Polman: Niet blind zijn voor knelpunten OV Vraagtekens Statenfractie PvdA Leerlingen school de bij "teloorgang' van broedgebied Reiger leren Chinees 66 Connexxion mag meer voor onze vrijwilligers doen. Alleen materiaal is onvoldoende Gewoon te gek 28 BEVELANDEN en THOLEN BUURTBUS Buurtbusvereniging de Bevelanden vierde gisteren een mijlpaal met de tienduizendste passagier. Als het gaat om de decentralisa ties bijvoorbeeld, of het openbaar vervoer in Zeeland dat per 1 maart wordt gewijzigd. Het werk-/kennismakingsbezoek van Polman was het eerste in een reeks van dertien aan alle Zeeuw se gemeenten, waarin hij zich laat informeren over het reilen en zei len binnen de betreffende ge meente. Daarnaast kunnen colle ge en raad ook zelf onderwerpen aandragen. Op de Goese agenda prijkten on der meer bestuurlijke samenwer king, ruimte en economie, de toe komstvisie Zeeland 2040 en het nieuwe openbaar-vervoernet werk. Omdat slechts anderhalf uur was ingeruimd voor alle pun ten, bleef het omwille van de tijd allemaal wat oppervlakkig. Over de meeste onderwerpen kon Pol man simpelweg ook geen concre te uitspraken doen, omdat nog moet blijken hoe ze zullen uitpak ken. Kritiek was er vanuit meerdere raadsfracties - opnieuw - op de Ta fel van 25, waarin de Zeeuwse overheden samenwerken. Dat 'praatgroepje', zoals CDA'er Pa trick Simpelaar het noemde, is vol gens Polman juist bedoeld om re gie te houden over het vormge ven van de toekomst van Zeeland. In het verlengde daarvan moet Zeeland wat hem betreft eerst dui delijk hebben wat de Zeeuwse krachten zijn, bijvoorbeeld om kansen om aan te sluiten bij een grotere stedelijke agenda te kun nen benutten. Over de ov-problematiek zei Pol man dat de provincie niet blind zal zijn voor knelpunten, maar dat bezuinigingen onontkoom baar zijn. Wel vindt hij dat bij de landelijke verdeling van ov-gel- den in het geval van Zeeland niet moet worden uitgegaan van aan tal inwoners, maar van de afstan den. Polman kreeg na afloop uit handen van burgemeester René Verhulst het boek De Leeuw van Goes, van wijlen oud-wethouder Lieven de Leeuw, als knipoog naar de commotie over het provin cie-logo. Hij vatte dat sportief op. WILHELMINADORP - Diana Francke uit Wolphaartsdijk rijdt regelma tig met buurtbus 182' naar het station in Goes. Daar pakt ze de trein naar Breda waar ze studeert. Zonder buurtbus zou ze moeten fietsen naar het station. „En dat is best lastig met een volle koffer." Diana kreeg gisteren in Wilhelmi- nadorp bloemen en een oorkonde omdat ze de tienduizendste passa gier was van de vijf buurtbuslij- nen op de Bevelanden. Deze mijl paal werd gisteren gevierd in het dorpshuis met onder andere le den van de buurtbusvereniging Bevelanden en vrijwillige chauf feurs. De buurtbussen op drie lijnen in de Zak van Zuid-Beveland vervin gen een jaar geleden de lijnbus sen van streekvervoerder Con- nexxion. Die waren onrendabel. Een maand later kwam daar Oud-Sabbinge-Goes bij en weer een maand later Wemeldin- ge-Kruiningen. Door de nieuwe dienstregeling per r maart komen er twee buurtbuslijnen bij. Daar zijn twintig nieuwe vrijwilligers voor nodig. Buurtbusvereniging de Bevelan den telt nu zo'n tachtig vrijwilli gers. Een van hen is Kees van der Pol. „Vroeger speelde ik als kind busje, samen met mijn zus en broer. Het is altijd een wens ge weest ooit nog eens met een ech te bus te rijden. Dat is sinds mijn pensionering de buurtbus gewor den. Heerlijk werk om te doen. Vooral het contact met de men sen doet mij als oud-leraar deugd." Zijn collega-chauffeur Frits van de Velde is een van de vaste chauf feurs op lijn 182. Het was voor hem gisteren een goede dag. „Ik heb deze dag al 42 passagiers ge had." Voorzitter Paul Mulder van buurtbusvereniging de Bevelan den is tevreden over het tot nu be haalde resultaat. Hij rijdt zelf'op Wemeldinge'. Per dagdeel hebben we zo'n tien tot vijftien passa giers in de bus. Niet genoeg voor de grote lijnbussen van Con nexxion. Het is daarom verstan dig geweest de reguliere bussen te vervangen door buurtbussen. Anders zouden veel dorpen hele maal geen bus meer hebben." Hij ziet echter problemen met de nieuwe dienstregeling. „Er komt straks geen bus meer in Wolp haartsdijk voor 08.30 uur. Wij be ginnen immers pas om half ne gen 's morgens te