Taxify: nieuwe taxi-app «Dag en nacht zette ik me in in groeiende kakofonie Slimme verpakking houdt Kalmeringsmiddel 4 IN HET NIEUWS FERRY Kinderen en gekken spreken altijd de waarheid, en René Leegte natuurlijk, dacht ik toen ik las over het afgeluisterde telefoon gesprek dat dit WD-Kamerlid in de trein voerde, na zijn be zoek aan het aardbevingsge- bied in Groningen. Met een par tijgenoot besprak hij een poli tiek explosief onderwerp: de WD-gastactiek: het verband tussen gaswinning en aardbe vingen moet verder onder zocht worden. De toevallig ook treinreizende actievoerder trok uit dit gesprek een begrij pelijke conclusie: de WD wil tijd winnen, de Groningers 'pappen' en ondertussen de gas productie niet verder beper ken. Onderzoek is altijd nuttig, maar het fungeert vaak als een beproefd Haags kalmeringsmid del voor opstandige burgers. Burgers die hun zin niet hele maal (of helemaal niet) kun nen krijgen omdat andere be langen te groot zijn. Dat leidt tot jarenlange protesten en frustraties. Wat dat betreft is Groningen goed te vergelijken met Schip hol. Jarenlang is er geschoven met landingsbanen, geluidscon touren en meetpunten om de duizenden klachten over ge luidshinder te beperken. Vol gens staatssecretaris Mansveld van Verkeer is er nu een 'eer lijk, beproefd en evenwichtig Onderzoek is altijd nuttig, maar het fungeert vaak als een beproefd Haags kalmeringsmiddel voor opstandige burgers stelsel'. In het evenwicht zit de kern: de overlast wordt zoveel mogelijk beperkt, maar Schip hol moet natuurlijk wel door blijven groeien. Dus wat doet de staatssecretaris nu TNO na onderzoek alarm slaat over de gevaarlijke luchtvervuiling? Na tuurlijk: extra onderzoek. En in afwachting daarvan gaat ze de groei van het vliegverkeer na tuurlijk niet bevriezen, zei ze vorige week. Logisch, want Schiphol levert werk en geld op, dat waardeert de burger vooral als hij wat verderop woont. Minister Kamp van Economi sche Zaken benadrukt terecht dat de gaswinning niet alleen miljarden oplevert, maar er ook voor zorgt dat mensen in Nederland kunnen koken en hun huizen kunnen verwar men. De gasproductie terug draaien kan dus niet zomaar, wie zal het ontkennen? De nood moet dan wel erg hoog zijn, maar dat is die ook. Het heeft lang geduurd, maar nu schudt ook de bodem onder het Binnenhof. De schade aan gebouwen in Groningen is met genoeg miljoenen nog wel op te vangen, maar het gevoel van veiligheid is haast onbetaal baar. Bewoners durven niet meer onder hun eigen dak te slapen. Volgens een conceptrap port van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid heeft de schade tot 2013 wel een rol ge speeld in het gasbeleid, maar de veiligheid van de bewoners niet. Minister Kamp heeft de gasproductie al beperkt, maar de oppositie eist dat de kraan nog verder dicht gaat. De PvdA sluit zich daar nu voorzichtig bij aan. Dat maakt ook een goe de indruk in verkiezingstijd. De VVD gaat in Groningen een moeilijke campagne tegemoet. Zij moet nu bewijzen dat ze he lemaal niet probeert noodzake lijke productieverlaging te ver tragen. Met dank aan de on voorzichtige René Leegte. Hij is ontslagen als gaswoordvoer- der van de fractie, maar mis schien wordt hij nog benoemd tot ereburger van Groningen. Een half pak melk dat drie dagen na opening in de gootsteen ver dwijnt? Volgens Melkunie is dat niet meer nodig. De zuivelprodu- cent heeft miljoenen geïnvesteerd in nieuwe technologie die ervoor zorgt dat verse melk minstens ze ven dagen op smaak blijft. Met fijnmazige filters worden bacteri ën in de fabriek in Nijkerk uit de melk gezeefd. Voor de pakken dicht gaan, worden die in de vul- machine nog eens extra ontsmet. Dat is niet alleen goed voor de portemonnee van de consument, die