4 WONEN VATsfi[k5®[j) ffemsKco Hoofdstraat 39 C, Kortgene 99.500,- rond de 100.000 euro SÜÉUls DE VERBOUWING Klaas en Marianne van Belzen wilden aanvankelijk alleen de schuur voor de paarden vernieuwen. Maar de aanleg van een geluidswal tussen hun wo ning aan de Walravenstraat in Nieuw- en Sint Joos- land en de A58 slokte een groot deel van de buiten ruimte voor de dieren op. Ze besloten de paarden te verkopen en hun oorspronkelijke plan te laten va ren. Nu bouwen ze in de schuur een woning met winkel en atelier. JKHÊmmi ■■■li arianne van Belzen (52) bladert door twee stevige plakboeken. De foto's illustreren de ver bouwing waar zij en Klaas (55) zeventien jaar geleden mee be gonnen. Ze wijst op het verhuisbericht met een foto van het oorspronkelijke boe- renwoninkje. „Dit lijkt klein, maar we heb ben een grote benedenverdieping doordat het huis op een dijk staat. In dit huisje wo nen we nog steeds. Oorspronkelijk heette het hier de Oude Dijk. Die liep helemaal door naar Arnemuiden. Nu doorkruist de A58 de dijk. Het deel dat aan de andere kant van de snelweg ligt, heet nog wel Oude Dijk." De eerste koopcontracten van de boerenwo ning dateren van 1850 weet Klaas te vertel len. „Voor de oorlog zat hier een tuinderij- tje. Later fungeerde de schuur als slachterij. Wij hebben het hele spul gekocht vanwege de schuur en de buitenruimte. Daar waren we naar op zoek vanwege onze paardenlief- hebberij. Omdat op een gegeven moment de geluidswal er kwam werd de buiten ruimte achter het huis te krap voor het houden van dieren. We besloten met de paarden te stoppen." De noodzaak voor de bouw van een nieu we schuur komt met het wegdoen van de paarden eigenlijk te vervallen. Toch begin nen Klaas en Marianne ermee. „We moes ten wel. Die schuur was helemaal op. De muren waren slecht en de balken zaten vol mieter. Eigenlijk wilden we één oude balk bewaren en hergebruiken, maar zelfs dat ging niet. Een oude, kromme spijker is al les wat ervan over is. Die krijgt nog een mooi plekje." Maar als het stel bezig is, krijgt Marianne problemen met haar rug. Ze kan niets meer. Toch wil ze niet hele dagen stilzit ten. Ze besluit net als Klaas, die goudsmid is, sieraden te gaan maken en begint in het voorste stuk van de schuur een sieradenate- lier. Omdat uiteindelijk ook deze werk plaats niet aan de slopershamer ontkomt, bouwt Klaas eerst naast de oude schuur een nieuw atelier. Daarna komt in 2006 al les stil te liggen. „Het kwam er gewoon niet van", zegt Marianne. „Ik moest revali deren. Klaas deed alles alleen: sieraden ma ken, werken, het huishouden, verbouwen. Want hier komt geen aannemer of klusjes mannen aan te pas. Hij doet alles zelf." Vier jaar later pakt Klaas de verbouw weer op. Inmiddels hebben hij en Marianne be sloten de indeling van de schuur te veran deren. Aan de straatkant komt het atelier met winkelruimte en aan de achterkant een woning. „Alles gelijkvloers. Een grote slaapkamer met badkamer en een flinke woonkeuken. Dat is een bewuste keuze. In verband met mijn gezondheid moet mijn huis efficiënt en onderhoudsarm zijn. We wonen hier zo naar ons zin, ik hoop nog lang te kunnen blijven." Op de eerste verdieping is straks het maga zijn. Verder is daar ruimte voor nog twee flinke slaapkamers en een badkamer. Klaas is nu nog bezig met het opmetselen van de binnenmuren. Voor de bouw ge bruikt hij zoveel mogelijk tweedehands ma teriaal. Hij haalt het bij slopers. „Dat is goedkoper. Bovendien zijn de oude balken uitgewerkt. Die trekken niet meer krom." Over de inrichting heeft Marianne ook al nagedacht. „Ik maak een moodboard met kleuren. Een muur wordt taupe. De rest blijft licht." Wanneer de verbouwing klaar is, weten Klaas en Marianne nog niet. „Het zit me niet op mijn nek", zegt Klaas. „Dit is het derde huis dat ik aanpak. We wonen nog steeds in het oude huisje. Daar zitten we voorlopig goed. Ik hoop wel dat we dit jaar een heel eind komen." De verhuizing destijds van Middelburg naar Nieuw- en Sint Joosland was een vera deming, zegt Marianne. „Dat riep ik in het begin ook steeds. Daarom noemen we ons huis en het atelier De Verademing. Klaas heeft de naam in de nieuwe zijgevel gemet seld. Ik ben zo trots op hem. Hij heeft gou den handen." Appartement met één slaapkamer op de bega ne grond aan de tuinzij- de van appartementen complex De Dukdalf op korte loopafstand van de jachthaven en het Veerse Meer. Het heeft zowel een recreatieve als permanente bestem ming. Het complex is voorzien van een centra le en beveiligde entree, een lift, een binnentuin en centrale was/droog ruimte. Bouwjaar 2000. Woonoppervlakte 45 m2. Ik ben trots op Klaas, door Elian van 't Westeinde mLfifinSSjt tar? M Klaas van Belzen heeft de naam van het huis en het atelier - De Verademing - in de zijgevel metseld. ge- De oorspronkelijke boerenwoning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48