rijden. De men sen zijn genoodzaakt de haltetaxi te nemen. Ik weet niet of dat goed uit pakt." Ook Goes krijgt een pro bleem. De stadsbus verdwijnt. Wethouder Loes Meeuwise praat binnenkort met de provincie over een oplossing. „Een buurtbus voor Goes-Oost kan een oplos sing zijn." TIEN BUURTBUSVERENIGINGEN IN ZEELAND Dat stelt de Pvda-fractie in Provin ciale Staten. De partij wil dan ook van het dagelijks provinciebe stuur weten hoe dat kan. Volgens de PvdA is het broedgebied, een laaggelegen perceel van drie hecta re langs een kreekrestant dat al sinds 2005 door vrijwilligers op broedvogels wordt geïnventari seerd, afgelopen jaar op verzoek van de Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder (KMWP) opge hoogd met overtollige grond door het Projectbureau Zeeweringen. Uit de inventarisaties is gebleken dat in het gebied de afgelopen ja ren onder meer kluten, bontbek- plevieren en strandplevier heb ben gebroed. De PvdA memoreert dat diverse initiatieven zijn onder nomen om het behoud van dit ge bied voor kustbroedvogels veilig te stellen. Onderdeel daarvan wa ren een tijdelijke overeenkomst tussen de KMWP en Projectbu reau Zeeweringen (2012) en een definitieve overeenkomst tussen de KMWP en de provincie (2013). Ook de Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft een forse finan ciële bijdrage geleverd. Naar ver luidt is de overeenkomst met de provincie vorig jaar door de KM WP opgezegd, waarna de op hoging (en daarmee volgens de PvdA de teloorgang) van dit broedgebied een feit kon worden, aldus de sociaal-democraten. De statenfractie wil weten welke af wegingen er zijn gemaakt en daar naast dat Gedeputeerde Staten maatregelen nemen om herhaling te voorkomen. Deze lessen worden na schooltijd aangeboden. Kinderen leren niet alleen de be ginselen van de taal, zoals groeten en danken, maar maken ook ken nis met de cultuur. Op ontdekkingsreis door China le ren de kinderen met stokjes eten en tellen. De eerste les start op maandag 2 februari. Er zijn twaalf lessen. De lessen Chinees zijn onderdeel van het pakket Talent voor de Toe komst. Scholenorganisatie Omnis biedt bij de Omnis Kindcentra op drie middagen, van 14.00 uur tot 15.15 uur, workshops aan van Ta lent voor de Toekomst. In de workshops is aandacht voor vaardigheden die kinderen in de ze tijd nodig hebben. En die ook op school, straks in het voortge zet onderwijs en in de kennis maatschappij van pas komen. Hierbij worden op een leuke ma nier vaardigheden als samenwer ken, creativiteit en zelfstandig heid ontwikkeld. Deelname aan een workshop kost 2,50 euro. 'De buurtbus is voor mij ideaal vervoer' door Luc Oggel GOES - Goed de vinger aan de pols houden. Commissaris van de ko ning Han Polman zei het gister avond tijdens zijn bezoek aan de Goese gemeenteraad meerdere ke ren. door Frank van Cooten Paul Mulder RILLAND - Vier ex-psychiatrische patiënten die, met behulp van hun sociothe- rapeute, hun plekje in de maatschappij willen heroveren vormen het onder werp van het blijspel Gewoon te gek van toneelgezelschap De Reilanders, dat vrijdag 30 en zaterdag 31 januari wordt opgevoerd in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Kaarten kosten vijf euro. foto Johan van der Heijden De buurtbussen zijn een jaar gele den in het leven geroepen om on rendabele lijnen van Connexxion te vervangen. De buurtbussen worden bestuurd door vrijwillige chauffeurs die vere nigd zijn in buurtbusverenigingen. Zeeland telt momenteel zo'n 250 buurtbusvrijwilligers en een kleine tien buurtbusverenigingen. Door de nieuwe dienstregeling gaan er meer buurtbussen rijden. Op de Bevelanden gaat het om de lijn Goes-Zuid via 's-Gravenpolder naar Hoedekenskerke en de lijn Wemeldinge via Kapelle en Hans- weert naar Kruiningen. Connexxion zoekt nieuwe vrijwilli gers voor deze lijnen en voor Zeeuws-Vlaanderen. door Luc Oggel WILHELMINADORP - Een broedge bied voor kustvogels in de Oost-Be- velandpolder bij Wilhelminadorp is met overheidsgeld als zodanig on geschikt gemaakt, terwijl eerder juist alle inspanning was gericht op instandhouding en bescherming van dat gebied. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Leerlingen van ba sisschool de Reiger in Heinkens- zand gaan Chinees leren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62