Op weg naar bloemenvazen in het binnen- en buitenland Pop-up-redactie draait op volle toeren in Mol 9 v. 30 SCHOUWEN-DUIVELAND De PZC bivakkeert tijdelijk in Mol 9 in Zierikzee en beschouwt verschillende aspecten van het centrum van de stad. Vandaag: het belang van de supermarkt. ZIERIKZEE - „De supermarkt in de binnenstad? Natuurlijk moet die blijven. Het is te gek voor woor den als je hier in het centrum geen pak melk meer kan kopen." De Zierikzeeënaren zijn helder. De supermarkt mag niet weg uit de binnenstad van Zierikzee. Toch bestaat de kans dat dit uit eindelijk gaat gebeuren en dat de huidige supermarkt uiteindelijk gaat verhuizen naar de rand van het centrum, zoals het Haring- vlietplein of de nieuwe stadsen- tree bij het Groene Weegje. Dat is in elk geval wat de gemeente heeft opgeschreven als mogelijk heid in een nota over het winkel bestand op Schouwen-Duiveland. Na de sluiting van de Spar aan het Havenplein is er nog één su permarkt in het stadshart over: Al- bert Heijn aan de Lange Nobel- straat. Al geruime tijd zoemen er geruchten door de stad dat het be drijf wil verhuizen naar de rand. Ook de politici speculeren met enige regelmaat informeel over een mogelijke verhuizing. Dat zou een oplossing kunnen zijn voor het ruimtegebrek van de winkel en gelijktijdig een unie ke kans zijn voor de Action, die nu in de voormalige bibliotheek zit. Een woordvoerder van het hoofd kantoor van Albert Heijn laat we ten dat dit allemaal nog veel te voorbarig is. Er wordt wel nage dacht over de vestiging, maar er is niets besloten. Niet over een ver huizing, niet over uitbreiding en ook niet of het bedrijf wel weg wil uit het centrum. Dat laatste zou volgens Gert jan Slob van onderzoeksbureau Loca- tus (gespecialiseerd in onderzoek naar winkelgebieden) een hele goede zaak zijn. „Een supermarkt in een centrum van een stad als Zierikzee is een van de belangrijk ste trekkers, naast de Hema." Een supermarkt zorgt vaak voor een combinatiebezoek. Aan de ene kant even winkelen en dan de dagelijkse boodschappen ha len. „En zet je de supermarkt bui ten het centrum, dan zal je snel ler een uittocht krijgen naar ande re plaatsen." Slob denkt dat ver plaatsen geen goede keuze is. Dat sluit ook aan bij de mening van de ondernemersclub OVO. Zij pleiten ook voor behoud van de supermarkt in het stadshart. En de mening van de inwoners is behoorlijk eenduidig: De super markt moet blijven. ZIERIKZEE - De PZC zit met foto graaf Dirk-Jan Gjeltema en wisse lende verslaggevers tien dagen lang in het pand Mol 9 in Zierik zee. Onder het motto Hart voor de Stad fotograferen ze in en schrijven ze over onderwerpen die het centrum van Zierikzee ra ken. Iedereen is welkom om langs te komen bij de redactie voor een kop koffie, een praatje of het ge ven van een tip. De Zierikzeeënaren zijn begaan met hun binnenstad, mensen ko men binnen met verhalen, tips of concrete ideeën voor projecten. En er zijn altijd weer de kleine en grote ergenissen. „Met een rolla- tor over die kinderkopjes, het is niet te doen", verzuchtte een be zoeker. „Kan daar nu niets aan ge daan worden? Daar moet je over schrijven." NOORDGOUWE - Een zee van gele tulpen, dat is het eerste wat op valt bij binnenkomst van het be drijf van Tannie, Hans en Her man van der Wekken in Noord- gouwe. De tulpenkwekerij is nu in vol bedrijf. Van januari tot half april gaan hier dagelijks heel wat tulpen de deur uit op weg naar de hande laar. De meeste bloemen komen terecht bij de Lidl en de Aldi in Nederland en het buitenland. Een klein deel wordt geveild. De tulpenkwekerij is een hyper modern bedrijf. In januari is de nieuwe kas in gebruik genomen en daarmee zijn veel handelingen en processen geautomatiseerd. De kas staat in open verbinding met de schuur waar de machines staan en de bloemen worden ge sneden, gesorteerd en verpakt. Momenteel worden roze en gele tulpen geoogst. Op de akker Maar het begint allemaal met puur handwerk. Een paar vrou wen stoppen bloembollen in rij tjes van tien in speciale bakken. Welke kleur deze bloemen krij gen, is dan nog niet te zien. „De bollen worden opgezet in bakken met pennetjes", legt Tannie van der Wekken uit. De bollen wor den dus niet gepoot in grond, maar staan met de wortels in een laagje water met kunstmest. De eerste drie weken staan de bak ken met bollen in een koelcel, dat is het stadium waarin de wortels groeien. Daarna komen de kweek- bakken op brede tafels in de kas. Daarin wordt het klimaat met de computer op peil gehouden en groeien de bollen uit tot een tulp. Dit duurt ook ongeveer drie we ken. Dan hebben de bloemen de juiste lengte en is de knop groot genoeg. Op de scheiding tussen kas en schuur staat een lopende band. Automatisch komt een bre de tafel met tulpen bij medewer kers aan de band en zij halen tul pen van de juiste lengte met bol en al uit de kweekbak en leggen de bloem op een lopende band. „De tulpen moeten een bepaalde lengte hebben. Niet alle tulpen zijn gelijk klaar, dus een deel blijft staan en kan nog even door groeien." Eenmaal op de lopende band worden de bollen er automa tisch afgesneden en worden de bloemen op lengte gesorteerd en gebundeld in bosjes van tien. En dan volgt de laatste handeling weer met de hand: per vijf bosjes verpakken in papier en klaarzet ten voor transport. ft Supermarkt hoort in stadshart door Melita Lanting Ook vandaag is de PZC weer in Mol 9 in Zierikzee. Om 9.30 uur doet Dirk-Jan Gjeltema de deur open en vanaf 14.00 uur schuift verslaggever Ton van der Nou- weland aan. U bent de hele dag welkom. Albert Heijn is volgens inwoners onmisbaar in het stadshart, foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? Herman, Tannie en Hans van der Wekken bij hun tulpen, foto Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55