Tractaatweg sluit aan op verkeerschaos The Young Ones spelen in het Concertgebouw Kabelbelasting Hulst ten koste van winst Delta r 1 Zeldenrustlaan in Terneuzen moet veiliger om ongelukken voor te zijn 28 ZEEUWS-VLAANDEREN KERN MET PIT Drie Zeeuws-Vlaamse initiatieven doen mee aan provinciale finale van leefbaarheidsproject Kern met Pit. Alle kerkramen bij elkaar De Vlaamse regering heeft opdracht gegeven op één van de twee levensgevaar lijke kruispunten op de R4 (Ken- nedylaan) bij Zelzate tijdelijk ver keerslichten te plaatsen. Dit ge beurt in afwachting van de volle dige reconstructie van de R4, die aansluit op de Tractaatweg tussen Terneuzen en Zelzate. Hoewel de Kanaalzonegemeenten Terneuzen, Zelzate en Gent al ja ren druk uitoefenen op de Vlaam se regering de twee kort bij elkaar liggende 'dodenkruispunten' ver sneld aan te pakken, gebeurt dat zeker niet vóór 2018, verzekert een woordvoerder van het Agent schap Wegen en Verkeer. Het betekent dat de Tractaatweg na de verdubbeling leidt naar een wegenstelsel waar één grote, ge vaarlijke verkeerschaos kan wor den verwacht. Immers, na de inge bruikname van de Sluiskiltunnel - mei van dit jaar - wordt reke ning gehouden met een flink groeiende verkeersstroom via de Tractaatweg van en naar België. De druk op de twee 'dodenkruis punten' bij Zelzate wordt daar- HULST - The Young Ones uit Hulst spelen tweede paasdag, 6 april, in de grote zaal van het Koninklijk Concertgebouw in Amsterdam. Het orkest is uitgenodigd voor het Netherlands Festival of Music, waarbij internationale orkesten en koren optreden. Voornamelijk Amerikaanse muzikanten zullen aanwezig zijn. Het orkest onder leiding van John Curfs vertegen Gedeputeerde Staten antwoorden dat op vragen van de CDA-Staten- fractie. Dit 'probleem' doet zich overigens met name in 2015 voor. Hulst besloot pas eind vorig jaar de kabelbelasting in te voeren. De extra kosten voor Delta Netwerk bedrijf, 530.000 euro per jaar, kon den niet meer in de stroomtarie- ven van 2015 worden verwerkt. In 2016 kan dat wel. GS hebben uitge rekend dat alle Zeeuwse aanslui tingen op jaarbasis een tariefsver hoging van 2,65 euro per adres kunnen verwachten. Ook waterleidingbedrijf Evides door alleen maar groter. Verkeers- schepen Martin Acke van Zelzate heeft daarover in het Kanaalzone- overleg zijn bezorgdheid al uitge sproken. Hij is overigens wel blij met de plaatsing van de verkeers lichten op de kruising Kennedy- laan-Rijkswachtlaan, de toegang tot een winkelgebied dat ook veel Zeeuws-Vlamingen trekt. Acke kreeg eerder van het Agentschap te horen dat de twee kruisingen uiterlijk in 2022 worden gerecon strueerd. Dat is volgens het be stuur van Zelzate, maar ook vol gens wethouder Frank van Hulle van Terneuzen veel te laat. 'Brus sel' belooft die reconstructie (een tunnel voor de grenskruising en de afslag Zelzate en een rotonde aan de Rijkswachtlaan) immers al jaren. Vraag is overigens of er een ver band bestaat tussen de uiterst tra ge aanpak van de reconstructie van de Zelzaatse kruisingen en de vertraging die is ontstaan bij de verdubbeling van de Tractaatweg. De provincie is gebaat bij meer tijd om de onderhandelingen over grondaankopen én met de be woners die in de weg zitten, tot een goed einde te brengen. 2018 lijkt vroeg genoeg. Dan sluit alles soepel op elkaar aan. woordigt Nederland. De muzikan ten zijn meer dan trots op de uit nodiging, want in het Concertge bouw spelen vinden ze een bij zondere ervaring. Het optreden vormt daarnaast het sluitstuk van het 25-jarig jubileum van het or kest. Op dezelfde dag spelen The Young Ones ook nog op de Dam. Op 11 april vindt het jaarlijkse con cert in Den Dullaert plaats. zal door Hulst worden aangesla gen en wel voor 230.000 euro. Evi des zal de belasting niet spreiden over alle Zeeuwse klanten, maar alleen doorrekenen in Hulst. Per wateraansluiting betekent dit een tariefsverhoging met 17,51 euro per jaar, aldus het dagelijks pro vinciebestuur. GS vellen geen oordeel over de in voering van kabelbelasting door Hulst. Wel wordt aangegeven 'dat de kosten om de lastenverzwa ring op de factuur te zetten aan zienlijk zijn'. Hulst is de eerste ge meente in Zeeland die kabelbelas ting echt gaat heffen; landelijk ge beurt dat al door zo'n zeventig ge meenten. Delta Netwerkbedrijf heeft nog geen rekening van Hulst ontvan gen. Of het bedrijf bezwaar maakt, is nog niet bekend. De vraag is of een zaak juridisch veel kans maakt. Waterschap Schelde- stromen int al kabelbelasting, na dat hiertegen tevergeefs beroep was aangetekend. TERNEUZEN - De plannen lopen uiteen: van een fitnessplein tot een praathuisje, van de restaura tie van een smederij tot een ont- dekpad door het riet. Maar de ini tiatieven hebben één ding ge meen: ze zijn goed voor de leef baarheid. Negen ideeën strijden zaterdag om de provinciale titel 'Kern met Pit'. Drie ervan zijn Zeeuws-Vlaams. 