Buitenruimte Campus Cultura in onderzoek 1 Lucht geklaard na gesprek over Nieuw bestuur voor toekomstig beheer dorpshuizen ondernemersvereniging jL-Lgl 'Alles tussen haan en straat' 28 SCHOUWEN-DUIVELAND BUURTBUS - LjuXnz Buurtbus is prima alternatief voor bewoners van Schouwen-Duiveland, dankzij de twintig vrijwilligers. Leerlingen van Pontes Pieter Zee man gaan vanaf maandag via het Technasiumvak Onderzoeken en Ontwerpen met de herinrichting van dit gebied aan de slag. Dat doen ze in opdracht van de ge meente Schouwen-Duiveland. Dat betekent niet dat op korte ter mijn de schop de grond in gaat, verduidelijkt projectleider civiel Marnix de Jonge van de gemeen te. „Maar het zou mooi zijn als er ideeën uit voortkomen die we kunnen gebruiken." De buitenruimte van Campus Cultura, wat gemeentelijke grond is, staat in schril contrast met de moderne gebouwen erachter - waarin Pontes Pieter Zeeman, bi bliotheek, muziekschool en Jeugd- theaterschool gevestigd zijn. Die buitenruimte moet, net als de bin nenruimte, multifunctioneel en aantrekkelijk worden. Dat houdt onder meer in: veel groen en een speelse inrichting met straatmeu- bilair zoals bankjes, afValbakken en speeltoestellen. De leerlingen krijgen een aantal voorwaarden mee waaraan hun ontwerpen moeten voldoen. Gedacht wordt nu aan twee parkeerplaatsen waar van één bij de ingang (elf plaat sen) en ééntje bij één van de en trees van de buitenruimte (26 plaatsen en 4 voor minder-vali- den). Er moeten goede toegangen worden gecreëerd vanaf de Ha- ringvlietstraat voor zowel fietsers en voetgangers als automobilis ten. Daarnaast is vanuit de wijk Poort Ambacht de wens geuit om een rechtstreekse toegang te reali seren via een fiets-voetgangers- brug over het water. Maandagmid dag wordt het project officieel geo pend in de Burgerzaal van het ge meentehuis. Negentig brugklas sers buigen zich vervolgens - on der begeleiding van school en op drachtgever - twee maanden lang over het ontwerp. TOREN IN DE STEIGERS DREISCHOR - De lijnbussen van Connexxion doen steeds minder haltes aan op Schouwen-Duive land. Om ervoor te zorgen dat be woners uit dorpen als Dreischor, Ouwerkerk en Sirjansland met de bus kunnen blijven reizen, is er de Buurtbusvereniging Schou wen-Duiveland. Dankzij twintig vrijwilligers rijdt de buurtbus doordeweeks vanaf zes uur 's ochtends over het ei land. „Het belangrijkste is dat de chauffeurs het rijden op de buurt bus niet als werk zien. Het moet leuk blijven", vindt voorzitter Jo hn Verhagen uit Dreischor. Zelf rijdt hij ook regelmatig een dienst. Hij loopt de lijst met na men door en glimlacht tevreden. „Veel van hen doen al jaren mee. Er is zelfs een mevrouw, Trudie Dorst, die al sinds 2987 achter het stuur zit." Verhagen maakt wekelijks een planning voor zichzelf en de ande ren. De Buurtbus kent twee lij nen - de 190 en de 191 - die zowel in de ochtend als in de middag rij den. Per dag zijn dus meerdere vrijwilligers nodig. „Ik probeer er voor te zorgen dat iedereen tevre den is. De een wil alleen op de maandag werken, de ander een paar dagen per week. Soms is het best lastig om het rooster in el kaar te zetten. Maar met twintig man sterk lukt het eigenlijk al tijd." Toch zullen er in de toekomst meer vrijwilligers nodig zijn. De Buurtbus breidt namelijk haar route uit in Zierikzee en in Dreischor vervalt hoogstwaar schijnlijk de halte van de gewone Als je dit wilt doen, moetje sociaal zijn. Bereid zijn af en toe een blokje om te rijden lijnbus. „En dat zal niet de laatste zijn", vermoedt Verhagen. De meeste chauffeurs zijn met pensioen, maar willen nog niet stilzitten. Of ze zijn gedwongen ontslagen en komen lastig aan an der werk. Verhagen, die de vrijwil ligers werft, is selectief. „Als je dit wilt doen, moet je sociaal zijn. Be reid zijn om af en toe een blokje om te rijden voor iemand die slecht ter been is." Hij wil het de chauffeurs die 'in dienst' zijn, zo makkelijk mogelijk maken. Zo du ren de diensten over het alge meen niet langer dan vier uur. Daarnaast krijgt iedereen een kilo metervergoeding. „We zijn nu be zig met het organiseren van een uitje. Dat doen we elk jaar, met al le vrijwilligers. Als blijk van waar dering." Binnenkort krijgt