9 9 WONEN 7 Een lamp zo groot als een vuurtoren Een stoffer en blik kan ook mooi zijn Robotisering In het geval van Sissinghurst, dat al een kasteeltuin is, is het de po ging te suggereren dat die kasteel tuin op antieke fundamenten staat en dus een belangrijke histo rie bezit: ik hoef hier maar een schop in de grond te steken en ik stuit op Romeinse resten. Het toppunt van valse pretenties zijn leeuwen bij een hek of een voordeur. Wie twee leeuwen bij het toegangshek van zijn tuin of naast zijn voordeur plaatst, sugge reert dat we ons bevinden bij de ophaalbrug of de poort van een voorouderlijk slot. Als dan blijkt dat we bij de entree van een gewoon rijtjeshuis staan, dan werken die leeuwen alleen maar op de lachspieren. Tenzij er in het pand een afhaalchinees ge vestigd is. Dan zijn die leeuwen functioneel. HEBBEN ren omdat ze in de stad willen wonen en de huur of hypotheek in hun eentje niet kunnen opbrengen. We kunnen bovendien met steeds minder ruimte toe. Gezinnen nemen ook genoegen met een kleiner huis om toch in het centrum te kunnen blijven. Wonen zoals je wilt, kan ook door zelf een huis te bouwen dat helemaal naar de zin is. Dat wordt steeds makkelijker, doordat de regelgeving rond nieuwbouw versoepeld is. Ook duurzaamheid en het milieu blij ven een belangrijk item. Er is bijvoorbeeld weer aandacht voor het Energielabel, dat elk huis moet hebben. Het is best rendabel om te investeren in energiebesparende maatregelen, nu de rentestand zo laag is. En de toekomst? Die ziet er ongetwijfeld nog digitaler uit dan hij al is. Momenteel zijn de stofzuigrobot, de slimme thermo staat en het domoticasysteem zo ongeveer het meest futuristische product in huis. Een kleine groep voorlopers heeft al een 3Ü-printer om mee te experimenteren. Robotisering van het huishouden klinkt als verretoekomstmuziek, maar de eerste te kenen zijn er al. Onderzoek van Siemens wijst uit dat bijna de helft van de Nederlan ders interesse heeft in wifi-bedienbare huishoudelijke apparaten. De smartphone wordt steeds nuttiger in huis. Siemens pre senteerde onlangs een met de telefoon be- dienbare oven. Futuroloog James Bellini schreef een trend rapport waarin het huis een 'hub' wordt, waarin elk apparaat slim is. Ooit geeft de koelkast een seintje dat je die fles cola be ter kunt laten staan, omdat je BMI de afge lopen tijd nogal is verhoogd. En de iPhone meldt via de Mimo Babymonitor dat het kleintje boven aandacht nodig heeft. Wie weet, printen we straks onze huisraad of keren we ons juist weer tegen al die appara ten. Wat de toekomst ook brengt: geluk en welzijn blijven nummer één in huis. VRIJDAG 23 JANUARI 2015 Groot, groter, grootst. Dat zinnetje kun je tegenwoordig op bijna elk pro duct loslaten. Zo worden bijvoorbeeld televisieschermen steeds groter en krijgen smartphones de afmeting van (vroegere) tablets, die weer kleine tv's beginnen te worden. Ook in het interieur is die trend zichtbaar. Kijk naar zitbanken. Bijna elke ontwerper heeft wel een exemplaar in de collec tie die plaats biedt aan de complete fa milie, soms met de buren er nog bij. Designer Stephane Lebrun verraste onlangs met een giga-lamp, Memory XXL Floor Lamp genoemd. En die is met zijn hoogte van ruim 2,50 meter inderdaad extra-extralarge. De lamp XXL Floor Lamp. wordt standaard afgeleverd in luxe zwart (metaal) en goud (katoen of zij de van de kap). Maar wie een andere afwerking of kleur wenst, kan ook bij Lebrun terecht. Vloerplaat en stang kunnen ook in bruin of wit worden ge spoten, de kap is ook leverbaar in wit, 1 Sweeper Funnel, foto's PR zwart, bruin, goud, zilver en fuchsia. Interesse? Floud dan wel rekening met de hoogte van je woonkamer. Want bij een XXL-lamp hoort wel een XXL- woning. Prijs: nog niet bekend. www.axis71 .com Mooie dingen hoeven niet altijd inge wikkeld van vorm te zijn, hightech qua functie of vreselijk duur. Neem deze Sweeper Funnel van het Scan dinavische ontwerpbureau Menu. Ner gens zul je normaliter minder graag geld aan uitgeven dan aan een stoffer- en-blikset, ténzij het deze betreft. Zo fraai en raak kan eenvoud dus zijn. De Sweeper Funnel hang je dan ook niet op in de kelder of aan een roesti ge spijker in de schuur, maar gewoon aan de wand van je keuken. Mooi in het zicht. Hebben? Online te koop voor ongeveer 50 euro bij: www.menudesignshop.com www.thuiscomfort.nl;www.g-oud.info; www.craftscurator.com;www.cesweb.org; http://bit.ly/1G00KN2 reageren? wonen@depersdienst.nl foto's DesignPress/PR Grote foto links: Begin de dag met een gezonde smoothie, met de slow juicer gemaakt. Kleine foto links: Slimme weegschaal. Foto's rechts, van boven naar beneden Care Predict (sensor om de pols) registreert dat iemand onwel wordt. Flexibele diensten als BloomOn, bezorgdienst voor hippe boeketten, vergroten woongenot. Volgens onderzoek van Siemens heeft bijna de helft van de Nederlan ders interesse in slimme, wifi-bedienbare huishou delijke apparaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51