'Kern met Pit' is een initiatief van Zeker aan het begin en het einde van de schooldag is het een druk te van belang aan de Zeldenrust laan, met vrachtwagens, personen auto's, bussen en fietsende leerlin gen. Volgens woordvoerder Ste de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij. Die onder steunt in het hele land burgerini tiatieven: met duizend euro en met tips. De beste ideeën ontvan gen het predikaat 'Kern met pit'. Zaterdag presenteren alle initia tiefnemers zich tijdens de Zeeuw se finale in Kamperland. De win naar gaat naar de landelijke finale. De jury kijkt niet alleen naar het project zelf, maar vooral ook hoe daarmee de leefbaarheid in de om geving wordt vergroot. Bij de reali- ven van Nispen van het ZSC pro beert de school al jaren hierover in gesprek te komen met de ge meente. „Tot een halfjaar geleden hadden we daar weinig succes mee. Maar inmiddels zijn we se rieus met elkaar in gesprek." De school heeft de gemeente een verlanglijstje gepresenteerd. „Het liefst zouden we zien dat de Zel denrustlaan een dertigkilometer- zone wordt," zegt Van Nispen. „Maar het is de vraag of dat kan, omdat het een ontsluitingsweg is. We hebben het ook gehad over verkeersremmende maatregelen en signaleringsborden, zodat auto mobilisten weten dat ze in de satie van een speeltuin, zoals in Waterlandkerkje, ligt dat voor de hand. „Het moet een ontmoe tingsplaats worden voor alle dorpsbewoners", vertelt initiatief neemster Petra van de Wijnckel. Ook het praat- en kijkhuisje bij Hoofdplaat heeft een maatschap pelijke functie. „Inwoners en be zoekers kunnen er elkaar ontmoe ten", legt dorpsraadvoorzitter Vi vian de Koster uit. „Het huisje staat op de route van een dorps ommetje dat we een aantal jaar ge leden hebben gerealiseerd. Boven dien staan er informatiepanelen bij over de Westerschelde." Ook de realisatie van 'kerkraampa nelen' in Biervliet is goed voor het dorp, verklaart bedenker Ri- nus Willemsen. „Alleen al het feit dat het mensen hierheen trekt, maakt het dorp levendiger." In zeker vijftien Zeeuwse ker ken hingen ooit glas-in-lood- ramen van de i7e-eeuwse Mid delburgse glazenier Cornelis van Barlaer. Er zijn nog maar zes goe de exemplaren over. Drie ervan hangen in de PKN-kerk in Bier vliet. De Stichting Behoud Monu menten Biervliet grijpt met het project 'Kijk, Biervlietse glazen' dat gegeven aan om de ontwer pen van Van Barlaer bij elkaar te brengen. Niet alleen de zes gave exemplaren - er hangen er ook nog twee in de Koorkerk in Mid delburg en één in de kerk in Burgh - maar ook kapotte exem plaren uit IJzendijke en Schoondij- ke. De worden met behulp van de computer weer compleet ge maakt. Foto's van de ramen zijn geplaatst op lichtbakken. Met led verlichting krijgen ze hun ver trouwde, wat mysterieuze sfeer. buurt van een school rijden. Bij basisscholen zie je dat veel, maar bij ons niet." Verder heeft de school met de gemeente gespro ken over een zogenoemde 'kiss and ride'-strook: een zone naast de weg waar ouders hun kinde ren kunnen afzetten of ophalen, zonder dat ze de doorstroming van het verkeer belemmeren. De ouderraad van de school is de ze week begonnen met een enquê te. Ouders wordt gevraagd wat ze van de verkeerssituatie vinden en of ze vinden dat er maatregelen genomen moeten worden. De eer ste dag had al een kwart van de ouders de lijst online ingevuld. - Burgers werken aan fijner dorp BESCHOUWING door Wout Bareman door Harmen van der Werf HULST - De gemeente Hulst snijdt zichzelf en andere aandeelhouders van nutsbedrijf Delta in de vingers door belasting te heffen op kabels, leidingen en buizen in gemeente grond. De belasting die Delta Net werkbedrijf in 2015 moet betalen, gaat namelijk direct ten koste van de winst van Delta. door Martijn de Koning door Peter van den Assem TERNEUZEN - Het Zeldenrust Steelantcollege (ZSC) is met de ge meente Terneuzen in gesprek over de 'onveilige verkeerssituatie' rond de school. Ernstige ongelukken heb ben zich op het schoolterrein aan de Zeldenrustlaan nog niet voorge daan, maar het schoolbestuur wil voorkomen dat het zo ver komt. VI plpWfW^fr 1 pV „Wie alle ramen van Van Barlaer wil zien, hoeft niet heel de provincie door te reizen", concludeert initiatiefnemer Rinus Willemsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66