij het Zwitsers ijshockeyteam en bij grote opleidingen voor mu sici. Matser: „Het is bekend dat door jarenlange, gerichte oefenin gen veranderingen optreden in het brein. Tien jaar lang oefenen veroorzaakt een aanmerkelijke verbetering in prestatie en veran deringen van het hersenweefsel. Maar als alle leden van een team evenveel trainingsuren maken, hetzelfde eetpatroon hebben en evenveel slaap, hoe is het dan mo gelijk dat de één beter presteert dan de ander?" Samen met een collega heeft Mat ser in een lijvig artikel in het vak blad Neuropraxis een lans gebro ken voor een andere houding te genover talenten, want te vaak merkt hij dat in Nederland talen ten uiteindelijk niet doorbreken. Matser: „We zijn goed in het zor gen voor de onderste laag in on ze samenleving. Maar we zorgen niet goed voor de écht getalent eerden. We vergeten blijkbaar dat er heel wat voor nodig is om de top te bereiken." „Eén op de duizend heeft een echt talent. Daar kun je wat mee, en als je dat doet, is aantoonbaar dat de hersenen meegroeien met de talentontwikkeling. Hersen scans van bij voorbeeld cellisten tonen dat aan. De hersendelen die de speelhanden aansturen, zijn beter ontwikkeld, het cello brein wordt zo verder ont plooid." „Talenten tonen ook specifieke karaktereigenschappen: een veer krachtige, sterke persoonlijkheid, die een zekere mate van domi nantie bezit en goed in staat is om zowel regels te kunnen vol gen maar ook 'out of the box' te kunnen denken. Zulke talenten moet je koesteren. Maar in Neder land wordt een hoogbegaafde stu dent die veel vragen stelt, als las tig beschouwd. Komt hij met een plan, dat creatiefis, dan roept dat al snel weerstand op. Maar wat wil je: vaak begrijpt niemand het. Het talent voelt zich dan be perkt in het uiten van zijn uitzon derlijke vaardigheden." Met hun artikel willen Matser en Smit in ons land een andere kijk op talent bewerkstelligen. „Proto collen, managers, administratie ve regels en inhoudsloze vergade ringen maken talenten kapot. Een docent die talent begeleidt, is niet de eigenaar van dat talent. Johan Cruijff werd groot onder Rinus Michels, die hem alle ruim te gaf. Michels had vijf geweldige voetballers die hij met zorg om ringde. En met andere spelers die de grote talenten in staat stelden uit te blinken. Want als talenten worden omringd door een goed team, kunnen ze écht excelle ren." Matser doet een oproep: „Laat goede dokters opereren, zet ze niet achter een computer om pro tocollaire zaken af te handelen. Laat musici het theater beheren. Geef echte makers de macht te rug, dat zou de opdracht voor de politiek moeten zijn." LUXEMBURG - Als kunstwerken van bijvoorbeeld Picasso, Matisse, Munch op canvasdoek worden na gemaakt, dan ontstaat een nieuw product. En dan moet er voor de ze vorm van reproductie opnieuw toestemming worden gevraagd of betaald zijn voor de rechten. Dat stelde het Europees Hof van Justi tie gisteren. De Nederlandse auteursrechtorga nisatie Pictoright spande de zaak aan tegen Allposters, dat de rech ten heeft om posters te maken van beroemde kunstwerken zoals De Schreeuw en Les Demoiselles d'Avignon. De organisatie die in Nederland de belangen behartigt van buitenlandse kunstenaars en hun erven, vond dat voor de can- vasreproductie eerst toestemming zou moeten worden gegeven. „Als je de rechten hebt voor repro ducties op posters, mag je die niet zomaar inzetten op canvas", zegt directeur Vincent van den Eijnde van Pictoright. „Dan ontstaat er een soort nepschilderij." De orga nisatie begon de zaak tegen All posters omdat dit 'een van de grootste partijen in de wereld is op dit gebied'. De zaak kwam voor de Hoge Raad, die het EU-hof om uitleg vroeg. Het hof stelt nu dat bij een reproductie op canvas er wel iets verandert en dat er dus opnieuw toestemming moet worden gegeven. Het gaat overigens alleen om werken van recente kunstenaars. Zeventig jaar na het overlijden van een kunste naar vervallen de auteursrechten. AMSTERDAM - In de buurt van een school in de Amsterdamse wijk Slotervaart is gistermiddag een scholiere (14) in haar rug gesto ken. Zij is gewond naar het zie kenhuis gebracht, meldde een woordvoerster van de politie. Ze was nog aanspreekbaar. Een 15-jarig meisje is aangehou den. De steekpartij vond plaats na een ruzie tussen de twee en ge beurde vlakbij SchoohCare, een middelbare onderwijsinstelling voor jongeren die veel spijbelen en extra begeleiding nodig heb ben. Volgens een woordvoerster zijn de twee meisjes leerlingen van de school. De steekpartij vond plaats na schooltijd, toen de meisjes op weg waren naar een tramhalte. Het gebeurde niet in het schoolge bouw of op het schoolterrein. Van daag zijn Slachtofferhulp en een interventieteam van Jeugdzorg aanwezig in het schoolgebouw om scholieren bij te staan. „De leerlingen zijn erg geschrokken." talent de ruimte Erik Matser, expert talentontwikkeling door Paulus Smits Of het nu om sport, muziek of zakendoen gaat, talent (zoals Epke Zonderland, foto) krijgt volgens neuropsycholoog Erik Matser te weinig de kans om zich te ontwikkelen, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6