WONEN 3 VRAAG ANTWOORD Hoge luchtvochtigheid Zwakteparasiet VRIJDAG 23 JANUARI 2015 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. J. Rikmanspoel beschikt over een aan tal agaven, „leder jaar als ik mijn aga ven onder mijn veranda zet, zodat ze vorstvrij staan als het vriest, komen er bruine vlekken op. Bovendien zet ik ze bij overmatig veel regen ook on der een overkapping. Wat is eigenlijk de oorzaak van deze vlekken? Vanaf het voorjaar doen ze het weer prima en dat gedurende de hele zomer. Het wordt altijd weer een mooie plant." „Zo te zien wordt het oude blad aan getast door een schimmel", stelt Rom ke van de Kaa na het bestuderen van de meegestuurde foto's. „Die treedt op omdat de luchtvochtigheid 's win ters hoog is. Als de plant zich na de Bruine vlekken op agave, winter herstelt, lijkt er niet veel aan de hand. De enige remedie is de plant binnenshuis te laten overwinteren." J. Klein heeft een Camellia die tegen de schuur in de schaduw staat. „Elk jaar na de bloei heeft de plant heel veel luis. Ik heb geprobeerd de plant met spiritus en groene zeep te behan delen en ik heb al eens de bladeren stuk voor stuk schoon proberen te krijgen met een borsteltje. Toch komt de luis steeds terug. Ik ben bang dat de plant doodgaat als ik veel chemica liën gebruik. Wat kan ik doen? „Op de foto is te zien dat de Camellia tegen een muur staat", zegt Romke van de Kaa. „Dat is geen goede plek. Bij een muur is het altijd droger dan in andere delen van de tuin. Waar schijnlijk staat de struik op zand grond. Ook dat is niet ideaal. Camel lia's houden van humusrijke, vocht- houdende grond. Door deze twee fac toren heeft de struik het moeilijk. En struiken die niet in een optimale ge zondheid verkeren, vallen snel ten prooi aan luis. Luis is een zwaktepara siet. Meer chemicaliën is geen oplos sing. Die bestrijden de symptomen, maar niet de oorzaak. Zorg voor een betere standplaats, verbeter de grond en geef water in tijden van droogte. Dan zal het ongetwijfeld beter gaan." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl De lichtroze helleborussen naast het woonhuis bloeien ook in januari, foto's Dirk-Jan Gjeltema Kees: „De Zeeuwse klei is keihard. Het is lastig om die grond te bewerken. Maar de klei heeft ook voordelen, die is namelijk erg vruchtbaar." Ofkje Teekens en Kees Paling ontdekken, sinds ze er wonen, steeds meer over de geschiedenis van de Burghse Hof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47