de vereniging twee nieuwe bussen van Con nexxion. Daar kijkt Verhagen naar uit. „De busjes die we nu hebben, zijn te hoog voor een rol stoel of kinderwagen. De nieuwe zijn lager. En er zit een apparaat in voor de OV-chipkaart. Rijden wordt zo veel fijner, zowel voor ons als voor de passagiers." TIEN BUURTBUSVERENIGINGEN IN ZEELAND In november gaf de stichting in een brief aan dat zij zich gepas seerd voelde door Zeeuwland en de gemeente. De stichting doelde in de brief op de prestatieafspra ken tussen Zeeuwland en de ge meente. Een van die afspraken is dat de twee partijen samen gaan probe ren om het eigendom en beheer van de dorpshuizen onder te brengen bij inwoners. De Stich ting Dorps- en Gemeenschaphui zen zei daar echter niets van te weten en vond dat zij inspraak verdiende. Kooman: „We hebben nu goede afspraken gemaakt om dit soort misverstanden in het vervolg te voorkomen. We realiseren ons al le drie dat we moeten samenwer ken, ondanks dat we verschillen de uitgangspunten hebben. Dat moeten we accepteren. Het be langrijkste is dat we elkaar vanaf nu altijd betrekken bij nieuwe ini tiatieven." In het overleg spraken de partijen met elkaar af om twee keer per jaar een bestuurlijk overleg over de dorpshuizen te houden. Ook plannen ze binnenkort een af spraak om een intentieverklaring voor Duurzaam Dorpshuis Noord- welle te bespreken. Stichting Dorps- en Ge meenschapshuizen gaat op goede voet verder met Zeeuwland en gemeente. De nieuwe voorzitter is Tom van Rees, van BHVK Leisure. Verder zitten Mariska den Hartog (pen ningmeester), Debby van Dijk, El be Provoost en Jaap Landegent in het bestuur. Wie de nieuwe secre taris wordt, moeten de bestuursle den onderling nog uitmaken. Half december stapte vrijwel het gehele oude bestuur op. Een deel van de leden had moeite met de koers van het oude bestuur. Een gebrek aan inzicht in uitgaven van de organisatie van de wieler ronde dreef de zaak uiteindelijk op de spits. De uitgaven van twee maal 600 euro konden niet wor den verantwoord, maar volgens Mariska den Hartog is er geen sprake van dat iemand er met de kas vandoor is gegaan. Uiteindelijk stapten tijdens een turbulent verlopen ledenvergade ring bijna alle bestuursleden op, alleen penningmeester Mariska den Hartog bleef zitten en ging op zoek naar nieuwe bestuursle den. Op 24 februari is de volgende alge mene ledenvergadering. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Twee parkeerterreinen, een fietsenstalling en een directe toegang vanuit de wijk Poortam bacht via een fiets-voetgangers- brug tot het terrein. Het zijn enke le wensen die de gemeente Schou- wen-Duiveland heeft voor de bui tenruimte van Campus Cultura in Zierikzee. ZONNEMAIRE - Tot pak 'm beet medio maart staat de kerktoren van Zonne- maire in de steigers. Bouwbedrijf Boogert (met hier Wilco Bal op de foto) neemt metselwerk, voegwerk en dakbedekking onder handen. „Alles wat man keert vanaf de haan tot aan de straat, wordt aangepakt", vat projectleider bouwkunde Jan Quist van de gemeente samen, foto Marieke Mandemaker Chauffeurs zien buurtbus niet als werk door Sharon van Oost John Verhagen De buurtbussen zijn een jaar gele den in het leven geroepen om on rendabele lijnen van Connexxion te vervangen. De buurtbussen worden bestuurd door vrijwillige chauffeurs die vere nigd zijn in buurtbusverenigingen. Zeeland telt momenteel zo'n 250 buurtbusvrijwilligers en een kleine tien buurtbusverenigingen. Door de nieuwe dienstregeling gaan er meer buurtbussen rijden. Op de Bevelanden gaat het om de lijn Goes-Zuid via 's-Gravenpolder naar Hoedekenskerke en de lijn Wemeldinge via Kapelle en Hans- weert naar Kruiningen. Connexxion zoekt nieuwe vrijwilli gers voor deze lijnen en voor Zeeuws-Vlaanderen. door Sharon van Oost RENESSE - De Stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen gaat op goe de voet verder met woningbouw vereniging Zeeuwland en de ge meente. Dat concludeert voorzitter Dick Kooman na een overleg waar bij alle drie de partijen aanwezig waren. door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - De onderne mersvereniging van Burgh-Haam- stede heeft een nieuw bestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53