per jaar gemiddeld 10 liter zui vel verspilt, maar ook voor het mi lieu - productie en transport van voedsel kosten energie - en voor supermarkten. Hoe langer eten houdbaar is, hoe minder kosten winkels maken. Su pers kunnen bijvoorbeeld hun winkels efficiënter bevoorraden. In zijn Duitse melkfabriek inves teerde prijsvechter Lidl niet voor niets jaren geleden al in de tech niek waarmee Melkunie nu pronkt. Met slimme verpakkings technologieën kan een hoop geld worden verdiend. Zo zorgen zoge noemde 'actieve' verpakkingen dat vocht er wel uit kan, maar er niet in. Levensmiddelen met vet ten en aroma's, zoals cake en cho colade, raken veel minder snel muf met behulp van zuurstofab- sorbers. Dat zijn zakjes ijzervijlsel die zuurstof binden tot roest. Ver- Zuivelproducent heeft miljoenen geïnvesteerd in technologie waardoor verse melk langer op smaak blijft AMSTERDAM - Nederland is een taxi-app rijker waarmee voorlo pig alleen in Amsterdam een taxi kan worden besteld: Taxify. De app werd eerder al geïntrodu ceerd in zeven andere Europese landen. In Nederland wil de dienst dit jaar uitbreiden naar Haarlem, Utrecht, Rotterdam en Den Haag. Taxify belooft voor de hoofdstad een taxi binnen vijf minuten, waarbij de klant ook een voor keur voor een chauffeur kenbaar kan maken. In Amsterdam heeft taxicentrale Aemstel Taxi Amster dam zich als eerste bij de app aan gesloten. Taxify behoort tot het groeiende aantal antwoorden op de opkomst van de app Uber. In september al kondigde de taxiwe reld de komst aan van een eigen nationale app, die zou voortbordu ren op een app van de Rotterdam se Taxi Centrale. Maar de race naar het antwoord op Uber ont aardt in een kakofonie. Op diverse plaatsen zijn taxi-apps gelanceerd of staan op het punt te worden in gezet. Zo werkt in de regio Deven ter de app RideNOW en in Bra bant is een app in voorbereiding. In Amsterdam gebruikt taxicentra le TCA sinds kort de app eCab, die ook wordt gehanteerd in Brus sel en Parijs. Erbudak, die inmiddels in Turkije woont, is absoluut niet met de noorderzon en een hoop geld ver trokken, zegt ze lachend. „Ik ben niet gevlucht of zo. Het plan om naar Turkije te verhuizen was er al lang. Dat heeft niets met deze zaak te maken. Dit weekend ben ik weer in Nederland." Ze wil graag haar verhaal doen, want er gaat volgens haar te veel onzin rond in Nederland. Boos over het vonnis is ze niet, zegt ze. „Ik loop al jaren mee en kan tegen een stootje. Maar de uitspraak is teleurstellend. Het jammere is dat alleen is geluisterd naar de ont kenningen en leugens van mijn ex-collega-bestuurders Beijnen en Brandjes, die achteraf NSB'ers zijn gebleken. Verder is niemand gehoord. Wellicht dat de rechter in hoger beroep daar meer ruimte voor maakt." In 2006 wordt Erbudak bestuurs voorzitter van het noodlijdende MINGELEN door Annemieke van Dongen WACENINCEN - Verse melk die min der snel zuur wordt, is de nieuwe troef van Melkunie in de strijd te gen voedselverspilling. En met slim me verpakkingen is nog veel meer mogelijk om te voorkomen dat eten in de vuilnisbak verdwijnt. door onze correspondent Jessica Maas Aysel Erbudak, ex-topvrouw van Slotervaart-ziekenhuis. foto HH ISTANBUL - „Ik heb een slag verlo ren, maar nog niet de oorlog", zegt Aysel Erbudak in Turkije. De recht bank in Amsterdam oordeelde de ze week dat de voormalige be stuursvoorzitter van het Amster dam Slotervaartziekenhuis 1,7 mil joen euro terug moet betalen. Staatssecretaris Sharon Dijksma van Economische Zaken heeft giste ren samen met Bas Padberg, di recteur van Melk unie, een machine in gebruik geno men die ervoor zorgt dat de smaak van verse melk langer goed blijft. foto Frank van Beek/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4